האם קרן השתלמות היא חובה? תלוי

האם קרן השתלמות היא חובה היא שאלה שאנחנו נתקלים בה לעתים קרובות. בגדול התשובה היא לא, אבל לפעמים התשובה מורכבת יותר ממה שציפיתם. המשיכו לקרוא כדי לגלות מדוע.

האם קרן השתלמות היא חובה?

ייתכן וגם לכם יצא לשמוע שכדאי לכם מאוד לפתוח קרן השתלמות במקום העבודה שלכם, היות והיא בעלת יתרונות רבים. עם זאת, כשמעלים את הבקשה בפני המעסיק עלולים להיתקל בתשובה שלילית ולכן, הרבה אנשים מנסים לברר האם המעסיק חייב לשלם קרן השתלמות לעובד.

אז לצערנו התשובה במרבית המקרי, ובעיקר במגזר הפרטי, היא לא. עם זאת, נהוג במקומות עבודה מסוימים, בדגש על המגזר הציבורי ובמקומות עבודה עם הסכם קיבוצי, העובדים אכן זכאים לקרן השתלמות. לעתים הם זכאים לכך החל מיום העבודה הראשון ולעתים רק לאחר פרק זמן מסוים (לעתים חצי שנה, לעתים שנה ולעתים אחרי כמה שנים), אבל בסופו של דבר, אם הם יחלוף פרק הזמן הדרוש – הם יקבלו אותה.

כמו כן, גם לעתים במגזר העסקי, בעיקר בתפקידים בכירים או בתפקידים שקשה לגייס אליהם עובדים, כבר במסגרת חוזה העבודה המעסיק מציע לעובד קרן השתלמות, אשר נחשבת להטבה משמעותית ואטרקטיבית ביותר. במקרה כזה המעסיק מחויב להפריש לעובדיו לקרן השתלמות, אחרת הוא חושף את עצמו לתביעה בגין הפרת חוזה עבודה.

מה עושים אם המעסיק מסרב לפתוח עבורכם קרן השתלמות?

אז אחרי שהבהרנו האם קרן השתלמות היא חובה, והבנתם שהתשובה מורכבת, נשאלת השאלה מה עושים אם סורבתם? בפניכם עומדות כמה וכמה אופציות במידה ונתקלתם בסירובו של המעסיק.

האפשרות הראשונה היא לנסות לשכנע אותו בדרכים הבאות:

  • להציע לו להפקיד סכום נמוך במקום את הסכום המקסימלי – רוב האנשים סבורים שהפקדה לקרן השתלמות היא 7.5% ע"י המעסיק ועוד 2.5% ע"י העובד. כלומר המעסיק מפקיד פי 3 מהעובד. עם זאת, כדי לרכך את הבקשה, אפשר להציע לו שיבצע הפקדה קטנה יותר, למשל שהוא יפקיד 2.5%, כמוכם.
  • להציע לו שיוריד אחוז מסוים מהשכר – בקשו ממנו להוריד את השכר שלכם באחוז מסוים ולהפקיד את ההפרש לקרן ההשתלמות (שימו לב רק שלא תהיה פגיעה בתנאים הפנסיונים הנלווים).
  • להציע לו שבמקום העלאה יפתח עבורכם קרן השתלמות – יש עובדים שבמקום לבקש העלאה במשכורת מבקשים לפתוח קרן השתלמות, ושני הצדדים מרוויחים מהעניין, כיוון ש ההפקדה נחשבת כהוצאה מוכרת לעסק.

האפשרות השנייה היא לקחת את הכדור לידיים שלכם. למשל, אם תפתחו עסק קטן תוכלו לפתוח לעצמכם קרן השתלמות ולהפקיד אליה באופן עצמאי וליהנות מאותן הטבות מס ויתרונות נוספים הגלומים במסגרתה. קיימים גם מוצרים פיננסיים אחרים עם יתרונות שונים מקרן השתלמות, שגם אליהם תוכלו להפקיד כספים כדי שגופים מקצועיים ינהלו אותם עבורכם בשוק ההון. שווה לברר על קופת גמל להשקעה ואו פוליסת חיסכון.

הצלחתם לשכנע? עכשיו זה זמן לבחור קרן!

כדי להבין האם קרן השתלמות היא חובה קראתם את המאמר הזה וראיתם כי קרן ההשתלמות היא לא חובה או מעוגנת בחוק לעובדים. אך גם אם המעסיק לא מפריש לכם מיוזמתו, שווה מאוד לנסות לדבר איתו על הנושא. גם אם הוא סירב, יש מה לעשות ומאוד כדאי לפעל כי הדבר משתלם לאור הטבות המס שגלומות בהפרשה.

אם הצלחתם לשכנע את המעסיק שלכם לפתוח עבורכם קרן השתלמות, זכרו כי זכותכם לבחור היכן להפקיד את כספכם. לשם כך כדאי לערוך השוואת קרנות השתלמות מקיפה, אשר משקללת פרמטרים רבים מעבר לתשואות ודמי ניהול. לשם כך כדאי לקבוע פגישה עם סוכן ביטוח אמין, מקצועי, מנוסה, מורשה ע"י משרד האוצר ואובייקטיבי. וכאן המומחים של פתרונות עדיפים נכנסים לתמונה. מוזמנים ליצור קשר, לתאם פגישה או שיחת ייעוץ ולקבל שירות ברמה גבוהה שיאפשר לכם לראות את התמונה המלאה ולעשות את הבחירה הנכונה עבורכם.

האם קרן השתלמות היא חובה

תוכן עניינים

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
האם כדאי למשוך כספי פנסיה
האם כדאי למשוך כספי פנסיה כדי לכסות את המשכנתא ואת ההלוואות?

הריבית הגבוהה מביאה לכך שיותר ויותר ישראלים מושכים את קרנות הפנסיה וההשתלמות ושוברים חסכונות על מנת לכסות את המשכנתא והלוואות אחרות. האם גם לכם כדאי, אילו השלכות צפויות לטווח הארוך ומה אפשר עוד לעשות כדי לא לכרוע תחת הנטל?

קראו עוד »
כלל קרן השתלמות
כלל קרן השתלמות

כלל קרן השתלמות היא אחת הקרנות המבוקשות בישראל. אילו יתרונות היא מציעה לחוסכים, אילו מסלולי השקעה פתוחים בפניכם ומה עוד חשוב שתדעו לפני שאתם מצטרפים?

קראו עוד »
קרן השתלמות הראל
קרן השתלמות הראל

שוקלים להצטרף לקרן ההשתלמות הראל? בואו להכיר את אחת הקרנות הפופלריות בארץ – מהם יתרונותיה, אילו מסלולי השקעה היא מציעה ועוד.

קראו עוד »
איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪?
איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪?

איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪ היא שאלה שחולפת בראשם של אנשים רבים שהספיקו לצבור כסף פנוי.  השקעה של 100 אלף ₪ היא הזדמנות טובה להגדיל את ההון הפיננסי. עם זאת, חשוב לבחור את אפיק ההשקעה המתאים ביותר, בהתאם לצרכים ולמטרות שלכם. במאמר זה נתמקד בהשקעות בשוק ההון ונבחן את יתרונותיהם.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.