אופן הפקדת תשלומים לקופת גמל

קופות גמל הן כלי חיסכון חשוב לטווח הארוך, המאפשר לכם לחסוך כסף לגיל פרישה וליהנות ממגוון רחב של הטבות מס. מהו אופן הפקדת תשלומים לקופת גמל ואילו אפשרויות עומדות בפניכם?

אופן הפקדת תשלומים לקופת גמל – מהן האפשרויות?

ברמת העיקרון כשמדברים על אופן הפקדת תשלומים לקופת גמל, אפשר להתייחס לשני היבטים עיקריים. ההיבט הראשון מתייחס לאופן ההפקדה של שכירים לעומת עצמאים, וההיבט השני הוא גמישות התשלום, והוא נוגע בעיקר לעצמאים או למי שמפקיד לקופת גמל במעמד עצמאי.

שכירים לעומת עצמאים

הפקדה דרך מעסיק 

קופת גמל היא אחת האפשרויות שבהן שכירים ומעסיקים יכולים לעמוד בדרישות חוק פנסיה חובה במשק. שכירים יכולים להפקיד כספים לקופת גמל דרך המעסיק, באמצעות ניכוי ממשכורתם באופן אוטומטי.

נהוג בדרך כלל שהעובד יעביר 6% משכרו והמעסיק יעביר 6.5% לרכיב התגמולים ו-6% לרכיב הפיצויים. עם זאת, כדאי לדעת שאלו הסכומים המינימליים. מי שמעוניין בכך, יכול להגדיל את ההפקדה  עד 7% עבור הפקדת עובד ועד 7.5% (תגמולים) ו- 8.33% (פיצויים) על ידי המעסיק.

כדי להתחיל להפקיד כספים דרך המעסיק, עליכם לחתום על טופס בקשה להפקדה לקופת גמל, ולמסור אותו למעסיק שלכם. המעסיק יהיה אחראי על העברת הכספים לקופת הגמל. על המעסיק להפקיד את תשלומי העובדים לקופת הגמל עד ליום 15 בחודש שלאחר החודש שבו בוצעו הניכויים ממשכורות העובדים.

הפקדה עצמית 

עמיתים שאינם שכירים יכולים להפקיד כספים לקופת גמל באופן עצמאי, באמצעות העברה בנקאית או כרטיס אשראי. על פניו, מדובר בהליך פשוט למדי: אם אתם מעוניינים לבצע הפקדה בנקאית, עליכם להיכנס לחשבון האישי שלכם בחברה המנהלת את קופת הגמל, ולבחור באפשרות "הפקדה עצמית". לאחר מכן, תצטרכו להזין את פרטי חשבון הבנק שלכם ואת סכום ההפקדה. לחלופין, אם אתם מעוניינים לבצע הפקדה בכרטיס אשראי, עליכם להיכנס לחשבון האישי שלכם בחברה המנהלת את קופת הגמל, ולבחור באפשרות "הפקדה בכרטיס אשראי". לאחר מכן, תצטרכו להזין את פרטי כרטיס האשראי שלכם ואת סכום ההפקדה.

גמישות התשלום

כאמור, היבט נוסף שנוגע לאופן הפקדת תשלומים לקופת גמל הוא אופן הגמישות של התשלום. עצמאים או עמיתים שמבצעים הפקדות לקופת גמל עצמאית, יכולים לבחור אם לבצע הפקדה קבועה של סכום קבוע או לבצע הפקדה חד-פעמית של הסכום, שבדרך כלל מתבצעת לקראת סוף השנה.

מה חשוב לדעת על הפקדה לקופת גמל?

על מנת ליהנות מהטבות המס הניתנות על חיסכון לקופת גמל, חשוב להפקיד כספים באופן שוטף. ישנם שני אופנים להפקדת תשלומים לקופת גמל: הפקדה עצמית והפקדה דרך מעסיק, וקיימת גמישות יחסית באופן התשלום, אם אתם מבצעים הפקדות כעצמאים. כמו כן, המעסיק מחויב להפקיד את תשלומי העובדים לקופת הגמל עד ליום 15 בחודש שלאחר החודש שבו בוצעו הניכויים ממשכורות העובדים. החברה המנהלת את קופת הגמל מחויבת לספק למעסיק היזון חוזר על כל ההפקדות שבוצעו.

לא מספיק לדעת על אופן ההפקדה לקופת גמל, חשוב לדעת לאיזו קופה הכי כדאי לכם להפקיד. אמנם ניתן לבצע מחקר באינטרנט ולנסות לנתח את הנתונים שהאתרים מציגים, אך חשוב לקחת בחשבון שהאתרים לא מציגים מידע מספיק מדויק. כך למשל – לא תראו מהם דמי הניהול שתשלמו בפועל, אלא רק את דמי הניהול הממוצעים.

מעבר לדמי הניהול יש עוד גורמים רבים שצריך לקחת בחשבון, כמו התשואות לאורך זמן במסלול השקעה רלבנטי, מדיניות ההשקעה, יתרת הנכסים, ציון במדד השירות, מדד שארפ ועוד. רק לסוכן פנסיוני יש את הידע והכלים על מנת לנתח את כל הנתונים בצורה יעילה וזה בדיוק מה שאנחנו מבצעים עבורכם אצלנו בסוכנות פתרונות עדיפים. פנו אלינו עוד היום לתיאום פגישה ולקבלת פרטים נוספים.

אופן הפקדת תשלומים לקופת גמל
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
השוואת תשואות קופות גמל 2023
השוואת תשואות קופות גמל 2023 – תמונת מצב

שוקי המניות מסביב לעולם מסכמים רבעון חיובי, ואילו הבורסה המקומית דווקא רשמה את ההפך. עם זאת, למרות הירידות במדד תל אביב נראה כי קופות הגמל הצליחו לרשום תשואה חיובית. אז מי בטופ ומי בתחתית, ומה הפער בין המסלולים השונים?

קראו עוד »
מתי צריך לשלם פנסיה לעובד
מתי צריך לשלם פנסיה לעובד?

מתי צריך לשלם פנסיה לעובד היא שאלה שמטרידה מעסיקים רבים, ובעיקר מעסיקים שחווים צמיחה והרחבה של העסק, ולראשונה מתחילים להעסיק עובדים חדשים. במאמר זה ננסה לעשות עבורכם סדר בדברים.

קראו עוד »
העברת קופת גמל
כל מה שחשוב לדעת על העברת קופת גמל

העברת קופת גמל אפשרית במידה ואינכם מרוצים מביצועי הגוף המנהל ומשוכנעים כי גוף אחר יוכל להשיג עבורכם תשואות טובות יותר, להציע לכם דמי ניהול אטרקטיביים יותר או הטבות אחרות. מהם היתרונות של תהליך זה, האם זה אפשרי בכל מצב ואיך לעשות את זה? קבלו את המדריך שלנו.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.