מה צריך לדעת לפני שיוצאים לגמלאות?

הפנסיה ללא ספק יכולה להיות פשוט תקופה נפלאה – סופסוף תוכלו לנוח, להתנדב, לטייל, ללמוד ולעשות את כל מה שתמיד רציתם. אבל כדי שהפנסיה באמת תהיה התגשמות על חלומותיכם, חשוב להתכונן אליה מראש, אחרת היא עשויה להיות מאוד מאתגרת ואפילו מלחיצה. אז מה צריך לקחת בחשבון לפני שיוצאים לגמלאות ואיך הופכים את התקופה הזו ללא פחות ממדהימה?

לפנסיה צריך להיערך מראש, אין ברירה

הסיבה לכך היא שעומדות לפניהם כמה מההחלטות החשובות ביותר שאתם עומדים לקבל במהלך חייכם. הן עשויות לקבוע את עתידכם, את עתיד משפחתכם, והכי חשוב לדעת שהן בלתי הפיכות. לכן חשוב מאוד כבר לפני גיל פרישה להתייעץ עם סוכן פנסיוני, לקבל ייעוץ פרישה מקצועי, להיות מודעים לזכויותיכם ולהבין מול מה אתם בדיוק מתמודדים, כדי שלא תעשו טעויות.

מהם הדברים שצריך לשים לב אליהם?

ריכזנו בשבילכם כמה נקודות חשובות שכדאי שתתייחסו אליהם כדי להבין לעומק את צורכיכם ולקבל פרספקטיבה שתסייע לכם לקבל את ההחלטות הנכונות עבורכם:

 • גיל הפרישה – נכון לשנת 2022 גיל הפרישה המינימלי הוא 60, בין אם אתם גברים ובין אם אתן נשים. לפרישה מעבר לגיל הזה יש יתרונות וחסרונות, אבל אם נסתכל על חצי הכוס המלאה – ככל שגיל הפרישה שלכם יהיה מבוגר יותר, תיהנו מקצבת פנסיה גדולה יותר.
 • גיל בן/בת הזוג – קיימת משמעות כלכלית לגיל של בן או בת הזוג שלכם בתוכניות של קרנות הפנסיה השונות. בתוכניות החדשות, ככל שבן או בת הזוג צעירים יותר, קצבת הפנסיה תקטן.
 • הוצאות – בחנו היטב את סעיף ההוצאות שלכם. התייחסו הן להוצאות שוטפות, להוצאות מיוחדות שנועדו לסייע לילדיכם וכן לתוכניות אישיות כגון החלפת דירה, טיול לחו"ל וכו'.
 • מסלול הפנסיה – בקרנות הפנסיה החדשות קיימת אופציה לבחור שלל מסלולים, שהמשותף לכולם הוא שניתנת קצבה למבוטח למשך כל חייו. עם זאת, נשאלת השאלה מה יקרה לכסף של המבוטח כשיילך לעולמו לאחר שייצא לגמלאות? לשאלה זו יש תשובות רבות, אך חשוב להבין שלכל תשובה יש לה יתאים מסלול אחר, ולכן חשוב להתייחס לשאלה זו, שיש לה השפעה מכרעת על ההחלטות שיהיה עליכם לקבל.
 • תכניות הקצבה – לפעמים קיימת אפשר לבחור תוכנית שממנה תשולם קצבת הפנסיה. יש לערוך בחירה מושכלת של התוכנית המתאימה ביותר עבורכם, כיוון שהחלטה זו יכולה להשפיע על כל תקופת הפנסיה שלכם.
 • כסף פנוי – במידה וצברתם כסף בעו"ש במהלך השנים ואתם מעוניינים להשקיע אותו א לצרף אותו לקצבת הפנסיה שלכם, יש מגוון אפשרויות שפרוסות לפניכם שבהחלט כדאי לבחון.
 • מיסוי – קיימים היבטים רבים ומורכבים מאוד הנוגעים למיסוי בתקופת פרישתכם: במקרים מסוימים כלל לא קיים מיסוי, לעתים קיים מיסוי על דמי הפיצויים או הקצבה, לפעמים ניתן להקטין או לדחות את המס ועוד. 
 • עבודה בגיל מבוגר – האם יש לכם כוונה להמשיך לעבוד חלקית או באופן מלא אחרי הפרישה? במידה וכן, יתכן ויהיו לכך השלכות שכדאי שתהיו מודעים אליהן.
 • מצב בריאותי – מצבכם הבריאותי או של בן/ת הזוג שלכם עשויה להשפיע מאוד על קבלת החלטותיכם. כמו כן חשוב לחשוב גם על הגנה ביטוחית במצב סיעודי, או אם יש נכס או סכום כספי שיוכל לעזור לכם במצב כזה.
 • מצבכם האישי – במידה ויש לכם שארים (בן/בת זוג או ילדים עד גיל 21 ) או שארים עם צרכים מיוחדים, תהיה לכך השפעה על קבלת ההחלטות שלכם.
 • ביטוח לאומי – במישה ואתם זכאים לקצבאות מסוימות מהמוסד לביטוח לאומי, אפשר להתייחס אליהן בתור חלק מהכנסותיכם העתידיות. יש לבחון גם כיצד הקצבאות האלה מושפעות מהחלטותיכם, למשל אם תמשיכו לעבוד ותרוויחו יותר ממחצית השכר הממוצע במשק, תקבלו קצבת זקנה רק החל מגיל 70.

מאיפה מתחילים?

איך נראית לכם הרשימה? אם אתם מרגישים מוצפים ולא ממש יודעים מאיפה להתחיל, אתם לא לבד – אנחנו כאן לצדכם! אמנם מדובר בשורה ארוכה של החלטות שצריך לקבל, השזורות זו בזו, אך בהחלט מומלץ שלא להרים ידיים, להתאמץ ולבחון כיצד הן עשויות להשפיע על חייכם ועל חיי יקירכם.

בפתרונות עדיפים אנחנו מעמידים לשירותכם נבחרת מנצחת של סוכני ביטוח פנסיוניים שמתמחים בייעוץ פרישה ובייעוץ פיננסי. השילוב בין הידע והניסיון שצברנו במשך עשרות שנים לבין הטכנולוגיה המתקדמת שבה אנו משתמשים כדי למפות את צורכיכם ולהשוות בין שלל האפשרויות הפתוחות בפניכם, יאפשר לכם לקבל את ההחלטות הטובות ביותר. צרו קשר עוד היום ונעשה את זה ביחד!

מה צריך לדעת לפני שיוצאים לגמלאות
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
מיסוי כספי פנסיה
מיסוי כספי פנסיה – כל מה שחשוב לדעת

מיסוי כספי פנסיה היא עניין שמעסיק לא מעט חוסכים, בין אם הם עומדים בפני פרישה ובין אם הם נקלעו למשבר כלכלי ומתלבטים אם כדאי להם למשוך את הכסף או לקבל הלוואה. במאמר זה נסביר על כל אחת מהסיטואציות האלה.

קראו עוד »
מתכנן פרישה
על תפקידו ועל חשיבותו של מתכנן פרישה

פרישה היא שלב משמעותי בחיים, המהווה שינוי משמעותי בתחומים שונים, ביניהם היבטי המימון, הקריירה והחיים האישיים. פגישה עם מתכנן פרישה לצורך תכנון פרישה מוקדם היא חיונית על מנת להבטיח יציבות כלכלית לאורך תקופת הפרישה, ולממש את החלומות והמטרות האישיות.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.