מה אפשר לעשות אם התחלתם לחסוך לפנסיה בגיל מאוחר?

כשאנחנו צעירים אנחנו חושבים שהדבר הנכון לעשות הוא לחיות כאן ועכשיו, ושהפנסיה רחוקה מאתנו שנות אור. אבל כשמתקרבים לגיל פרישה, פתאום אנחנו מגלים שלא צברנו מספיק לפנסיה. האם ניתן לתקן את המצב? איך צוברים חיסכון לפנסיה בגיל מאוחר? על כך במאמר שלפניכם.

חיסכון לפנסיה בגיל מאוחר

נתוני המאזן האקטוארי של קרנות פנסיה שונות חושפים את האמת המרה: כשליש מכלל החוסכים בשנות ה- 50 לחייהם חסכו פחות מ- 90,000 ₪ בקרן הפנסיה שלהם.

אצל נשים, המצב אפילו חמור יותר. כשליש מהן, באותו טווח הגילאים, הצליחו לצבור פחות מ- 60,000 ₪.
כלומר, כשהן יתחילו לקבל קצבת פנסיה, הן יצטרכו איכשהו להסתפק בקצבאות שנעות בסכום של 520-778 ₪ בלבד.

אל תאבדו תקווה – יש מה לעשות!

הכי חשוב שלא תרימו ידיים. לא הכול אבוד ובהחלט יש לכם זמן כדי לשפר באופן ניכר את תוכנית הפרישה שלכם. אמנם תצטרכו לעשות כמה הקרבות, אך תוכלו לשפר את פני הדברים באמצעות הצעדים הבאים:


1.    חסכו בהווה בשביל ליהנות בעתיד – כדי להבטיח שתיהנו בעתיד מרמת חיים מספקת, תצטרכו לצמצם את ההוצאות משמעותית. רק כך תוכלו להגדיל את החיסכון הפנסיוני שלכם. אחת האפשרויות המומלצות היא כמובן גם להגדיל את ההפקדות לפנסיה דרך מקום העבודה, כלומר אם חלק ההפקדה שלכם לתגמולים הוא 6% תבקשו להעלותו ל-7%.

2.    הימנעו מהשקעות  מסוכנות – כדאי לא להתפתות להשקעות במסלולים שהניבו תשואה גבוהה במטרה למקסם את החיסכון שלכם, כיון שאתם עלולים למצוא את עצמכם מפסידים גם מהקרן במידה ושוק המניות יחווה משבר וכך גם מעט הכסף שחסכתם יקטן.

3.    דחו את גיל הפרישה – אם התחלתם לחסוך מאוחר, כרגע זה לא הזמן לצאת לפנסיה ובטח שלא לפנסיה מוקדמת. אתם מודעים לכך שאין לכם את האמצעים ושאינכם יכולים להרשות זאת לעצמכם. דחיית הפרישה היא הצעד הכי יעיל שתוכלו לעשות כדי להגדיל את ההכנסות שלכם בפרישתכם כי היא מאפשרת להגדיל
את החיסכון הפנסיוני ולצבור תשואה נוספת על גובה יתרת החסכון שלכם, כמו גם להקטין את מקדם הקצבה בתוכנית הפנסיונית  ובנוסף לקבל תוספת עתידית בגין דחייה של קצבת הזקנה שתקבלו מהמוסד לביטוח לאומי.

4.   שימרו על ראש פתוח – ככל שהחיסכון הפנסיוני שלכם כיום נמוך, וככל שהמצב שלכם קשה יותר ואם אין ביכולתכם להמשיך לחסוך מהנטו או להמשיך לעבוד מעבר לגיל הפרישה הקבוע בחוק, עליכם להיות יותר גמישים, יצירתיים ובעלי תושייה, וככל שתתמידו ושתהיו יותר נחושים להשיג את המטרה שלכם – כך תצליחו. למה הכוונה? אפשר לדוגמה למכור את הדירה שברשותכם ולעבור לדירה קטנה יותר ובאזור בו מכירי הנדל"ן נמוכים יותר. בנוסף, תוכלו למצוא עבודה במשרה חלקית ו/או זמנית, כדוגמת משגיחים על סטודנטים בבחינות או עורכי סקרים טלפוניים.

הכי חשוב – תהיו אופטימיים ואל תתנו לעצמכם לשקוע 

אם תיישמו לפחות אחד מהטיפים שנתנו למעלה, תוכלו לשפר את עתידכם הכלכלי משמעותית.
שמרו על אופטימיות, חתרו למטרה, לכו צעד אחר צעד, התמקדו בחיובי ותראו שתצליחו! 
זכרו שאת הסכום שהצלחתם לחסוך לקצבת זקנה, תוכלו למשוך בקצבה חודשית פטורה ממס.

מה אפשר לעשות אם התחלתם לחסוך לפנסיה בגיל מאוחר
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
הפקדה לפנסיה לעצמאים  – כל מה שצריך לדעת

הפקדה לפנסיה לעצמאים היא עניין שעד לפני כמה שנים היה נתון לשיקול דעתם. אך מאחר ורוב העצמאים לא היו מפקידים כסף לטובת חיסכון פנסיוני, היו הופכים לנטל על המדינה. כל זה השתנה עם חוק חובת הפקדה לפנסיה לעצמאים שנכנס לתוקפו ב- 2017.

קראו עוד »
צרו קשר ותפרשו בראש שקט
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.