למה לא כדאי למשוך את החיסכון מקרן השתלמות?

בגלל יוקר המחייה יותר ויותר אנשים מושכים את החיסכון שלהם מקרן ההשתלמות, למרות שמדובר בצעד שנוי במחלוקת. אז למה לא כדאי למשוך את החיסכון מקרן ההשתלמות שלכם ומה אפשר לעשות במקום?

מהי הסיבה שפתאום כולם מושכים את החיסכון מקרן ההשתלמות?

האינפלציה ויוקר המחייה הפכו לעול של ממש עבור כל נוטלי ההלוואות באשר הם, ורבים מנסים למצוא פתרון שיאפשר לסגור אותן, על מנת להימנע מהריבית שהתייקרה משמעותית בחודשים האחרונים ושעליהם כעת לשלם. כך גם הצורך של משקי הבית בהון זמין ונזיל לצורך התנהלות כלכלית בשוטף נוכח עליית המחירים.

בעיתון גלובס פורסם כי במהלך 5 החודשים הראשונים של 2023 נמשכו יותר מ- 10.7 מיליארד שקלים מקרנות ההשתלמות, וכי אם מגמה זו תימשך, נגיע לשיא של קרוב ל- 26 מיליארד שקלים (את הכתבה המלאה תוכלו לקרוא פה).

לא תמיד כדאי ללכת אחרי העדר

גם אלינו פונים לא מעט לקוחות על מנת לברר כיצד למשוך את קרן ההשתלמות שלהם, ואנחנו מסבירים להם מדוע עדיף להם להימנע מכך:

  • רק לפני שנה היו ירידות דרסטיות בשוק ההון, וכתוצאה מכך גם קרנות ההשתלמות נפגעו ולכן אם מושכים את הכסף עכשיו, עלולים להפסיד לא מעט כסף.
  • בטווח הארוך קרנות השתלמות הן כרגע ההשקעה הכי משתלמת שיש והן הוכיחו זאת
  • ניתן לקבל הלוואות בתנאים אטרקטיביים הרבה יותר בהשוואה לבנקים ולכל מקור אחר
  • נטילת הלוואה מקרן השתלמות מאפשרת לדחות את ההחזר בשנה אחת או בתום התקופה (תלוי אם הקרן נזילה או לא)

משיכת קרן השתלמות לפני הזמן פוגעת בכם עוד יותר

קרן השתלמות היא חיסכון סגור לתקופה של 6 שנים (רק במקרים מסוימים היא נפתחת לאחר 3 שנים, למשל אם אתם משתמשים בה לצורך השתלמות מקצועית או אם חציתם את גיל 60). לכן, משיכת קרן השתלמות לפני הזמן ושלא כדין כרוכה בתשלום מס של כ- 50% גם על הפרשות המעסיק וגם מס על הרווחים, כלומר חצי מהחיסכון שלכם ייעלם.  

עם זאת, חשוב לדעת ניתן למשוך קרן השתלמות לא נזילה ללא מס אם יש לכם קרן השתלמות נוספת נזילה במעמד שכיר. אבל באמת מדובר במהלך שעדיף להימנע ממנו, גם אם אתם יכולים למשוך את הקרן ללא תשלום מס, נוכח כל היתרונות שהזכרנו בפסקה הקודמת.

ומה לגבי משיכת קרן השתלמות נזילה?

משיכת חיסכון מקרן השתלמות נזילה אמנם אינה כרוכה בתשלום מס או קנס, אבל נשאלת השאלה האם אכן כדאי לעשות זאת או לא לדעת בכסף ולתת לו להמשיך לעבוד בשבילכם? מצד אחד הסכום שצברתם, של כמה עשרות או מאות אלפי שקלים, יכולים לשמש אתכם כעת, אך מצד שני מדובר במוצר בעל יתרונות רבים, ואם תמשכו את החיסכון שצברתם, לא תוכלו עוד ליהנות מיתרונות אלה.

אז אילו אלטרנטיבות קיימות?

  • ניתן לקחת הלוואה עד 80% מגובה הצבירה על חשבון כספים נזילים בקרן ההשתלמות. ההלוואה ניתנת בריבית אטרקטיבית, ושווה לבחון זאת בטרם ממהרים למשוך את הכסף שצברתם.
  • עבור אירועי החיים הצפויים מתוכננים כמו חופשה, אירוע משפחתי, שיפוץ וכדומה, ניתן לפתוח קופת גמל להשקעה עם הפקדה חודשית. כשמחלקים הוצאה חד פעמית צפויה להפקדה חודשית קבועה, אפשר להפקיד סכום חודשי נמוך ועדיין להגיע ליעד התקציב שהגדרנו.
  • גם אם החלטתם למשוך את כספי החיסכון, מומלץ למשוך רק את הסכום שצריכים ולא את כולו, כדי שתוכלו להמשיך ליהנות מהיתרונות של הקרן.

עדיין מתלבטים? אנחנו כאן

אתם מוזמנים לקבוע עוד היום פגישה עם המומחים של בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. נשמח לספק לכם מענה אדיב וסבלני על כל שאלה שיש לכם בתחום הפיננסי ולהציע לכם את הפתרון האידיאלי. אז אל תהססו, פנו אלינו עוד היום.

למה לא כדאי למשוך את החיסכון מקרן השתלמות
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קרן השתלמות מור
קרן השתלמות מור

קרן השתלמות מור הפכה להיות אחת הקרנות המבוקשות בשנים האחרונות. מה הפך אותה לכזו? אילו יתרונות היא מציעה ומה חשוב לדעת עליה?

קראו עוד »
בקשת הלוואה מקרן השתלמות
בקשת הלוואה מקרן השתלמות – צעד אחר צעד

בקשת הלוואה מקרן השתלמות מאפשרת לכם להשתמש בכספי החיסכון שלכם לכל מטרה, ובמקביל לתת לכסף להמשיך לעבוד בשבילכם. מהם תנאי ההלוואה, למי זה כדאי ואיך סוכן פנסיוני יכול לסייע לכם? במאמר זה נגלה לכם את כל התשובות.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.