מה זה איזון אקטוארי?

הרבה אנשים לא יודעים מה זה איזון אקטוארי בקרן פנסיה ומדוע הוא כל כך חשוב. במאמר זה נתעמק במושג זה, נסביר מהו תפקידו, מדוע יש בו צורך, מהי חשיבותו ועוד.

נעים להכיר – איזון אקטוארי בקרנות הפנסיה

איזון אקטוארי בקרן פנסיה הוא מנגנון ייחודי המאפיין את אפיק החיסכון הזה. כמו כן זהו אחד הפרמטרים בעלי ההשפעה על ציבור החוסכים שנעזרים בכלי זה על מנת לחסוך כסף לגיל פרישה, בהתאם לנדרש בחוק פנסיה חובה.

לכל קרנות הפנסיה יש מנגנון איזון אקטוארי, מאחר והן מבוססות על עיקרון הערבות ההדדית. לפי עיקרון, כאשר אחד מעמיתי הקרן מגיש תביעה לקרן, מי שמשלם לו את הפיצוי המגיע לו הם כל חברי הקרן (בניגוד לכיסוי ביטוחי בחברות הביטוח, שבעת הגשת תביעה בעקבות אירוע ביטוחי, היא זו שמעבירה למבוטח פיצוי או שיפוי).

כדי לתאר מה זה איזון אקטוארי חשוב להסביר: הכסף שהחוסכים מפקידים לקרן הפנסיה על בסיס חודשי, משמש לטובת חיסכון ארוך טווח ובדגש לתקופת הפנסיה. אבל, הכסף גם משמש למימון כיסויי הביטוח הכלולים בקרם פנסיה – ביטוח חיים וביטוח נכות. את הסכומים המיועדים לצורך מימון הכיסויים הביטוחיים החברה שומרת בחשבון נפרד, ובעת קבלת תביעה עקב מוות לפני גיל פרישה או בשל אובדן כושר עבודה, התשלום יתבצע מתוך החשבון המיועד של הקרן.

בסיומו של כל רבעון החברות שמנהלות את קרנות הפנסיה מחשבות כמה כסף שולם ע"י כל העמיתים לטובת הכיסויים הביטוחיים, וכמה כסף נוצל לצורך כיסוי התביעות שהוגשו. במידה ונותר בקופה עודף, הוא מתחלק בין כל חברי הקרן. במידה וקיים גירעון אקטוארי (כלומר סך התשלומים היה גבוה מהגבייה), יגבו את ההפרש מהעמיתים. כלומר, המנגנון האקטוארי נדרש לצורך חלוקת כספים לעמיתי הקרן או גבייה נוספת, בהתאם למצב התביעות בכל פרק זמן נתון.

היתרונות של מנגנון איזון אקטוארי בקרן פנסיה

אי אפשר לענות על השאלה מה זה איזון אקטוארי בלי להתייחס ליתרונות ולחסרונות של מנגנון זה:

יתרונותחסרונות
הודות לעיקרון הערבות ההדדית ולמגנון האיזון האקטוארי ניתן ליהנות משני ביטוחים בעלות אטרקטיבית ביטוח שארים וביטוח נכות.ניתן לומר שהמנגנון חושף את החוסכים והחוסכות לסיכון מסוים: במידה ויוגשו תביעות רבות עלול להיווצר גירעון משמעותי, והחיסכון הפנסיוני ייפגע.
במקרה של עודף אקטוארי – החיסכון הפנסיוני יכול לגדול.המטרה של הפקדת כספים היא חיסכון לגיל זקנה ולא להפוך לחלק אינטגרלי מחברה מבטחת שדורשת להשתתף בכיסוי תביעות של אחרים.

השפעת האיזון האקטוארי על מי שכבר מקבל קצבה פנסיה

חשוב לדעת שהאיזון האקטוארי משפיע גם על פנסיונרים שמקבלים כבר קצבה. אמנם החישוב מעט שונה בין החוסכים לבין הפנסיונרים, אבל באופן כללי ניתן לומר כי מנגנון האיזון משפיע גם על גובה קצבת הפנסיה (וזאת אף על פי שמרגע התחלת קבלת הקצבה, הביטוחים כבר לא רלבנטיים עבור הפנסיונר).

