תקרת הפקדה לקרן פנסיה לעצמאים ולשכירים – כך תמקסמו את הטבת המס שמגיעה לכם

קרן פנסיה היא ככל הנראה מוצר החיסכון הפנסיוני הפופולרי ביותר, בזכות דמי ניהול אטרקטיביים ורכיב ביטוחי. לפי חוק פנסיה חובה שכירים ועצמאים מחויבים להפקיד אליה כספים, על מנת לדאוג לעתידם, אך חשוב לדעת כי קיימת תקרת הפקדה לקרן פנסיה. מה זה אומר, למה צריך לשים לב ואיך ליהנות מהטבות מס למפקידים עצמאים ושכירים?

קרן פנסיה – מכשיר החיסכון הפנסיוני הכדאי ביותר

קרן פנסיה היא מכשיר חיסכון לטווח הארוך המשמש עצמאים ושכירים כאחד. יש לה יתרונות רבים, החל מדמי ניהול נמוכים ועד לביטוח שארים וביטוח אובדן כושר עבודה, ולכן היא האופציה המועדפת מבין שלושת האפשרויות לחיסכון פנסיוני. אחד מיתרונה הבולט הוא האפשרות למשוך את הכסף כקצבה בגיל פרישה וליהנות ממנו בפטור ממס. יתרון נוסף חשוב הוא שקיים מנגנון להבטחת תשואה.

היות ומדובר בהטבות מס משמעותיות משרד המדינה החליטה שיש צורך להגביל את סכום ההפקדות, ולכן יש תקרת הפקדה לקרן פנסיה. כלומר, סכומים שיופקדו מעבר לתקרת ההפקדה יחויבו במס, מה שעלול לפגוע באטרקטיביות של החיסכון באפיק זה. עם זאת במצבים מסוימים יתכן וכן ישתלם לכם לבצע הפקדה בקרן פנסיה מעבר לתקרה, ולכן חשוב להתייעץ עם סוכן פנסיוני, כדי להבין את המשמעויות של כך.

תקרת ההפקדה לקרן פנסיה – כמה כסף ניתן להפקיד לפי חוק?

מדי שנה מתעדכנת תקרת ההפקדה לקרן פנסיה. כמו כן קיים הבדל בין סכום ההפקדה המותר לשכירים לבין הסכום המותר לעצמאים שחוסכים באמצעות קרן פנסיה. שימו לב כי המאמר מתייחס להפקדות לקרן פנסיה מקיפה חדשה, כיוון שקיימות קרנות פנסיה אחרות שגם אליהן ניתן להפקיד כספים, אך לגביהן ישנן תקרות אחרות.

תקרת הפקדה לקרן פנסיה מקיפה לשכיר ולעצמאי

ההפרשות לקרן פנסיה עבור שכירים הן בין 18.5%-22.83% מהשכר – מתוכם 6%-7% על חשבון השכיר עצמו, 6.5%-7.5% על חשבון המעסיק ועוד 6%-8.33% שמפקיד המעסיק עבור פיצויים. עם זאת, לגובה ההפקדה החודשי יש תקרה, המחושבת על פי גובה השכר הממוצע במשק.

תקרת הפקדה לקרן פנסיה חדשה היא 20.5% מפעמיים השער הממוצע במשק. נכון לשנת 2023 השכר הממוצע בישראל הוא 11,870 ₪, ולכן ההפקדה החודשית המירבית לקרן פנסיה מקיפה היא 4,866 ₪. תקרה זו נכונה הן עבור שכיר והן עבור עצמאי.

ההכנסה השנתית המירבית שממנה ניתן להפקיד כספים לקרן פנסיה היא 225,600 ₪. מתוך זה ניתן להפקיד במקסימום 16.5%, כשתקרת ההפקדה לצורך הטבות מס היא 37,244 ₪

תקרת הפקדה לקרן פנסיה משלימה/כללית

מה עושה עובד שעבורו ישנן הפקדות שעולות על התקרה? במקרה כזה הן יועברו באופן אוטומטי לקרן פנסיה משלימה באותה החברה שמנהלת את קרן הפנסיה המקיפה. עם זאת ניתן שאת ההפקדות העודפות תחסכו באמצעות מוצר משלים אחר, כגון קופת גמל.

האם שווה לכם להפקיד מעבר לתקרה? ואם אתם גם שכירים וגם עצמאים?

המומחים של פתרונות עדיפים ישמחו לעזור לכם לבחור נכון! כסוכנים פנסיוניים מקצועיים ועם ידע נרחב, אנחנו מלווים הן לקוחות שכירים והם עצמאים ומתאימים לכל אחד מהם את המוצר הפנסיוני הנכון ביותר עבורו. זה הזמן לדאוג לעתיד שלכם! פנו אלינו עוד היום ותקבלו ייעוץ אובייקטיבי שיעניק לכם שקט נפשי!

תקרת הפקדה לקרן פנסיה

תרצו לחזור לנושא מסוים?
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
כמה מס משלמים על פנסיה?
כמה מס משלמים על פנסיה?

כמה מס משלמים על פנסיה היא אחת השאלות הנפוצות בקרב אנשים שעומדים בפני פרישה מהעבודה. במאמר תמצא את כל המידע העדכני והרלבנטי שיעזור לכם להתכונן ליום הגדול, ולמצות את כל ההטבות והזכויות שמגיעות לכם.

קראו עוד »
מתי צריך לשלם פנסיה לעובד
מתי צריך לשלם פנסיה לעובד?

מתי צריך לשלם פנסיה לעובד היא שאלה שמטרידה מעסיקים רבים, ובעיקר מעסיקים שחווים צמיחה והרחבה של העסק, ולראשונה מתחילים להעסיק עובדים חדשים. במאמר זה ננסה לעשות עבורכם סדר בדברים.

קראו עוד »
האם כדאי למשוך כספי פנסיה
האם כדאי למשוך כספי פנסיה כדי לכסות את המשכנתא ואת ההלוואות?

הריבית הגבוהה מביאה לכך שיותר ויותר ישראלים מושכים את קרנות הפנסיה וההשתלמות ושוברים חסכונות על מנת לכסות את המשכנתא והלוואות אחרות. האם גם לכם כדאי, אילו השלכות צפויות לטווח הארוך ומה אפשר עוד לעשות כדי לא לכרוע תחת הנטל?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.