התגרשתם? היזהרו מטעויות בחלוקת הפנסיה

אין ספק, שככל שהשנים עוברות, גם תופעת הגירושין מתרחבת. תהליך הגירושין הוא תהליך מורכב ולא נעים ויש לו השלכות אמוציונליות על בני הזוג וכמו כן, הוא כולל בתוכו גם חלק מעיק לא פחות והוא קשור לחלוקת הרכוש. אמנם, החוק נותן מענה לכל נושא החלוקה, אבל מה קורה באשר לחיסכון הפנסיוני? במשך שנים התעוררו לא מעט בעיות לגבי קרנות הפנסיה והביטוחים של בני הזוג.

מה שיצר את הבעיה מלכתחילה היה שבדרך כלל מוצרי הביטוח ומוצרי הפנסיה היו רשומים רק על שם אחד מבני הזוג. לפני מספר שנים, חלו שינויים בדברי החוק וכיום החוק תוקן כך שניתן לחלק את כל הכספים שהצטברו בקופות גמל, קרנות פנסיה, תכניות ביטוח מנהלים ועוד בצורה שוויונית ככל הניתן.

למה בכלל מומלץ לחלוק כספי פנסיה?

כאשר בני זוג עוברים תהליך של גירושין, מגיע להם להתחלק בכל הרכוש המשותף שהם צברו יחד לאורך כל השנים שחיו כזוג נשוי. על פי החוק, הרכוש הזה כולל גם כספים שהצטברו בקרנות פנסיה ובתיקי הביטוח. אגב, כאן נציין שאם יש רכוש שנצבר על ידי בני הזוג, עוד בטרם נישאו, הרי שהרכוש הזה לא נכנס לחלוקה השוויונית. למעשה, אותו שינוי שחל בחוק, שהזכרנו קודם לכן, דווקא בא לטובת הזוג ונועד על מנת להקלה עליהם להמשיך בשגרת חייהם וכל זאת ללא עימותים או חיכוכים.

ההמלצה היא לאסוף את כל המסמכים הדרושים וזאת על מנת שיהיה אפשר לבצע בדיקה מקיפה ויסודית לגבי הפוליסות וכך יהיה אפשר לחלק את הסכומים הנכונים, שווה בשווה בין בני הזוג. מומלץ לבצע את התהליך באמצעות סיוע של עורך דין גירושין, יועץ פנסיוני או אקטואר שיש לו התמחות בתחום הפיננסי.

איך זה עובד בפועל?

על פי דברי החוק, ניתן לפצל את החיסכון הפנסיוני לשתי קופות שהינן נפרדות וכל אחת מהן תהיה על שם בן הזוג ובת הזוג בנפרד. כך אפשר להימנע מהתחשבנויות עם בן או בת הזוג. מה שרק מוביל למצב לא נעים הכולל חיכוכים וכעסים. החשבון החדש שייפתח יהיה עצמאי לחלוטין. חברות הביטוח וכמו כן החברות שמנהלות את קרנות הפנסיה יהיו בקשר ישיר עם בן או בת הזוג ויספקו פרטים לגבי דמי הניהול, חיסכון, ביטוח ותשואות.

החוק החדש לא חף מבעיות

ניתן לראות שהחוק החדש שאמור לבוא לטובת בני הזוג, לא ממש מיושם בתיקי הגירושין ומדוע? כי הוא מורכב וכמו כן על מנת להבין אותו יש להפגין ידע בכל הקשור לדיני מס ולנושאים נוספים. כאן נציין שאין כל חובה להפעיל את החוק. בני הזוג יכולים להגיע להסכמות בכל צורה ודרך שמקובלת וכל זאת על מנת לסיים את הסכסוך ביניהם כמה שיותר מהר.

האם החישוב הכספי מדויק?

יש בעיות הקשורות לאופן חישוב הכספים. משום כך, אין ערובה לכך שהחישוב שיעשה הוא אכן יהיה נכון. על מנת שתבוצע חלוקה בחשבון, יש לבצע משיכת כספים לחשבון חדש. יכול להיות שבגלל טעויות חישוב, בני הזוג יפסידו עשרות עד מאות אלפי שקלים. ההמלצה היא להתחיל בחישוב הכספים, עוד בשלב הגישור.

טעויות בחלוקת הפנסיה בגירושים
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
האם כדאי למשוך כספי פנסיה
האם כדאי למשוך כספי פנסיה כדי לכסות את המשכנתא ואת ההלוואות?

הריבית הגבוהה מביאה לכך שיותר ויותר ישראלים מושכים את קרנות הפנסיה וההשתלמות ושוברים חסכונות על מנת לכסות את המשכנתא והלוואות אחרות. האם גם לכם כדאי, אילו השלכות צפויות לטווח הארוך ומה אפשר עוד לעשות כדי לא לכרוע תחת הנטל?

קראו עוד »
איפה יש לי פנסיה
איפה יש לי פנסיה?

אם לאחרונה שאלתם את עצמכם איפה יש לי פנסיה אתם לא לבד. אחוז נכבד מהאוכלוסיה לא יודע איפה הפנסיה שלו מנוהלת, כמה דמי ניהול משלמים, איזו תשואה החיסכון הניב וכו'. אנחנו כאן כדי להנגיש עבורכם את המידע החשוב.

קראו עוד »
ביטוח פנסיה לעובד חדש
ביטוח פנסיה לעובד חדש – כל מה שחשוב לדעת

ביטוח פנסיה לעובד חדש הוא אינו דבר מובן מאליו, וזאת למרות שבמדינת ישראל קיים חוק שלפיו כל מעסיק חייב לשלם פנסיה לעובדים שלו. במאמר זה, נדון על ההיבטים השונים של הפקדה לפנסיה לעובד חדש, ונציע לך כמה טיפים שיעזרו לך להתחיל לחסוך לפנסיה כבר היום.

קראו עוד »
להצטרפות לקרן פנסיה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.