כיצד איזון אקטוארי בקרן פנסיה בא לידי ביטוי בדוח שאתם מקבלים?

אחת לשנה, בסביבות החודשים מרץ-אפריל, מקבלים דוח שנתי של המוסד שמנהל עבורכם את הקרן. בדוח תוכלו לראות שורה עם הכותרת "עדכון יתרת הכספים בגין מנגנון איזון אקטוארי". לצד יופיע הסכום שהחברה החזיר לכם במידה והיה עודף אקטוארי (ואז הסכום יהיה חיובי) או הסכום שירד מהחיסכון במידה והיה גירעון (ואז הסכום יהיה שלילי). סכום זה יכול לעמוד על מאות ואפילו אלפי שקלים. העודף או הגירעון הם באחוזים, ולכן ככל שיש יותר כסף בחיסכון הרווח או ההפסד יהיה משמעותי יותר.

איזון אקטוארי השוואה

כעת, שהבנו מה זה איזון אקטוארי נשאלת השאלה האם כדאי להשוות בין הגופים המנהלים קרנות תוך התייחסות לנושא זה? יש לזכור שמדובר בחיסכון פנסיוני שנמשך עשרות שנים. לאורך תקופה כה ארוכה, יכולים להיות תנועות של ממש בעודף או בגירעון האטוארי של כל חברה שמנהלת קרן פנסיה.

עם זאת, יש חברות שנעזרות בשלל אמצעים על מנת לגדר סיכונים וכך למעשה לצמצם את הסיכון לגירעון ולהגדיל את הסיכוי לעודף אקטוארי, למשל בעזרת מבטחי משנה. לכן, כשקרן פנסיה מציגה במשך כמה שנים ברציפות עודף אקטוארי, יש לזקוף זאת לזכותה ולהעניק לכך משקל בעת בחירת קרן פנסיה.

חשוב לזכור כי בכל מקרה אין להישען על נתון זה בלבד, ולמעשה קיימים שיקולים יותר משמעותיים בעת בחירת קרן פנסיה. לכן חשוב להיעזר בסוכן ביטוח פנסיוני, כמו הסוכנים שלנו בפתרונות עדיפים שעובדים כבר עשרות שנים עם כל הגופים המובילים בתחום וכן משתמשים בטכנולוגיה מתקדמת להשוואה בין מוצרי פנסיה, ושלל פרמטרים הנדרשים במסגרת השוואת קרנות פנסיה מעמיקה.

מה זה איזון אקטוארי
תרצו לחזור לנושא מסוים?
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
כמה כסף יש לי בפנסיה?

כמה כסף יש לי בפנסיה היא שאלה שחוזרת על עצמה בפנינו לא מעט פעמים. במאמר זה נספר לכם על כל הדרכים לבדוק כמה כסף צברתם עד כה לתקופת הפנסיה שלכם ומי בדיוק מנהל עבורכם את החיסכון הפנסיוני שלכם.

קראו עוד »
העברת קופת גמל
העברת קרן פנסיה לקופת גמל – צעד מבורך או שעדיף שיישכח?

העברת קרן פנסיה לקופת גמל היא רעיון שמדי פעם מתגנב לראשכם? חשוב לדעת שלא מדובר בשאלה של נכון או לא נכון, אלא להתייחס באופן פרטני ולבחון אותה לפי צורכיו ומטרותיו של החוסך. במאמר זה נדבר על היתרונות והחסרונות של מהלך זה.

קראו עוד »
קופת פנסיה מומלצת
קופת פנסיה מומלצת – הטיפים שאתם חייבים להכיר

קופת פנסיה מומלצת היא משאת לבו של כל חוסך באשר הוא. כיום, כשהמודעות לתחום החיסכון הפנסיוני גבוהה מתמיד והמידע נגיש יותר מאי פעם, על פניו עולים הסיכויים שנוכל לבחור קופה מעולה, אבל עדיין יש כמה נושאים שחשוב לשים אליהם לב ובמאמר זה נרחיב על כך את הדיבור.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.