מה תעשה העלאת גיל פרישה לנשים לפנסיה שלכם?

גיל פרישה, הגיל שבו ניתן לפרוש מעבודה לגמלאות, הוא כיום 67 לגברים ו- 62 לנשים. לאחרונה, נדחתה הרפורמה שנועד להעלות את גיל הפרישה לנשים, כדי לנסות ולהציל את קופות הפנסיה מגירעון שנוצר עקב העלייה בתוחלת החיים. מהם המשמעויות של ביצוע מהלך זה או לחלופין – דחייתו ומניעתו?

המטרה: העלאת גיל פרישה לנשים

לאור משבר הקורונה שר האוצר קיים דיונים רבים לקראת רפורמה שנועדה להעלות את גיל הפרישה לנשים. השר התייעץ עם מומחים רבים בתחום, כולל נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, שהציעו להעלות את גיל הפרישה ל- 64 או 65 לנשים בכמה פעימות. לאחרונה, ד"ר משה ברקת, הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון, הודיע שהוא דוחה את הקיצוץ שהוצע בשיעור 1.3% לפחות עד ינואר 2022, שנועד לקרות עקב אי העלאת גיל הפרישה של נשים.

למה חשוב להעלות את גיל הפרישה לנשים?

מדובר בצורך בוער, במיוחד לאור העובדה שגם מתקיים משפט בבג"ץ מטעם מבוטחים נגד של קרנות הפנסיה הוותיקות שמתכוונות לקצץ כ- 1.3% בקצבאות למאות אלפי עמיתים, שנועד עקב אי יישום ההחלטות הקודמות להעלאת גיל הפרישה לנשים, עקב מצבה הפוליטי של מדינת ישראל, שקרובה כיום יותר מאי פעם להיכנס למערכת בחירות חמישית.

קרנות הפנסיה הוותיקות מאוגדות תחת השם עמיתים, אשר מונה את 8 קרנות פנסיה: מבטחים, מקפת, קרן הגמלאות המרכזית, קרן פועלי בניין, קופת הפנסיה לעובדי הדסה, קרן פועלים חקאליים, קרן הגמלאות של חברי אגד וקרן נתיב.

מהי הסיבה לקיצוץ המתוכנן בקרנות הפנסיה הוותיקות?

הרצון בקיצוץ נובע מעצם קיומו של גירעון בשווי 200,000,000 ₪ בקרנות הפנסיה הוותיקות. הגירעון נובע מתכנון לקוי: קרנות הפנסיה חולצו מהמדינה בשנת 2003, ותחשיבי הפנסיה והגמלה תוכננו לפי גיל פרישה זהה לגברים ולנשים כאחד – 67 שנה. אלא שבפועל הגיל לא השתנה בהתאם לתכנון ההסכמים, וגיל הפרישה של נשים הוא 62. כך קרנות הפנסיה הוותיקות מצאו את עצמן במצב של גירעון אקטוארי, כיוון שנשים גם חוסכות פחות, בין היתר עקב פערי שכר משמעותיים, הפסקות עבודה עקב הריון ולידה והן בגלל שהן פורשות צעירות יותר. מעבר לכך, נשים שעובדות בעבודות שוחקות וסזיפיות בשכר נמוך, לעתים קרובות פורשות אפילו עוד קודם.

איך העלאת גיל פרישה לנשים יכולה לעזור?

הרעיון שעומד מאחורי העלאת גיל הפרישה הוא להבטיח את חוזק רשת הביטחון הסוציאלית בישראל – ביטוח לאומי. יותר שנות עבודה יאפשר לנשים לחסוך יותר כסף לקראת זקנה באמצעות חיסכון פנסיוני, ויקל על ישראל להתמודד על העלייה בתוחלת החיים, שגורמת לגידול בהיקף קצבאות הזקנה מצד אחד ומצד שני מחסור במקורות למימונם, כולל קרנות הפנסיה שנקלעות לגירעון.

יש לכם קרן פנסיה ותיקה? כך תתנהלו נכון

כדי להפיק תועלת מירבית מהחיסכון שצברת במשך כל השנים שעבדתם, חשוב להתנהל באופן שקול ואחראי, ולפנות לסוכן ביטוח. המומחים שלנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח בעלי ידע נרחב והיכרות מעמיק עם התחום, והם ישמחו לייעץ לכם ולייצג אתכם מול הקרן כדי למצות את זכויותיכם.

העלאת גיל פרישה לנשים
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
מיסוי כספי פנסיה
מיסוי כספי פנסיה – כל מה שחשוב לדעת

מיסוי כספי פנסיה היא עניין שמעסיק לא מעט חוסכים, בין אם הם עומדים בפני פרישה ובין אם הם נקלעו למשבר כלכלי ומתלבטים אם כדאי להם למשוך את הכסף או לקבל הלוואה. במאמר זה נסביר על כל אחת מהסיטואציות האלה.

קראו עוד »
מתכנן פרישה
על תפקידו ועל חשיבותו של מתכנן פרישה

פרישה היא שלב משמעותי בחיים, המהווה שינוי משמעותי בתחומים שונים, ביניהם היבטי המימון, הקריירה והחיים האישיים. פגישה עם מתכנן פרישה לצורך תכנון פרישה מוקדם היא חיונית על מנת להבטיח יציבות כלכלית לאורך תקופת הפרישה, ולממש את החלומות והמטרות האישיות.

קראו עוד »
להצטרפות לקרן פנסיה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.