משיכת כספי פנסיה ללא מס – מתי זה אפשרי?

לא תמיד צריך לחכות ליום פרישתכם מהעבודה לצורך משיכת כספי פנסיה ללא מס. באילו מקרים נוספים הדבר אפשרי ומה חשוב לדעת לפני שמושכים את כל הכסף שהפקדתם במשך כל שנות עבודתכם?

באילו מקרים ניתן למשוך את החיסכון הפנסיוני ללא מס?

משיכת כספי פנסיה ללא מס מקרן פנסיה, קופת גמל וביטוח מנהלים אפשרית רק לאחר הגעתכם לגיל פרישה ובעוד 4 מקרים מסוימים, שעליהם מיד נרחיב את הדיבור. חשוב לדעת שאם תמשכו את הכספים בטרם עת (למעט הסיטואציות שנזכיר), אתם עלולים להקטין משמעותית את הקצבה שלכם.

משיכת כספי פנסיה ללא מס אפשרית במצבי מסכנות

למעט הגעה לגיל פרישה, ישנם עוד 4 מצבים שבהם אדם (או קרוב משפחה שלו) יכול למשוך את החיסכון הפנסיוני בתשלום מס מופחת או ללא תשלום מס בכלל:

  1. במידה והחוסך נפטר טרם הגיעו לגיל הפרישה – מוטביו הרשומים בפוליסה יכולים למשוך את מלוא הסכום שחסך לאורך חייו, בלי לשלם עליו מס. יש לציין כי שאריו של החוסך, בניגוד למוטביו, לא יוכלו להוון את הסכום אלא יקבלו קצבה חודשית קבועה.
  2. במידה והחוסך עבר תאונה או סובל ממחלה שדרמה לו 75% נכות לפחות ולצמיתות – תנאי זה תקף רק אם אחוזי הנכות נקבעו לאחר שהחוסך הצטרף לחיסכון הפנסיוני, ואם לא היתה לו מחלת רקע משמעותית או אחוזי נכות כלשהם. סעיף זה כולל בתוכו לא מעט תנאים מחייבים.
    לעומת זאת, בנוגע לזכאות להטבה עקב נכות של קרוב משפחה, ההגדרה דווקא רחבה למדי, וכוללת בני זוג של החוסך, הורים, סבים, ילדים ואפילו ילדים של בני זוג, במידה ויש מנישואין קודמים.
  3. כאשר החוסך (או קרוב שלו) נאלץ לשלם הוצאות רפואיות בגובה חצי מההכנסה השנתית שלו – אך יש לציין שהכוונה היא רק אם מדובר בהוצאות רפואיות שאינן קשורות לרפואת השיניים.
  4. אם החוסך מקבל הכנסה נמוכה במיוחד – אנשים שמשתכרים במעט כסף, יקבלו הקלת מס על כספי התגמולים בעת משכירת כספי פנסיה במקרים מסוימים: אם שני בני הזוג משתכרים יחדיו ומרוויחים סכום שהוא משכר מינימום אחד אם אין להם ילדים קטינים, או אם הם משתכרים פחות מפי שניים משכר המינימום ביחד, כאשר יש להם ילדים מתחת לגיל 18.

טופס 159 – משיכת כספי פנסיה ללא מס במקרה של נכות או הוצאות רפואיות גבוהות

לגבי סעיף 2, נכים זכאים לפטור ממס הכנסה בעת משיכת כספי פנסיה, אך רק אם ימלאו טופס 159 ויגישו אותו לפקיד השומה הקרוב למקום מגוריהם. מדובר במסמך שבו צריך לפרט את אחוזי הנכות ולצרף את הוכחות, אישורים ומסמכים כדי להוכיח שהוא אכן זכאי לקבל פטור. טופס זה מיועד גם לכל מי שהוצאותיו הרפואיות גבוהות במיוחד, כפי שציינו בסעיף 3 בפסקה הקודמת.

טופס 159א' – משיכת כספי פנסיה במס מופחת עקב הכנסה נמוכה

מכניסים יחד פחות משכר מינימום ליחיד? יש לכם ילד מתחת לגיל 18 ומרוויחים פחות מפעמיים שכר מינימום? יתכן ואתם זכאים למשוך את כספי הפנסיה שלכם במס מופחת. על מנת לממש את זכאותכם למשיכת כספי פנסיה במס מופחת בגין הכנסה משפחתית נמוכה, תצטרכו למלא ולהגיש את טופס 159א לקופת החיסכון הרלבנטית עבורכם, עם פירוט של הכנסותיכם ב- 3 החודשים האחרונים. חשוב לציין שלא מדובר רק במשכורת של עובד שכיר אלא לכל מקור הכנסה שהוא, לרבות ניירות ערך, כספים שנמשכו ממקורות אחרים, ריבית שצברתם בהשקעה כלשהי וכדומה. רק אם אכן לא עברתם את הרף שמוגדר בחוק, תוכלו להפריש מהחסכונות הפנסיוניים את ההפרש הדרוש כדי להשלים את הכנסותיכם לשכר מינימום (או שני שכרי מינימום), בהתאם למצבכם האישי.

שוקלים למשוך כספי פנסיה? חשוב לדעת!

משיכת כספי פנסיה ללא מס אפשרית במצבים מסוימים, אך חשוב לדעת שאם אינכם עומדים בקריטריונים ואם אינכם הגעתם לגיל פרישה – אתם מסתכנים בהפחתת סכום הקצבה שתקבלו בפנסיה. למעשה, היא עלולה להצטמצם בעד 40%! לכן, חשוב מאוד להתייעץ עם סוכן פנסיוני שמתמחה בייעוץ פרישה. אנחנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח  מלווים ומייעצים לחוסכים מתי ואיך למשוך את הכספים, תוך התחשבות במצבם ומציעים להם מגוון רחב של אפשרויות שיוכלו לעזור להם לא פחות. השאירו פרטים ונשמח לעמוד לשירותכם.

משיכת כספי פנסיה ללא מס
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
חיפוש קופות גמל
חיפוש קופות גמל –  איך עושים את זה?

חיפוש קופות גמל נועד על מנת לעזור לכם לאתר כספים אבודים שצברתם במסגרת מקומות העבודה לטובת החיסכון הפנסיוני שלכם. אם אינכם יודעים היכן מנוהלת עבורכם קופת גמל ואם יש לכם אחת כזו – כדאי שתקראו את המאמר הזה.

קראו עוד »
לפרישה בראש שקט
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.