השוואת קרנות פנסיה משרד האוצר – מורה נבוכים

קרן פנסיה היא אחד משלושת מוצרי חיסכון המאפשרים חיסכון ארוך טווח לטובת גיל פרישה. השוואת קרנות פנסיה משרד האוצר היא האפשרות להשוות בין ביצועי הקרנות באמצעות כלי שיזמה מדינת ישראל לטובת הנגשת המידע לציבור החוסכים. אז מה חשוב לדעת עליו?

השוואת קרנות פנסיה משרד האוצר – במה מדובר?

עד לפני כמה שנים, היה קשה מאוד להשיג מידע על ביצוע קרנות הפנסיה. היה צריך לכתת רגליים בין כל חברות הביטוח כדי להשיג את הנתונים או להתקשר לכל אחת ואחת מהן ולדלות את הנתונים. השוואה בין הקרנות היה עניין מורכב למדי, שגוזל זמן יקר מהאדם הממוצע.

מאחר ולקרנות הפנסיה יש השלכות הרות גורל על עתידם של האנשים, ממשלת ישראל השכילה להבין שאם לא תעשה משהו בנדון, היא תצטרך לתמוך בהרבה יותר אנשים ממה שהיא תומכת כיום. כך הוקמה מערכת השוואת קרנות פנסיה משרד האוצר שקיבלה את השם פנסיה נט.

מאיפה המערכת שואבת את המידע המוצג?

החוק במדינת ישראל מחייב כל חברת ביטוח ובית השקעות שמנהלים קרנות פנסיה חדשות לדווח על התשואה החודשית שהשיגו לאגף שוק ההון, הביטוח והחיסכון של משרד האוצר, ועל דמי הניהול הממוצעים שהחברה גובה. נתונים אלה מפורסמים במערכת השוואת קרנות פנסיה משרד האוצר, או בקיצור – פנסיה נט.

ודאי חלקכם שואלים מה לגבי קרנות הפנסיה הוותיקות? המערכת אינה מציגה נתונים אודות קרנות אלה קודם כל מאחר ולא ניתן להצטרף אליהן החל משנת 1995 ושנית בגלל שהשפעת התשואות החודשיות שבקרנות הוותיקות היא עקיפה בלבד.

איזה נתונים ניתן לראות ולהשוות?

מערכת השוואת קרנות פנסיה משרד האוצר מאפשרת כך לכל אדם להשוות את הביצועים של כל קרן פנסיה ביחס למתחרות, במגוון חתכי זמן. בנוסף לכך, ניתן להשוות את התשואות של הקרנות למדדי שוק מסוימים, למשל מדדי אגרות חוב ממשלתיים או מדד בורסה תל אביב.

השוואת קרנות פנסיה משרד האוצר כוללת את הנתונים הבאים:

  • שם הקרן והמספר הסידורי הרשמי שלה
  • תשואות – תשואה מצטברת לתקופה שהגדרתם, וכן תשואה ממוצעת ל- 3 שנים ותשואה ממוצעת ל- 5 שנים
  • דמי ניהול – מהם דמי הניהול הממוצעים שהחברה גובה מעמיתיה הן מההפקדות והן מהצבירה         
  • מצב איזון אקטוארי – האם הקרן מציגה עודף אקטוארי או גרעון אקטוארי
  • מדד שארפ – עד כמה החברה הסתכנה כדי להשיג את התשואה שהיא השיגה
  • יתרת נכסים – כמה כסף הגוף מחזיק בניהול כל קרן
  • אופן חלוקת הכספים – איך החברה מחלקת את השקעותיה
  • משיכות כספים – כמה כסף אנשים פדו מהקרנות
  • ועוד

האם כדאי להשתמש באתר של השוואת קרנות פנסיה משרד האוצר?

מערכת השוואת קרנות פנסיה משרד האוצר מציגה נתונים רבים, והשוואה זו יכולה להיות כלי עזר למי שמעונין לבחון את קרנות הפנסיה השונות ולבחור את מסלול ההשקעה המתאים לו. למרות שמדובר בצעד מבורך שעשתה מדינת ישראל למען אזרחיה, עדיין יש מקום לשיפור, מאחר והכלי מסורבל ומורכב למדי, ועדיין אנשים רבים מדווחים כי השוואה מעמיקה במערכת היא עניין מאתגר ביותר, מאחר ואינם להבין את הנתונים, לנתח אותם ולהסיק מסקנות.

בנוסף לכך, חלק מהנתונים אינם מדויקים מספיק. כך, למשל, הנתונים על דמי הניהול מתייחסים לדמי הניהול הממוצעים שכל חברה גובה, ולא על דמי הניהול הספציפיים שיגבו מכם, במידה ותחליטו לפתוח קרן פנסיה בחברה זו או אחרת. לכל חברה יש את השיקולים שלה בגביית דמי הניהול, למשל: סכום החיסכון שאתם מביאים אתכם, סכום ההפקדות שאתם הולכים להפקיד, האם אתם מאוגדים לקבוצה כלשהי, האם אתם מעוניינים להפקיד בקרן פנסיה ברירת מחדל ועוד.

כמו כן ישנם פרמטרים חשובים שהכלי אינו מציג שהוא למשל מדד השירות של קרנות הפנסיה, המעיד על מידת שביעות הרצון של הלקוחות מגוף הניהול שבו הקרן שלו מנוהלת.

אז איך הכי כדאי לערוך השוואת קרנות פנסיה?

במאמר זה הסברנו מדוע האתר של השוואת קרנות פנסיה משרד האוצר הוא כלי חשוב, ומדוע הוא עדיין לא מספק את המענה האופטימלי לקהל הרחב.

הדרך הפשוטה, הבטוחה והקלה ביותר להשוואת קרנות פנסיה היא לפנות לסוכן ביטוח פנסיוני של פתרונות עדיפים. בתור חברה שעובדת כבר שנים רבות עם הגופים המנהלים המובילים בארץ, ועם טכנולוגיה מתקדמת המשקללת גורמים רבים, יש לנו כל הכלים לעזור לכם בבחירת קרן הפנסיה המשתלמת ביותר. פנו אלינו עוד היום ותיהנו משירות מקצועי, יחס אישי וחם ושקט נפשי.

השוואת קרנות פנסיה משרד האוצר
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
הפקדה לפנסיה לעצמאים  – כל מה שצריך לדעת

הפקדה לפנסיה לעצמאים היא עניין שעד לפני כמה שנים היה נתון לשיקול דעתם. אך מאחר ורוב העצמאים לא היו מפקידים כסף לטובת חיסכון פנסיוני, היו הופכים לנטל על המדינה. כל זה השתנה עם חוק חובת הפקדה לפנסיה לעצמאים שנכנס לתוקפו ב- 2017.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.