אישור קיום ביטוח אחיד – מה הוא כולל ולמה צריך אותו?

אישור קיום ביטוח אחיד נכנס לתוקף בדצמבר 2019. אישור זה נדרש למגוון רחב של קבלנים. עליהם להציג את האישור למזמיני עבודה הדורשים לקבל אישור כתנאי מקדים על מנת לקבלם את הקבלנים לביצוע פרויקטים שונים.

מה כולל אישור קיום ביטוח אחיד?

אישור קיום ביטוח כולל התייחסות למגוון ביטוחים, ביניהם ביטוח אחריות מקצועית, ביטוח חבות מעבידים, ביטוח עבודות קבלניות, ביטוח צד שלישי ועוד. על מנת ליצור נוסח אחיד, רשות שוק ההון שילבה כוחות עם החשב הכלל באוצר קידדו את ענפי השירות השונים וכך כל ענף קיבל קוד ייחודי משלו.

מדוע היה צורך באישור קיום ביטוח אחיד?

הצורך באישור ברור. מי שמזמין עבודה רצה להיות בטוח שהוא לא יהיה חשוף לשלל נזקים שעלולים להיגרם לו במסגרת הפרויקט. עניין זה בולט במיוחד בענף הבנייה, שבו המזמין יכול להיות להיחשב כאחראי אם חלילה קורה אירוע המס נזק.

עם זאת, הלכה למעשה צורך זה יצר הפקה של אינספור אישורים מדי שנה, והדרך להשיגם היתה קשה מנשוא הן עבור הקבלנים והן עבור המזמינים, גם אם נעזרו בסוכני ביטוח. מה שהיה אמור להיות מסמך פשוט שמוכיח את קיומו של ביטוח כזה או אחר, הפך למכשול שמעכב עסקאות ואף "מפיל" אותן, במיוחד לאור העובדה שהמזמין הרבה פעמים היה יוצר חוזה ומנסח אותו כרצונו וזה לא היה תמיד "מתיישב" עם תנאי הפוליסה. לכן גורמים רבים בענף הביטוח במשך שנים ביקשו ליצור ניסוח אחיד, פשוט וברור.

​ומה עכשיו?

כאמור, רשות שוק ההון הביטוח והחיסכון החליטה להרים את הכפפה וליצור אישור קיום ביטוח אחיד, ולשנות את כללי המשחק: אם עד עכשיו מזמין העבודה היה יכול לצרף מלל חופשי ולשנות את דרישותיו בהתאם לצורכיו, הוא לא יוכל לעשות זאת יותר.  בנוסף לכך, חברת הביטוח שחותמת על האישור תהיה מחויבת להיצמד לנוסח האחיד ומחויבת להנפיק אישור קיום ביטח אחיד, בהתאם לנספח.

לא הכול ורוד

לשכת סוכני הביטוח פנתה לרשות שוק ההון על מנת לבחון מחדש את הנושא של אישור קיום ביטוח אחיד, לאור הקשיים ביישום החוזר מול חברות הביטוח. כמו כן הלשכה ביקשה לאכוף ולפעול נגד גורמים שעוקפים את הוראותיו. כך למשל ישנם יועצי ביטוח שמוסיפים או משנים בהסכמי ההתקשרות דרישות לקבל נספחי תצהיר משפטי או מתעקשים לחתום שדרישות הביטוח בחוזה תואמים את מה שחברות הביטוח מכסות, וזאת בניגוד להוראות. במילים אחרות – האישור במתכונת הקיימת לאו דווקא מספק את האישור הנדרש לצורכיו ומצד שני המבטחים מנסים לנצל את ההזדמנות לצמצם את המחויבות שלהם, בהתאם לפירוט בחוזר.

אנחנו כאן בשבילכם

אנחנו נעזור לכם לנהל מו"מ מול מזמיני עבודה, יועצי ביטוח ורשויות מקומיות ונדאג שתקבלו במהירות האפשרית את אישורי הביטוח הנחוצים לכם על מנת שתקבלו פרויקטים ושתעמדו בדרישות הרגולטוריות. ברשותנו ניסיון עשיר בתחום הביטוח העסקי ואנו עובדים מול כל חברות הביטוח המובילות בארץ. צרו קשר עוד היום לקבלת פרטים נוספים ולתיאום פגישה.

אישור קיום ביטוח אחיד
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.