הפקדות עצמאי לקרן פנסיה

תוכן עניינים

הפקדות עצמאי לקרן פנסיה הפכו לפני כמה שנים לחובה המוטלת על כל בעל עסק, ועם זאת, נדמה כי הרבה עצמאים לא ממהרים למלא אחר חובה זו. למה בעצם זה חשוב, מה קורה אם לא עומדים בחובה זו, האם יש אלטרנטיבות ומה עוד חשוב לדעת בנושא זה?

למה המדינה מחייבת אותך לבצע הפקדות עצמאי לקרן פנסיה?

בשנת 2017 נכנס לתוקפו חוק פנסיה חובה לעצמאים, לאחר שחוקק חוק דומה עבור שכירים, ובכך בעצם המדינה הקיפה את כל אזרחי ישראל העובדים בדרישתה להפקיד כספים לטובת הפנסיה. המדינה נקטה בצעד זה, כיוון שהשכילה להבין, כי אם לא תעודד ואף תחייב את אזרחיה לחסוך לטובת השליש האחרון של חייהם, אזרחים רבים עלולים להיות תלויים בה לחלוטין, וכך המדינה עלולה בעצם לקרוס מבחינה כלכלית ולא לתמוך באף אחד.

אין זה סוד שקצבת הזקנה שמשלם המוסד לביטוח לאומי לאזרחיו הוותיקים זעומה ביותר ואינה מספיקה לצורכי מחייה בסיסיים כגון תרופות, חשמל ומחייה. ללא קצבת פנסיה שנחסכה לאורך כל השנים, לצערנו לא ניתן להתקיים בכבוד בגיל השלישי.

האם חובה הפקדות עצמאי לקרן פנסיה?

למעשה המדינה מחייבת להפקיד כספים לטובת חיסכון פנסיוני, וזה ממש לא חובה להפקיד דווקא לקרן פנסיה. קרן פנסיה היא רק אחד מתוך 3 מוצרים פנסיוניים (השניים האחרים הם קופת גמל וביטוח מנהלים) ואפשר להפקיד בכל אחד מהם על מנת לציית לחוק פנסיה חובה. עם זאת, קרן פנסיה היא המוצר הפופולרי ביותר.

ומה אם לא תעשו זאת?

במשך שנים רבות, עצמאים רבים נמנעו מלחסוך לעצמם לטובת פנסיה והעדיפו לחסוך אותו בדרכים אחרות, חלקן טובות וחלקן פחות. עם זאת הנתונים לא משקרים: דוחות של גופים ממשלתיים מראים כי יש עצמאים רבים שנזקקו לתמיכה כלכלית מהמדינה בגיל זקנה וגם לעתים עוד לפני כן, כיוון שנקלעו למשבר כלכלי עקב מצב בריאותי לקוי וחוסר בחסכונות.

נכון להיום הקנס למי שלא מבצע הפקדה לפנסיה הוא זעום ועוד על כ- 500 שקלים. הרבה מאוד מעדיפים לוותר על הפקדות עצמאי לקרן פנסיה ולספוג את הקנס, אבל הם שוכחים שחיסכון לפנסיה הוא לא רק חובה, אלא גם זכות: ראשית, חיסכון פנסיוני יכול לשאת תשואה ולהגדיל את כמות הכסף הנחסך באופן משמעותי, הודות לאפקט הריבית דריבית. שנית, במקרה של חיסכון לקרן פנסיה אז גם מבטיחים את יציבותה הכלכלית של המשפחה, כי הקרן כולל ביטוח שארים למקרה של פטירה חלילה  וכן ביטוח אובדן כושר עבודה, כך שאם חלילה תחלו, תיפצעו או אפילו חלילה תלכו לעולמכם, יקירכם יהיו בטוחים. לכן, אנחנו חושבים שמדובר בפתרון איכותי, שמעניק לכם שקט נפשי מבלי להמר על הביטחון הכלכלי שלכם ושל יקירכם.

אז איך לבחור לאן להפקיד כספים?

בין אם אתם רוצים לבצע הפקדות עצמאי לקרן פנסיה ובין אם אתם רוצים לבצע הפקדות פנסיוניות לקופת גמל או לביטוח מנהלים חשוב לבחור את הגוף שינהל עבורכם את הכספים ואת מסלול ההשקעה המתאים לכם ביותר.

כדי לקבל את ההחלטה, חשוב להתחשב בכמה וכמה קריטריונים, כגון: סוג המוצר הפניסיוני המתאים לכם, מסלול ההשקעה שיעזור לכם לישון טוב בלילה, תשואות, דמי ניהול, מוניטין של הגוף המנהל, מאזן אקטוארי, מדד שארפ ועוד. לכן ההשוואה ביניהם עלולה להיות מורכבת למדי.

הדרך הכי פשוטה ונוחה לבצע את ההשוואה ולהבין היכן לבצע הפקדות עצמאי לקרן פנסיה היא באמצעות צוות המומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח. אנו משתמשים בטכנולוגיה מתקדמת המאפרת שקלול של כל הנתונים החשובים, תוך התייחסות להבטי מיסוי ומאפיינים אישיים שיש לכל חוסך.

נשמח להסביר לכם לעומק על כל האפשרויות הפתוחות בפניכם, לאפיין את צורכיכם, לערוך השוואה בין הפתרונות שיכולים להתאים לכם ולעזור לכם לקבל החלטה לגבי הפקדות עצמאי לקרן פנסיה או כל מוצר חיסכון אחר. בואו להתייעץ עם סוכנים שאוחזים בניסיון של למעלה מ- 20 שנה ושעובדים עם כל חברות הביטוח ובתי ההשקעות המובילים בישראל. רוצים שקט נפשי? צרו קשר עוד היום!

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.