קרן השתלמות לעוסק פטור – המדריך השלם

הגשמתם חלום ויש לכם עסק קטן? גם אתם יכולים ליהנות מיתרונות של קרן השתלמות, שנחשבת כיום לאפיק החיסכון המשתלמים ביותר בישראל. מהי קרן השלמות לעוסק פטור, כמה כסף אפשר להפקיד ואיך פותחים לעצמכם קרן כזו? קבלו את המדריך המלא

האם עוסק פטור יכול לפתוח קרן השתלמות?

עוסק פטור אינו יכול לקבל החזר או לקזז את המע"מ ששילם בגין רכישותיו והוצאותיו השוטפות, ולכן הרבה פעמים בעלי עסקים קטנים חושבים בטעות שאינם רשאים להפקיד לקרן השתלמות. אם גם אתם חשבתם כך, יש לנו חדשות טובות בשבילכם! עצמאים בעלי מחזור הכנסות נמוך יכולים לפתוח לעצמם קרן השתלמות לעוסק פטור וליהנות ממגוון יתרונות והטבות מס, ממש כמו כל עצמאי.

מהם היתרונות של קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא תוכנית חיסכון לטווח בינוני, כלומר תוכלו למשוך את הכסף והרווחים שהקרן עושה כעבור 6 שנים (ובמקרים מסוימים אפילו לאחר 3 שנים) וזאת בפטור מלא ממס רווחי הון. למרות שהיא הופכת לנזילה תוך זמן קצר יחסית, ההמלצה הגורפת היא להמשיך לחסוך באמצעות הקרן עד גיל הפנסיה, שכן תוכלו ליהנות מאפקט ריבית דריבית לאורך זמן וכן ליהנות מהאפשרות לקבל הלוואות בתנאים יחסיתצרו קשר אטרקטיביים.

בניגוד לחובת הפרשות לטובת חיסכון פנסיוני, לא מוטל חובה להפריש כסף בקרן השתלמות לעצמאים, אך בהחלט מדובר באפשרות כדאי בשל הטבות המס הייחודיות של אפיק זה, הן מבחינת פטור מתשלום מס רווח הון על רווחים שנוצרו מסכום הפקדות עד לתקרת ההפקדות השנתית (העומדת על 19,920 ₪ נכון לשנת 2023),  והן על הטבת מס מסוג ניכוי במעמד ההפקדה שתוכר כהוצאה מוכרת.

תקרת הפקדה בקרן השתלמות לעוסק פטור

לפי פקודת מס הכנסה כל עצמאי, לרבות עוסק פטור, יקבל הטבת מס מסוג ניכוי מס הכנסה עבור הפרשה לקרן השתלמות עד לסכום 4.5% מהכנסתו השנתית, שנקבעת לאחר ניכויים המוכרים בחוק (מקסימום 12,775.72 ₪ נכון לשנת 2024).

יש לציין כי ניתן גם להפקיד מעבר לתקרה המזכה אתכם בניכוי מס, ולחסוך יותר כסף באפיק זה. עם זאת, יש לציין כי הכסף שתחסכו מעבר ל 4.5% ימוסה בהתאם למדרגת המס שלכם, אך עדיין תקבלו פטור ממס רווחי הון, כל עוד הפקדתם לסכום התקרה השנתי (כאמור עומד על 19,920 ₪ נכון לשנת 2023).

אם החלטתם להפקיד כסף מעבר לתקרה המקסימלית, שהיא אחידה לכל העצמאים ואינה תלויה בסכום ההכנסות השנתי שלכם, תשלמו מס הון רגיל בגובה 25% מהרווח. במקרים מסוימים מדובר בהחלטה טובה, למשל אם בחרתם קרן השתלמות בעלת תשואות גבוהות במיוחד.

שימו לב כי גם על הפקדות מעבר לתקרה נהנים מהטבת מס שנקראית דחיית מס, כלומר: כל עוד הכסף נשאר בקרן ההשתלמות לא תשלמו עליו מס ותוכלו להעביר אותו בין מסלולים ובין בתי השקעות ולהגדיל את הרווחים, ללא תשלום מס. רק ביום שתמשכו את הכסף, תשלמו מס רווחי הון על הסכום שהפקדתם מעבר לתקרה.

חשוב לדעת כי ניתן לבצע הפקדות לקרן ההשתלמות באופן חודשי שוטף, תקופתי או סכום חד פעמי עבור כל השנה. ההפקדות לשנת מס ספציפית מוכרות עד לתאריך של 31/12 של אותה השנה. יש לציין כי ההפקדה תוכר רק ברגע שהיא נקלטת בחברה שמנהלת את קרן ההשתלמות ותיכלל בדוח השנתי של אותה השנה, ולכן לא כדאי לחכות לרגע האחרון.

איך פותחים קרן השתלמות לעוסק פטור?

כדי לפתוח קרן השתלמות לעוסק פטור ולמקסם את פוטנציאל התשואה חשוב לערוך השוואה בין הקרנות. למרות שיש היום הרבה אתרים שמאפשרים השוואה בין הקרנות בלחיצת כפתור, אנחנו ממליצים לכם לפנות אלינו לשיחת ייעוץ. האתרים הנ"ל במקרים רבים אינם מציגים את מלוא הפרמטרים שצריך להתייחס אליהם בעת בחירת קרן השתלמות, ועלולים יותר לבלבל אתכם מאשר לספק לכם מענה.

אצלנו בסוכנות פתרונות עדיפים תיהנו משירות אמין, אובייקטיבי ומקצועי הניתן בגובה העיניים. אנו משתמשים בטכנולוגיה מתקדמת המשקללת פרמטרים רבים, מנתחים את הנתונים ומתאימים לכם את הקרן המשתלמת ביותר. אנו עובדים עם כל חברות הביטוח ובתי ההשקעות המובילים. נשמח לעמוד לשירותכם ולהעניק לכם מענה לצורכיכם והכי חשוב – שקט נפשי.

קרן השתלמות לעוסק פטור
תרצו לחזור לנושא מסוים?
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪?
איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪?

איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪ היא שאלה שחולפת בראשם של אנשים רבים שהספיקו לצבור כסף פנוי.  השקעה של 100 אלף ₪ היא הזדמנות טובה להגדיל את ההון הפיננסי. עם זאת, חשוב לבחור את אפיק ההשקעה המתאים ביותר, בהתאם לצרכים ולמטרות שלכם. במאמר זה נתמקד בהשקעות בשוק ההון ונבחן את יתרונותיהם.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.