האם יש מס על קרן השתלמות? תלוי

האם יש מס על קרן השתלמות היא שאלה שכל אדם שואל את עצמו, אם הוא שוקל לחסוך באמצעות אפיק זה או שכבר חוסך בו. התשובה מעט מורכבת, אבל אנחנו כאן כדי להנגיש לכם את המידע החשוב.

האם יש מס על קרן השתלמות לעצמאים?

עצמאים רבים רוצים לדעת האם יש מס על קרן השתלמות, אז אנחנו ננסה לעשות קצת סדר במה שאומר החוק:

  • לפי סעיף סעיף 17(5א) לפקודת מס הכנסה עצמאי רשאי להפקיד לקרן השתלמות עד 4.5% מהכנסתו החייבת (הכנסות פחות הוצאות מותרות בניכוי) שיוכרו כהוצאה מוכרת.
  • ההכנסה השנתית המירבית שממנה ניתן להפריש כעצמאי ולזכות בהטבת מס היא 283,905 ₪ (נכון ל-2023). כלומר, הסכום המקסימלי החודשי שניתן להפקיד לקרן השתלמות בשנה וליהנות מההטבה המקסימלית הוא 12,776 ₪ (4.5% מ-283,905 ₪).
  • כמו כן עצמאי זכאי לפטור ממס רווחי הון על הרווחים שנצברו בקרן ההשתלמות, בתנאי שלא ימשכו אותם לפני המועדים הקבועים בפקודת מס הכנסה.

אמנם על פניו הסכומים והרווחים שנצברו בקרן ההשתלמות פטורים ממס הכנסה, אך זאת בתנאי בכפוף למספר תנאים: עצמאי שהפריש לקרן ההשתלמות סכומים העולים על 4.5% מהכנסתו השנתית החייבת במס, או שהפקיד מעל התקרה (מעל 12,776 ₪  לחודש נכון ל-2023), לא יהנה מהטבת המס על הסכומים העודפים.

האם יש מס על קרן השתלמות לשכירים שהם גם עצמאים?

שכירים שהם עצמאים גם כן מתעניינים בשאלה האם יש מס על קרן השתלמות. החדשות הטובות שמי שמועסק בתור שכיר ובמקביל הוא עובד כעצמאי,  ומופקדים עבורו כספים לקרן השתלמות כשכיר, ובנוסף הוא גם מפקיד כספים לקרן השתלמות כעצמאי, יוכל ליהנות מהטבת המס בכל אחת מההפקדות (הן כעצמאי והן כשכיר). עם זאת גובה ההטבה שממנה ייהנה כעצמאי תהיה תלויה בגובה ההפרשות שבוצעו עבורו כשכיר:

  • כשכיר הוא יקבל את הטבת המס בלי קשר לשאלה אם וכמה הוא מפקיד לקרן ההשתלמות כעצמאי.
  • כעצמאי הוא יוכל ליהנות מהטבת המס עבור הפקדות לקרן השתלמות, שעונות על 2 התנאים הבאים:
    1. סכום ההפקדות לא עולה על 4.5% מהכנסתו החייבת באותה שנה
    2. סכום ההפקדות לא עולה על 4.5% מ"סכום התקרה" (שהוא ההפרש בין 283,905 ₪ לבין המשכורת שממנה הפריש המעסיק עבורו כספים לקרן השתלמות כשכיר ולכל היותר 188,544 ₪ שהיא המשכורת המירבית המאפשרת את הטבת המס לשכיר – נכון לשנת 2023).

האם משלמים מס על קרן השתלמות במשיכה לפני הזמן או בהפקדה מעבר לתקרה?

כיום קרן השתלמות היא האפיק היחידי שמאפשר חיסכון לטווח הבינוני, שנותר פטור ממס גם אחרי כל הרפורמות שבוצעו במיסוי שוק ההון בשנים האחרונות, אך בתנאי שעומדים בתנאים – כלומר משיכת הכסף לאחר 6 שנים (או 3 שנים במידה ומנצלים אותו לטובת לימודים) וכן כל עוד לא חציתם את התקרה המתעדכנת בכל שנה.

במידה ומפקידים מעבר לתקרה, תצטרכו לשלם 25% מס רווחי הון במועד המשיכה. עבור חוסכים במעמד שכיר, הפקדות משכר העולה על התקרה תהייה חייבת גם בזקיפת הכנסה, כלומר תשלום מס הכנסה וביטוח לאומי על חלק המעסיק מעבר לתקרה. כמו כן משיכה של כספים שלא כדין בקרן השתלמות גוררת מס בגובה של כ-47%.

עדיין יש לכם שאלות ומתלבטים מה לעשות?

אתם מוזמנים לפנות למומחים שלנו בפתרונות עדיפים בכל עניין, שאלה ובקשה. תוכלו להתייעץ עם סוכני ביטוח פנסיוניים מנוסים, מורשים, אמינים ומקצועיים, שעובדים עם כל חברות הביטוח ובתי ההשקעות, שמודעים לעולם המיסוי הפנסיוני ושמשתמשים בטכנולוגיה מתקדמת שמאפשרת לשקלל נתונים רבים בזמן אמת. איתנו אתם יכולים להיות בטוחים שאתם בידיים טובות. אז למה אתם מחכים? צרו קשר לפרטים נוספים.

האם יש מס על קרן השתלמות
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קרן השתלמות אינפיניטי
קרן השתלמות אינפיניטי

קרן השתלמות אינפיניטי מאפשרת לכם ליהנות מניהול מקצועי של חיסכון בשוק ההון, ממש כאילו היה מדובר בתיק השקעות לכל דבר ועניין. מהם היתרונות של קרן זו, אילו מסלולי השקעה קיימים ואיך לבחור את מה שהכי מתאים לכם?

קראו עוד »
האם כדאי למשוך כספי פנסיה
האם כדאי למשוך כספי פנסיה כדי לכסות את המשכנתא ואת ההלוואות?

הריבית הגבוהה מביאה לכך שיותר ויותר ישראלים מושכים את קרנות הפנסיה וההשתלמות ושוברים חסכונות על מנת לכסות את המשכנתא והלוואות אחרות. האם גם לכם כדאי, אילו השלכות צפויות לטווח הארוך ומה אפשר עוד לעשות כדי לא לכרוע תחת הנטל?

קראו עוד »
אחוזי הפקדה לקרן השתלמות
אחוזי הפקדה לקרן השתלמות של שכירים ושל עצמאים

אחוזי הפקדה לקרן השתלמות היא נושא שמעסיק הן שכירים והן עובדים, הן שכירים והן עצמאים. במאמר זה נסביר בדיוק כמה כסף אתם צריכים להפקיד לקרן ההשתלמות, מהן התיקרות שחשוב לשים לב אליהן וגם נסביר איך אפשר למקסם את החיסכון שלכם בקלי קלות.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.