חודש 10/2020: אלטשולר שחם ומור בתחתית הדירוג

באוקטובר, באופן חריג, הניב שוק ההון בישראל תשואות עודפות למשקיעים על פני שוקי חו"ל – דבר שהתבטא גם בתוצאות של קרנות ההשתלמות. לפי הערכות ראשוניות, הגופים שהובילו את טבלת התשואות בקרנות ההשתלמות במסלול הכללי באוקטובר היו מיטב דש עם תשואה של 0.5% ואנליסט עם תשואה של 0.4%.

תשואות קרנות השתלמות במסלול הכללי – אוקטובר 2020

בתחתית הטבלה נמצאות הקרנות של אלטשולר שחם ומור, שבתקופה האחרונה היו דווקא בראשה, כשהן היחידות שרשמו תשואה שלילית באוקטובר, של 0.1%. מתחילת השנה, הגופים היחידים עם תשואה חיובית הם מור עם תשואה של 6.8% ואלטשולר שחם עם תשואה של 0.1%. אחד הגורמים שסייעו לתשואות שלהם באוקטובר היה כאלו שהאחזקה המשמעותית שיש להם בישראל בבנקים ובחברות הביטוח: "היו חברות ביטוח שעלו ב-13% ובנקים ב-8%. במיטב דש מחזיקים בחלוקה של 30% מניות בישראל ו-70% מניות בחו"ל, כמו גופים נוספים בענף שלהם החזקות משמעותית יותר בחו"ל על חשבון ישראל. אלטשולר שחם לדוגמא מחזיקה בכ 85% מהאחזקות שלהם הן במניות בחו"ל. ולכן ניתן להניח שאחד ההסברים לביצועים של קרן ההשתלמות של אלטשולר באוקטובר הוא התשואה הנמוכה יותר של חו"ל לעומת ישראל.

ההקלות בסגר והירידה בתחלואה הניבו באוקטובר תשואת יתר בישראל על פני חו"ל, באירופה, למשל, העלייה הדרמטית בתחלואה בשבועיים האחרונים של אוקטובר גרמו לירידות חדות. אף שבאופן כללי הגופים בענף אינם מחזיקים בחשיפה גבוהה לאירופה, הפערים הקטנים לנוכח הצניחה במדדים באירופה השפיעו על התשואות. גם האפיק הקונצרני עלה יפה, למשל, האג"ח השקליות. 

באפיק הלא סחיר נמצאים במיטב דש בשיעור יחסית גבוה מהתיק (30%-25%), והוא כולל עסקות פרטיות בתחום האשראי, תשתיות וקרנות השקעה. "אנחנו מחפשים את המגזרים שיצמחו בשנים הבאות, כמו אוטוטק, פינטק, אנרגיה מתחדשת – ושם עושים עסקות.

עוד מאפיין של הריבית הנמוכה הוא הגדלה של רוב הגופים בענף את שיעור החשיפה למניות בחודשים האחרונים, ציין המקור הבכיר. בעוד בעבר ממוצע האחזקה במניות במסלולים הכללים בענף נע סביב 35%, כיום, הממוצע מתקרב ל-40%, כשחלק מהגופים כבר עברו ה-40%.

 תשואות קרנות ההשתלמות במסלול הכללי       (הערכות) מתחילת השנה אוקטובר
מיטב דש 0.6%- 0.5%
אנליסט 2.1%- 0.4%
הפניקס 1.7%- 0.4%
כלל 2.3%- 0.4%
מנורה מבטחים 3.9%- 0.4%
מגדל 1.3%- 0.3%
הראל 1.9%- 0.3%
הלמן אלדובי 1.8%- 0.2%
פסגות 2.2%- 0.2%
ילין לפידות 0.7%- 0
מור 6.8% 0.1%-
אלטשולר שחם 0.1% 0.1%-
ממוצע 1.0%- 0.2%

חודש 10/2020: אלטשולר שחם ומור בתחתית הדירוג
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
כמה מפרישים לקרן השתלמות
כמה מפרישים לקרן השתלמות?

כמה מפרישים לקרן השתלמות היא שאלה שמעסיקה מעסיקים ועובדים, שכירים ועצמאים. במאמר זה נסביר מהם אחוזי ההפקדה לקרן ההשתלמות, מהן התקרות להפקדות וניתן לכם טיפ חשוב שימקסם לכם את החיסכון.

קראו עוד »
כלל קרן השתלמות
כלל קרן השתלמות

כלל קרן השתלמות היא אחת הקרנות המבוקשות בישראל. אילו יתרונות היא מציעה לחוסכים, אילו מסלולי השקעה פתוחים בפניכם ומה עוד חשוב שתדעו לפני שאתם מצטרפים?

קראו עוד »
להצטרפות לקרן השתלמות
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.