ביטוח פנסיה – רשת הביטחון שלך ושל יקיריך במצבי נכות ומוות

ביטוח פנסיה נועד על מנת להגן על המבוטח ויקיריו במצבים שבו נפגעת יכולתו לפרנס ולתמוך כלכלית בעצמו ובבני משפחתו. מה הוא בעצם כולל, למי זה מתאים ומה עוד חשוב שתדעו עליו?

ביטוח פנסיה – למה זה חשוב ומה הוא כולל?

אחד מיתרונותיה הבולטים של קרן הפנסיה הוא הכללת ביטוח פנסיה. לצד חיסכון ארוך טווח שנועד לסייע לחוסך להזדקן בכבוד ולהחליף את שכרו עם יציאות ממעגל העבודה, הרי שהרכיב הביטוחי יסייע לו במקרה אם חלילה יאבד את כושר עבודתו או אם חלילה ימות בטרם עת ויותיר אחריו את שאריו ללא מפרנס.

האם זה חובה לרכוש ביטוח פנסיה?

במדינת ישראל קיים חוק פנסיה חובה המחייב את אזרחיה, בין אם הם שכירים ובין אם הם עצמאים, להפקיד אחוז מסוים מהכנסותיהם לטובת חיסכון פנסיוני. לבחירתם שני מכשירים לשם מטרה זו: הראשון הוא קרן הפנסיה שכוללת ביטוח פנסיה כחלק אינטגרלי ממנה והשני הוא קופת גמל. שלא כמו קרן הפנסיה, מדובר במוצר חיסכון טהור, כלומר כזה שאיננו כולל בתוכו אלמנטים ביטוחיים. לכן, עבור מי שחוסך במוצר כזה מומלץ לרכוש ביטוח חיים וביטוח אובדן כושר עבודה בנפרד.

כמה זה עולה לנו?

עבור שכירים – נכון לשנת 2023 שיעור ההפרשות לחיסכון משולב ביטוח פנסיה עבור שכירים הוא 18.5% מהשכר, מתוכם 6% על חשבון העובד והיתר (12.5%) על חשבון המעסיק (6.5% הפרשות מעסיק לרכיב תגמולים ו-6% הפרשות מעסיק לרכיב פיצויים). שימו לב כי עובדים בשירות המדינה זכאים לשיעורי הפרשות גבוהים יותר. ההפקדות יועברו על בסיס חודשי.

עבור עצמאים – עצמאים צריכים להעביר את ההפקדות לביטוח הפנסיוני שלהם עד תום שנת המס.

  • עבור חלק מההכנסה שעד חצי מהשכר הממוצע במשק (כלומר עבור 71,220 ₪ הראשונים בשנת המס) יש להפקיד 4.45% מההכנסה.
  • עבור יתרת ההכנסה ועד גובה השכר הממוצע במשק (כלומר עד 142,440 ₪ בשנה) – יש להפקיד 12.55%.
  • עבור החלק של ההכנסה שמעל השכר הממוצע (כלומר על כל שקל מעל 142,440 ₪ בשנה) – אין חובה להפקיד לביטוח פנסיה. עצמאים המעוניינים להגדיל את החיסכון הפנסיוני שלהם, רשאים להפריש לביטוח הפנסיוני גם על חלק זה של השכר.

יש לציין כי שיעורים אלה יחושבו מתוך הכנסתו של העצמאי לאחר שהפחיתו ממנה את הניכויים המותרים על פי החוק, ולפני שניכו ממנה את הניכויים בשל הפקדה לקרן השתלמות, לביטוח פנסיה או לקופת גמל אחרת לקצבה.

כמו כן חשוב שתדעו כי עובד עצמאי זכאי להטבות מס בגין הפקדות עצמאיות לביטוח פנסיה. בנוסף לכך, עצמאי רשאי להפקיד סכומים נוספים לביטוח פנסיה מעבר לסכומים הקבועים בחוק, וכך להגדיל את החיסכון הפנסיוני ואת קצבת הפנסיה שלו וכן ליהנות מהטבות מס נוספות.

ביטוח פנסיה עושים רק עם פתרונות עדיפים

ראינו כי כל עובד חייב שיהיה לו ביטוח פנסיה, בין אם הוא שכיר ובין אם הוא עצמי, והסברנו בדיוק למה זה כל כך חשוב. חשוב לזכור כי הביטוח הפנסיוני במקרה של קרן פנסיה כולל גם רכיב של חיסכון ולכן מומלץ בחום לערוך השוואת קרנות פנסיה מקיפה ומעמיקה. כדאי לשם כך לפנות לסוכן פנסיוני שמורשה מטעם משרד האוצר, היות וצריך להשוות פרמטרים רבים כדי לקבל את הפרספקטיבה הנכונה בבחירת הקרן. אתם מוזמנים ליצור קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ. נשמח לעזור לכם ולהעניק לכם שקט נפשי.

ביטוח פנסיה
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קבלת פנסיה והמשך עבודה – האם זה אפשרי?

קבלת פנסיה והמשך עבודה היא שילוב אפשרי, אבל לא בהכרח מתאים לכל אחד. אם אתם שוקלים פרישה מדומה, פרישה מוקדמת או אם אתם שוקלים להמשיך לעבודה לאחר גיל פרישה יש מספר גורמים שכדאי להתחשב בהם. במאמר זה נדבר על גורמים אלו.

קראו עוד »
קופת פנסיה מומלצת
קופת פנסיה מומלצת – הטיפים שאתם חייבים להכיר

קופת פנסיה מומלצת היא משאת לבו של כל חוסך באשר הוא. כיום, כשהמודעות לתחום החיסכון הפנסיוני גבוהה מתמיד והמידע נגיש יותר מאי פעם, על פניו עולים הסיכויים שנוכל לבחור קופה מעולה, אבל עדיין יש כמה נושאים שחשוב לשים אליהם לב ובמאמר זה נרחיב על כך את הדיבור.

קראו עוד »
האם כדאי למשוך כספי פנסיה
האם כדאי למשוך כספי פנסיה כדי לכסות את המשכנתא ואת ההלוואות?

הריבית הגבוהה מביאה לכך שיותר ויותר ישראלים מושכים את קרנות הפנסיה וההשתלמות ושוברים חסכונות על מנת לכסות את המשכנתא והלוואות אחרות. האם גם לכם כדאי, אילו השלכות צפויות לטווח הארוך ומה אפשר עוד לעשות כדי לא לכרוע תחת הנטל?

קראו עוד »
תכנון פנסיוני
תכנון פנסיוני – למה זה חשוב?

תכנון פנסיוני הוא צעד מבורך שיכול לשרת אתכם בעתיד. החיים הם מסע מאתגר, אבל גם מלא בהזדמנויות. אנחנו עובדים קשה כדי להקים משפחה, לרכוש בית, לחסוך כסף לעתיד. אבל מה יקרה לנו כשלא נוכל לעבוד יותר?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.