הפקדות סוף שנה לעצמאים: אילו הטבות מס תקבלו, כמה ואיפה צריך להפקיד?

סוף השנה כבר ממש מעבר לפינה. כעצמאים אתם מחויבים להפקיד לפנסיה, וזה הזמן לעשות את זה אם דחיתם זאת לאורך כל השנה. כמה חובה עליכם להפקיד, האם זה מוכר כהוצאה מוכרת והאם ישנן הטבות מס נוספות שכדאי להיות מודעים אליהם? על כל השאלות האלה תקבלו תשובות במאמר זה.

בעוד שכירים נהנים ממגוון מוצרי פנסיה שאליהם הם ומעסיקיהם מחויבים להפריש לפי חוק, עד לפני כמה שנים אצל העצמאים המצב היה שונה. רוב העצמאים לא היו מפרישים לעצמם כסף לפנסיה, וכשהיו מגיעים לגיל פרישה היו חייבים להמשיך לעבוד כדי להתקיים, וכשכבר לא היו עומדים בזה – הם פשוט היו הופכים לנתמכי סעד ורווחה, כי פשוט לא היה להם כסף למחייה. בשנת 2017 נחקק חוק פנסיה חובה לעצמאים, שקובע שגם עצמאים מחויבים לחסוך לגיל פרישה.

הפקדות סוף שנה לעצמאים – כמה  להפקיד?

לאור תוחלת החיים הארוכה שלנו, שרק נמצאת במגמת עלייה, חשוב שתפקידו כסף על מנת שתוכלו לשמור את איכות חייכם גם לאחר גיל פרישה. המדינה אף מצ'פרת את מי שדואג לעתידה ומציעה לכם הטבות מס של זיכוי וניכוי, כלומר תקבלו בחזרה כשליש מהפקדתכם.

 באשר לשאלה כמה כדאי להפקיד, תוכלו להיעזר בטבלת ההפקדות לעצמאים, אך יש לזכור שמדובר בסכום המינימלי שעליכם להפקיד בהתאם לחוק ובהתאם למה שמוכר לכם כהטבת מס. אבל אם ביכולתכם להפקיד יותר, זה בהחלט מומלץ.

 נכון לשנת 2023, לפי תקרת ההפקדה, הסכום השנתי עומד על 37,224 ש"ח ₪  (כלומר עד 16.5% מההכנסה). את מה שתפקידו מעבר לסכומים אלה, בתור הפקדות סוף שנה לעצמאים, תוכלו לקבל כהטבת מס משמעותית, כשתגיעו לפנסיה ותרצו למשוך את הכסף.

 אילו הטבות מס ניתנות על הפקדות סוף שנה לעצמאים?

עצמאים נהנים משתי הטבות מס עיקריות:

ניכוי מס (הוצאה מוכרת) – חלק מהכסף שתפקידו יחזור אליכם בחזרה כבר בזמן ההפקדה, בצורה של הנחה על תשלום מס הכנסה, בדומה להוצאה מוכרת בעסק שאתם מקבלים על מים, חשמל וכדומה.

 זיכוי (החזר מס) – המדינה מחזירה לכם כסף על עצם ההפקדה שתבצעו בסוף השנה, ישירות אל חשבון הבנק שלכם.

 המדינה רואה שאתם דואגים לעצמכם ומתכננים את העתיד שלכם ולכן היא מחזירה לכם חלק מהכסף באחת משתי הצורות האלה: שליש מההפקדות שביצעתם יוחזר אליכם תוך מספר שבועות, ומשאר הכסף תיהנו בפנסיה כמובן. כשתימשכו את הכסף בעתיד, לאחר שתצאו לפנסיה, תקבלו הטבת מס נוספת – פטור ממס רווחי הון.  

האם כדאי לבצע הפקדות סוף שנה לעצמאים בקרן השתלמות?

אמנם המדינה לא מחייבת עצמאים להפקיד לקרן השתלמות, אבל בהחלט מומלץ מאחר ומדובר באפיק ההשקעה הטוב ביותר שקיים כיום בשוק: זהו מוצר חיסכון מעולה שהופך נזיל לאחר 6 שנים, אם כי עדיף למשוך ממנו רק לאחר גיל פרישה.

כמה כדאי להפקיד לקרן השתלמות בסוף שנת המס?

עצמאים רשאים להפקיד לקרן השתלמות במהלך השנה או בסיומה עד 19,920 ₪ (נכון לשנת 2023). קחו רק בחשבון שההוצאה שתיחשב לכם כמוכרת היא 4.5%. הפקדות שיבוצעו מעבר לזה, יהיו פטורות בהמשך ממס רווחי הון.

עדיין מתלבטים איך לחסוך לפנסיה? רוצים לפתוח קרן השתלמות?

המומחים שלנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח ישמח לענות לכם על כל שאלה, לעזור לכם לבחור את אפיק ההשקעה האידיאלי עבורכם ולהשיג עבורכם דמי ניהול אטרקטיביים. פנו אלינו עוד היום לקבלת פרטים נוספים.

הפקדות סוף שנה לעצמאים
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קרן השתלמות לעצמאי שהוא גם שכיר
תקרות לקרן השתלמות לעצמאי שהוא גם שכיר

יוקר המחייה בישראל הוביל אנשים רבים לעבוד בו זמנית בשתי עבודות: אחת כשכירים ואחת כעצמאים. לא משנה אם מדובר בעסק קטן שמהווה הכנסה נוספת או בעסק שמגלגל סכומים גדולים, תוכלו לפתוח לעצמכם קרן השתלמות לעצמאי שהוא גם שכיר וליהנות ממגוון הטבות משמעותיות.

קראו עוד »
קרן השתלמות לעוסק פטור
קרן השתלמות לעוסק פטור – המדריך השלם

הגשמתם חלום ויש לכם עסק קטן? גם אתם יכולים ליהנות מיתרונות של קרן השתלמות, שנחשבת כיום לאפיק החיסכון המשתלמים ביותר בישראל. מהי קרן השלמות לעוסק פטור, כמה כסף אפשר להפקיד ואיך פותחים לעצמכם קרן כזו? קבלו את המדריך המלא

קראו עוד »
להצטרפות לקרן פנסיה או השתלמות
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.