מהי תקופת אכשרה בקרן פנסיה?

בכל קרן פנסיה קיים רכיב ביטוחי הכולל הן ביטוח חיים והן ביטוח אובדן כושר עבודה. אך על מנת להגיש תביעה ולקבל את מה שמגיע לכם מהביטוחים האלה, חשוב לדעת כי קיימת תקופת אכשרה בקרן פנסיה. אז מה זה בעצם אומר?

למה בכלל קיימת תקופת אכשרה בקרן פנסיה?

כל קרן פנסיה מבוססת למעשה על מנגנון הערבות ההדדית. משמעות הדבר היא שאם מישהו מגיש תביעת נכות או תביעת שארים, יקבל את כספיו בזכות יתר העמיתים של אותה הקרן.

בדרך כלל כשמצטרפים לקרן פנסיה, אין צורך למלא הצהרת בריאות או שאלון רפואי כלשהו. לכן, יש כאן צורך ממשי להגן על כלל העמיתים, על מנת שלא יבוצעו יותר מדי תביעות, מה שעלול לגרום לקרן לקרוס. כדי שזה לא יקרה, מצטרפים חדשים עוברים תקופת אכשרה.

מה זה תקופת אכשרה בקרן פנסיה?

ודאי את מכירים את המושג תקופת אכשרה בהקשר של פוליסות בריאות וביטוחים אחרים. במקרה של תקופת אכשרה בקרן פנסיה הכוונה היא לתקופה של 60 חודשים ממועד ההצטרפות (5 שנים) והיא מתייחסת לרקע הבריאותי של אותו מבוטח.

כלומר, אם במהלך אותן 5 שנים המבוטח יגיש לקרן תביעת אובדן כושר עבודה או תביעת ביטוח חיים, נציגיה של קרן הפנסיה יבצעו בדיקה דקדקנית כדי לבדוק האם אותו אדם סבל בעבר מאותה מצב בריאותי שכרגע הוא או משפחתו תובעים. מי שמבצע את הבדיקה הלכה למעשה הן חברות שמתמחות באיסוף חומרים רפואיים: הן פונות לקופות החולים ולכלל המרכזים הרפואיים במדינה, ואוספים מידע על התיק הרפואי של המבוטח, או אם תרצו "ראיות" בנוגע למצבו הבריאותי, כך שאם ימצאו ממצא המעיד על מצב רפואי קודם רלבנטי – ייתכן והתביעה תידחה על הסף.

אז מה הטעם בביטוחים שנמצאים במסגרת הקרן?

חשוב לחדד ולהסביר: רק אם המצב הבריאותי הקודם רלבנטי למקרה שבו תוגש תביעה במהלך תקופת אכשרה בקרן פנסיה, התביעה תידחה. כלומר, אם מדובר במצב בריאותי חדש, שלא היה קיים לפני ההצטרפות לקרן, קרן הפנסיה כן תשלם את התביעה. לכן, חשוב להיות מודעים להבדלים ולזכויות שלכם, ולדעת שבהחלט יש יתרון בכך שקיימים ביטוחים אלה במסגרת קרן הפנסיה שלכם.

מה עוד חשוב לדעת?

מהרגע שבו נכנס התקנון התקני של קרנות הפנסיה לתוקף, חברות הביטוח רשאיות לאפס את תקופת האכשרה בכל פעם שתקבלו העלאה שכר שעולה על 15%. כמו כן האיפוס יכול לקרות גם אם תחליטו להתחרט על ויתור של ביטוח שארים או אם תחליטו להגדיר גיל מבוגר יותר לתקופת סיום הביטוח.

איך פותחים קרן פנסיה?

על מנת לבחור קרן פנסיה עם כיסויים מעולים, תשואות נאות ודמי ניהול הגיוניים, חשוב לבצע השוואת קרנות פנסיה מעמיקה. לשם כך לא מספיק לבחון את דמי הניהול והתשואות, אלא גם פרמטרים נוספים, שלרוב אינם מקבלים התייחסות מספקת אונליין, ולכן נדרש לפנות לסוכן פנסיוני מקצועי.

אנחנו עובדים עם כל חברות הביטוח ובתי ההשקעות המובילים בארץ, משתמשים בטכנולוגיה מתקדמת המשקלל מגוון רחב של פרמטרים ושמים את לקוחותינו בראש מעיינינו. פנו עוד היום אל המומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח ותיהנו משירות מקצועי, יחס אישי וחם.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
ביטוח פנסיה לעובד חדש
ביטוח פנסיה לעובד חדש – כל מה שחשוב לדעת

ביטוח פנסיה לעובד חדש הוא אינו דבר מובן מאליו, וזאת למרות שבמדינת ישראל קיים חוק שלפיו כל מעסיק חייב לשלם פנסיה לעובדים שלו. במאמר זה, נדון על ההיבטים השונים של הפקדה לפנסיה לעובד חדש, ונציע לך כמה טיפים שיעזרו לך להתחיל לחסוך לפנסיה כבר היום.

קראו עוד »
קרן מקפת הותיקה
קרן מקפת הותיקה: מבט על

קרן מקפת הותיקה היא קרן פנסיה שהוקמה בשנת 1951 על ידי ההסתדרות הכללית החדשה. הקרן נועדה לספק פנסיה לעובדים והעובדות שהיו חברים בהסתדרות. קרן מקפת הותיקה הייתה אחת מתוך מספר קרנות פנסיה שהולאמו בשנת 2003, בעקבות משבר הגירעונות שהתגלה בקרנות אלו.

קראו עוד »
האם קרן פנסיה כוללת ביטוח סיעודי?

הרבה אנשים מנסים להבין האם קרן פנסיה כוללת ביטוח סיעודי. קרן פנסיה כוללת רכיב חיסכון ורכיבים ביטוחיים, ואחד מהם יכול להיות רלבנטי מאוד לאנשים שהופכים להיות סיעודיים והוא ביטוח למקרי נכות. במאמר זה נרחיב אודותיו.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.