התגרשתם? היזהרו מטעויות בחלוקת הפנסיה

אין ספק, שככל שהשנים עוברות, גם תופעת הגירושין מתרחבת. תהליך הגירושין הוא תהליך מורכב ולא נעים ויש לו השלכות אמוציונליות על בני הזוג וכמו כן, הוא כולל בתוכו גם חלק מעיק לא פחות והוא קשור לחלוקת הרכוש. אמנם, החוק נותן מענה לכל נושא החלוקה, אבל מה קורה באשר לחיסכון הפנסיוני? במשך שנים התעוררו לא מעט בעיות לגבי קרנות הפנסיה והביטוחים של בני הזוג.

מה שיצר את הבעיה מלכתחילה היה שבדרך כלל מוצרי הביטוח ומוצרי הפנסיה היו רשומים רק על שם אחד מבני הזוג. לפני מספר שנים, חלו שינויים בדברי החוק וכיום החוק תוקן כך שניתן לחלק את כל הכספים שהצטברו בקופות גמל, קרנות פנסיה, תכניות ביטוח מנהלים ועוד בצורה שוויונית ככל הניתן.

למה בכלל מומלץ לחלוק כספי פנסיה?

כאשר בני זוג עוברים תהליך של גירושין, מגיע להם להתחלק בכל הרכוש המשותף שהם צברו יחד לאורך כל השנים שחיו כזוג נשוי. על פי החוק, הרכוש הזה כולל גם כספים שהצטברו בקרנות פנסיה ובתיקי הביטוח. אגב, כאן נציין שאם יש רכוש שנצבר על ידי בני הזוג, עוד בטרם נישאו, הרי שהרכוש הזה לא נכנס לחלוקה השוויונית. למעשה, אותו שינוי שחל בחוק, שהזכרנו קודם לכן, דווקא בא לטובת הזוג ונועד על מנת להקלה עליהם להמשיך בשגרת חייהם וכל זאת ללא עימותים או חיכוכים.

ההמלצה היא לאסוף את כל המסמכים הדרושים וזאת על מנת שיהיה אפשר לבצע בדיקה מקיפה ויסודית לגבי הפוליסות וכך יהיה אפשר לחלק את הסכומים הנכונים, שווה בשווה בין בני הזוג. מומלץ לבצע את התהליך באמצעות סיוע של עורך דין גירושין, יועץ פנסיוני או אקטואר שיש לו התמחות בתחום הפיננסי.

איך זה עובד בפועל?

על פי דברי החוק, ניתן לפצל את החיסכון הפנסיוני לשתי קופות שהינן נפרדות וכל אחת מהן תהיה על שם בן הזוג ובת הזוג בנפרד. כך אפשר להימנע מהתחשבנויות עם בן או בת הזוג. מה שרק מוביל למצב לא נעים הכולל חיכוכים וכעסים. החשבון החדש שייפתח יהיה עצמאי לחלוטין. חברות הביטוח וכמו כן החברות שמנהלות את קרנות הפנסיה יהיו בקשר ישיר עם בן או בת הזוג ויספקו פרטים לגבי דמי הניהול, חיסכון, ביטוח ותשואות.

החוק החדש לא חף מבעיות

ניתן לראות שהחוק החדש שאמור לבוא לטובת בני הזוג, לא ממש מיושם בתיקי הגירושין ומדוע? כי הוא מורכב וכמו כן על מנת להבין אותו יש להפגין ידע בכל הקשור לדיני מס ולנושאים נוספים. כאן נציין שאין כל חובה להפעיל את החוק. בני הזוג יכולים להגיע להסכמות בכל צורה ודרך שמקובלת וכל זאת על מנת לסיים את הסכסוך ביניהם כמה שיותר מהר.

האם החישוב הכספי מדויק?

יש בעיות הקשורות לאופן חישוב הכספים. משום כך, אין ערובה לכך שהחישוב שיעשה הוא אכן יהיה נכון. על מנת שתבוצע חלוקה בחשבון, יש לבצע משיכת כספים לחשבון חדש. יכול להיות שבגלל טעויות חישוב, בני הזוג יפסידו עשרות עד מאות אלפי שקלים. ההמלצה היא להתחיל בחישוב הכספים, עוד בשלב הגישור.

טעויות בחלוקת הפנסיה בגירושים
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
תכנון פנסיוני
תכנון פנסיוני – למה זה חשוב?

תכנון פנסיוני הוא צעד מבורך שיכול לשרת אתכם בעתיד. החיים הם מסע מאתגר, אבל גם מלא בהזדמנויות. אנחנו עובדים קשה כדי להקים משפחה, לרכוש בית, לחסוך כסף לעתיד. אבל מה יקרה לנו כשלא נוכל לעבוד יותר?

קראו עוד »
מתי המעסיק מתחיל לשלם פנסיה?
מתי המעסיק מתחיל לשלם פנסיה?

מתי המעסיק מתחיל לשלם פנסיה היא אחת השאלות שמטרידה עובדים רבים. במאמר זה נסביר מה קורה לאדם שיש לו כבר חיסכון פנסיוני והוא מתחיל לעבוד במקום חדש, מה קורה לאדם שאין בידיו חיסכון כזה ועוד.

קראו עוד »
קופת פנסיה מומלצת
קופת פנסיה מומלצת – הטיפים שאתם חייבים להכיר

קופת פנסיה מומלצת היא משאת לבו של כל חוסך באשר הוא. כיום, כשהמודעות לתחום החיסכון הפנסיוני גבוהה מתמיד והמידע נגיש יותר מאי פעם, על פניו עולים הסיכויים שנוכל לבחור קופה מעולה, אבל עדיין יש כמה נושאים שחשוב לשים אליהם לב ובמאמר זה נרחיב על כך את הדיבור.

קראו עוד »
כמה מס משלמים על פנסיה?
כמה מס משלמים על פנסיה?

כמה מס משלמים על פנסיה היא אחת השאלות הנפוצות בקרב אנשים שעומדים בפני פרישה מהעבודה. במאמר תמצא את כל המידע העדכני והרלבנטי שיעזור לכם להתכונן ליום הגדול, ולמצות את כל ההטבות והזכויות שמגיעות לכם.

קראו עוד »
להצטרפות לקרן פנסיה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.