חוק הפנסיה לשכירים – תשובות לשאלות נפוצות

חוק פנסיה לשכירים הוא חוק ישראלי שנחקק בשנת 2008 במטרה להבטיח שכל העובדים השכירים בישראל יוכלו להתקיים בכבוד עם פרישתם מעבודתם. אז מה בדיוק מגיע לכם במסגרת החוק?

מי זכאי ליהנות מחוק פנסיה לשכירים?

החוק קובע כי כל מעסיק מחויב להפקיד כספים לקרן פנסיה או לקופת גמל עבור כל העובדים שלו, החל מגיל 20 לנשים והחל מגיל 21 לגברים. שיעור ההפקדה הוא 18.5% משכר העובד, כאשר 6% מהם מופקדים על ידי העובד ו-12.5% מופקדים על ידי המעסיק שמתחלקים בין תגמולים לבין פיצויים.

מתי המעסיק צריך לבצע הפקדות פנסיוניות?

לפי חוק פנסיה לשכירים המעסיק חייב לבצע הפקדות פנסיוניות לאחר 6 חודשים ממועד תחילת העבודה אם לעובד אין הסדר פנסיוני (או אין לא הסדר פעיל) או לאחר 3 חודשים בתשלום רטרואקטיבי, אם יש בידי העובד הסדר פנסיוני. עם זאת, במקרים מסוימים, ישנם מקומות עבודה שמשלמים פנסיה מהיום הראשון באופן מיידי, בהתאם לחוזה קיבוצי הנהוג באותו מקום עבודה.

מדוע חשוב לוודא שהמעסיק שלכם עומד בדרישות?

חוק פנסיה לשכירים חשוב מאוד מכיוון שהוא מבטיח להם הכנסה חודשית קבועה לאחר פרישתם מהעבודה ורווחה כלכלית. פנסיה יכולה לסייע לעובדים לשמור על רמת החיים שלהם לאחר הפרישה, ולמנוע מהם להיכנס לחובות או לחיות בעוני.

כיצד החוק מיושם הלכה למעשה?

נכון לשנת 2023 קיימים 2 אפיקי חיסכון אפשריים: קופת גמל שהיא אפיק המיועד אך ורק לטובת חיסכון או קרן פנסיה הכוללת בתוכה גם שני כיסויים ביטוחיים: ביטוח שארים וביטוח אובדן כושר עבודה. כל אחד מאפיקי החיסכון מציע מגוון רחב של מסלולי השקעה לחוסכים, ולכל אחד מהמסלולים האלה יש יתרונות וחסרונות. שחשוב להכיר. כך או כך, באמצעות אפיקים אלה הכספים המופקדים על ידי העובד והמעסיק מושקעים בשוק ההון. כאשר העובד פורש, הוא יכול למשוך את הכספים מהקרן ולקבל מהם קצבה חודשית.

מי בוחר היכן הכסף מופקד?

לפי חוק פנסיה לשכירים העובד הוא זה שזכאי לבחור היכן להפקיד את כספיו, כלומר הוא קובע את אפיק החיסכון, החברה שתנהל עבורו את כספיו ואת מסלול ההשקעה. עליו להודיע על כך תוך 60 יום ממועד תחילת עבודתו אצל המעסיק. במידה ואינו מסוגל לקבל החלטה, המעסיק יבטח אותו באחת מארבעת הקרנות הנבחרות, שנבחרו ע"י משרד האוצר במסגרת מכרז ייחודי. קרנות אלו נקראות גם קרנות פנסיה ברירת מחדל.

מה עוד חשוב שתדעו?

חשוב לבחור קרן פנסיה שמתאימה לצרכים ולמטרות שלכם. ישנם מספר גורמים שיש לקחת בחשבון בעת בחירת קרן פנסיה, כגון דמי הניהול, התשואה, תנאי הפדיון וכו'. אמנם תמיד אפשר לעבוד בין אפיקי ההשקעה ולהעביר את הכסף שלכם, אבל כדאי מאוד לבחור אפיק נכון עבורכם כבר מההתחלה על מנת למקסם את החיסכון הפנסיוני שלכם, ולכן כדאי להיפגש עם סוכן ביטוח פנסיוני שיש בידיו את הכלים הנחוצים לצורך קבלת החלטה נכונה.

פנו עוד היום אל המומחים של פתרונות עדיפים, שעוסקים בתחום כבר עשרות שנים ועובדים עם כל החברות המובילות בתחום. נשמח לעמוד לשירותכם ולהעניק לכם שירות מקצועי שיעניק לכם שקט נפשי.

חוק הפנסיה לשכירים
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
איזה קופת גמל הכי טובה
איזה קופת גמל הכי טובה?

איזו קופת גמל הכי טובה היא שאלה שמעניינת אנשים רבים, ולא בכדי: בחירת קופת גמל היא החלטה חשובה, שכן היא תשפיע על החיסכון הפנסיוני שלכם לטווח הארוך. לכן, חשוב לבחור קופת גמל המתאימה לצרכים ולמטרות שלכם. אז איך לבחור את הקופה הטובה ביותר?

קראו עוד »
איפה יש לי פנסיה
איפה יש לי פנסיה?

אם לאחרונה שאלתם את עצמכם איפה יש לי פנסיה אתם לא לבד. אחוז נכבד מהאוכלוסיה לא יודע איפה הפנסיה שלו מנוהלת, כמה דמי ניהול משלמים, איזו תשואה החיסכון הניב וכו'. אנחנו כאן כדי להנגיש עבורכם את המידע החשוב.

קראו עוד »
האם כדאי למשוך כספי פנסיה
האם כדאי למשוך כספי פנסיה כדי לכסות את המשכנתא ואת ההלוואות?

הריבית הגבוהה מביאה לכך שיותר ויותר ישראלים מושכים את קרנות הפנסיה וההשתלמות ושוברים חסכונות על מנת לכסות את המשכנתא והלוואות אחרות. האם גם לכם כדאי, אילו השלכות צפויות לטווח הארוך ומה אפשר עוד לעשות כדי לא לכרוע תחת הנטל?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.