תשלום מס רווחי הון על קרן השתלמות – איך מקבלים פטור?

אחת השאלות שמעניינת חוסכים רבים קשורות בנושא של מס רווחי הון על קרן השתלמות היא איך מקבלים פטור מתשלום זה? אנחנו כאן כדי להסביר.

לפני הכול נזכיר בקצרה מהי קרן השתלמות

קרן השתלמות היא תוכנית חיסכון לטווח הבינוני-ארוך, שמאפשרת לחוסכים לצבור הון לכל מטרה, ובדגש על לימודים, השתלמות והשכלה. קרנות ההשתלמות מנוהלות על ידי חברות ביטוח ובתי השקעות, אשר משקיעים עבורכם את כספי החוסכים בשוק ההון  בשאיפה למקסם את החיסכון שלכם. בתמורה לשירות זה משלמים להם דמי ניהול.

מהו מס רווחי הון?

הכסף בקרן ההשתלמות ננעל לפרק זמן של 6 שנים (או 3 שנים במידה ותחליטו למשוך אותו לטובת השתלמויות). בפרק הזמן הזה הוא צובר תשואות, שיוצרות עבורכם למעשה רווחים. כיום, על מרבית אפיקי החיסכון נהוג לשלם 25% מס רווחי הון. מדובר במס המוטל על רווחים שנצברו ממכירת נכסים, כגון מניות, אג"ח, קרנות נאמנות ועוד. משמעות הדבר ש- 25% מהרווח שאותו אפיק השקעה הצליח להניב בשבילכם, יילכו לטובת המדינה. אלא שנכון לשנת 2023 ניתן לקבל פטור מתשלום מס רווחי הון על קרן השתלמות. כלומר, מדובר באפיק היחידי שמאפשר חיסכון לטווח קצר יחסית וליהנות מרווח נקי.

באילו מקרים בכל זאת נדרש תשלום מס רווחי על קרן השתלמות?

חשוב מאוד לדעת שמאחר ומדובר באפיק כל כך משתלם, קיימות עליו כל מיני מגבלות ולכן לא בכל מצב תקבלו פטור מתשלום מס רווחי הון על קרן השתלמות. להלן כמה דוגמאות נפוצות:

   

   • הפקדות מעבר לתקרה – מדי שנה מס הכנסה מעדכן את תקרות ההפקדה של כלל המוצרים הפנסיוניים, לרבות קרנות ההשתלמות. נכון לשנת 2023 תקרת ההפקדה לשכירים היא 15,712 ₪ לחודש (188,544 ₪ לשנה) ו- 19,920 ₪ לשנה עבור עצמאים. אמנם ניתן להפקיד לקרן מעבר לתקרה שהוגדרה, ויש לכך גם יתרונות, אבל חשוב מאוד לדעת שעל כל סכום כזה שתפקידו תצטרכו לשלם מס רווחי הון בשיעור 25%).

   • משיכת הקרן בטרם שהפכה לנזילה – כאמור, ניתן למשוך את כל החיסכון שהצטבר בקרן לאחר 3 שנים למימון השתלמויות או לימודים ללא תשלום מס רווחי הון או למשוך את כל החיסכון שהצטבר בקרן לאחר 6 שנים לכל מטרה שהיא. כמו כן ניתן למשוך את כל החיסכון שהצטבר בקרן לאחר 3 שנים גם אם הגעתם לגיל פרישה. עם זאת,  במידה ובחרתם למשוך את החיסכון שלכם לפני מועדים אלו, תהיו חייבים לשלם מס רווחי הון על קרן השתלמות, בהתאם למדרגות המס שחלות עליכם במועד המשיכה (תוכלו למצוא מידע על מדרגות המס באתר רשות המיסים).

  כיצד להימנע מתשלום מס על רווחי הון מקרן השתלמות?

  הדרך הטובה ביותר להימנע מתשלום מס על רווחי הון מקרן השתלמות היא להחזיק את כספי הקרן במשך הזמן הנדרש – 3 או 6 שנים. אם אינכם יכולים להמתין את פרק הזמן הזה, יש מספר דברים שתוכלו לעשות כדי להפחית את שיעור המס שתצטרכו לשלם, למשל לבצע תהליך של החלת ותק מקרן השתלמות ותיקה על קרן חדשה או לקחת הלוואה על חשבון הקרן בתנאים מעולים.

  אם אתם מעוניינים לשמוע פרטים על כל אחת מהאפשרויות האלה, כל מה שאתם צריכים זה לפנות למומחים שלנו בפתרונות עדיפים. נשמח לעמוד לשירותכם ולהעניק לכם מענה מקצועי ואיכותי, תוך דגש על יחס חם ואישי שיעניק לכם שקט נפשי. השאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

  למה חשוב שתהיה לכם לפחות קרן השתלמות אחת (1)
  תוכן עניינים
  מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
  כמה מפרישים לקרן השתלמות
  כמה מפרישים לקרן השתלמות?

  כמה מפרישים לקרן השתלמות היא שאלה שמעסיקה מעסיקים ועובדים, שכירים ועצמאים. במאמר זה נסביר מהם אחוזי ההפקדה לקרן ההשתלמות, מהן התקרות להפקדות וניתן לכם טיפ חשוב שימקסם לכם את החיסכון.

  קראו עוד »
  קרן השתלמות הפניקס
  קרן השתלמות הפניקס

  קרן השתלמות הפניקס היא אחת הקרנות הגדולות והמבוקשות בענף הפנסיוני. אילו מסלולים היא מציעה, מי עומד מאחוריה, מהם יתרונותיה ומה חייבים לשקול לפני שמחליטים להצטרף אליה

  קראו עוד »
  קרן השתלמות מגדל
  קרן השתלמות מגדל

  קרן השתלמות מגדל היא אפיק חיסכון פנסיוני אשר מנוהל ע"י אחת מחברות הביטוח הגדולות, המוכרות והבולטות בארץ. למי היא יכולה להתאים, מהם יתרונותיה ואיך לבחור קרן בהתאמה אישית לצורכיכם הייחודיים?

  קראו עוד »
  קרן השתלמות לעוסק פטור
  פטור ממס על קרן השתלמות – כך תקבלו בקלות!

  פטור ממס על קרן השתלמות נחשב להטבת מס משמעותית וייחודית, ובזכותו קרן ההשתלמות היא ככל הנראה אפיק החיסכון וההשקעה האהוב ביותר. אז על מה בעצם מקבלים פטור, באילו תנאים, מה צריך לעשות לשם כך ומה תפקידו של סוכן הביטוח בכל הסיפור הזה?

  קראו עוד »
  צרו קשר
  השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

  / 5.