מתי אפשר למשוך קופת גמל?

מתי אפשר למשוך קופת גמל היא נראית על פניו שאלה פשוטה, אבל האמת היא שהתשובה טיפה מורכבת יותר ממה שאתם חושבים שהיא אמורה להיות, והיא תלויה למעשה בסוג קופת הגמל שיש ברשותכם. במאמר זה נרחיב על כך את הדיבור.

מועדים שונים לקופות שונות

קופת גמל היא לא רק אפיק חיסכון והשקעה המיועד לטווח ארוך. למעשה מדובר בשם קיבוצי המאגד תחתיו מספר מכשירי חיסכון והשקעה, שלכל אחד מהם יש את הייחודיות שלה, שבאה לידי ביטוי בין היתר במועד משיכת הכספים. לכן על מנת לספק תשובה לשאלתכם מתי אפשר למשוך קופת גמל, עלינו להבין באיזה קופה בדיוק מדובר.

קופת גמל לפנסיה (קופת גמל לתגמולים)

באפיק החיסכון הפנסיוני קיים הבדל לגבי אופן משיכת החיסכון שנצבר בשל הפקדות לפני שנת 2008 ולאחריה:

 • חיסכון שנצבר מהפקדות לפני 2008 – ישולם כסכום חד פעמי כשהחוסך יגיע לגיל פרישה
 • חיסכון שנצבר מהפקדות לאחר 2008 – ישולם כקצבת פנסיה חודשית למשך כל חייו של החוסך.

יש לציין כי אדם שזכאי לקבל קצבה הגבוהה מכ-3,850 ₪ לחודש (צמוד למדד פברואר 2008), יוכל למשוך את הסכום שצבר מעבר לסכום זה כסכום חד פעמי.

כמו כן חשוב לדעת שיש כספים שהופקדו בקופת הגמל במשך הזמן ועליהם חלים כללי משיכה אחרים:

מתי בוצעה ההפקדה? מתי אפשר למשוך את הכסף? כיצד ניתן למשוך את החיסכון?
עד 2005 בכל שלב סכום חד פעמי
2005-2007 לאחר גיל 60 סכום חד פעמי
לאחר 2008 לאחר גיל 60 קצבה חודשית בלבד

קופת גמל להשקעה

את החיסכון שצברתם בקופת גמל להשקעה תוכלו למשוך בכל עת. עם זאת, על הרווחים בקופה תצטרכו לשלם מס רווחי הון של 25%, שינוכה אוטומטית על ידי הקופה לפני שתקבלו את הכסף. שימו לב כי אם תחכו עם מועד משיכת הכסף עד לגיל פרישה ותחליטו למשוך אותו כקצבה, תוכלו להימנע מתשלום מס רווחי הון. וכמו כן מלוא הקצבה תהיה פטורה ממס הכנסה (בניגוד לקצבת פנסיה, אשר מנוכה ממנה מס הכנסה).

קופות גמל בתוכנית חיסכון לכל ילד

תוכנית החיסכון לכל ילד של מדינת ישראל מאפשרת למשוך את הסכום שנצבר רק כשהילד יגיע לגיל 18 או 21. מי שמושך את הכסף בגיל 18 יקבל מענק של 550 ₪. מי שמושך את הכסף לאחר גיל 21 יכול לקבל מענק נוסף של 550 ₪. במקרים חריגים של חלילה מחלה קשה או מוות ניתן למשוך את הכספים לפני גיל 18. משיכת הכספים כרוכה בתשלום מס רווחי הון, אך ניתן להגיש בקשה להחזר מס, לאוכלוסיות הזכאיות לכך.

קופת גמל תיקון 190

מי שחצה את גיל 60 וברשותו הכנסה פנויה משמעותית, רשאי לבחור בין משיכת כל הכספים שהצטברו בקופה בין משיכת הכספים בקצבה חודשית (בדומה לקצבת פנסיה) לבין משיכה חד-פעמית:

 • משיכת קצבה חודשית – מעניקה לכם פטור ממס רווחי הון על הרווחים שהצטברו בקופה, וגם הקצבה עצמה תהיה פטורה ממס הכנסה (זאת בניגוד לקצבת פנסיה, אשר מנוכה ממנה מס הכנסה(
 • משיכה חד פעמית (היוון קצבה מוכרת) – במקרה זה תצטרכו לשלם מס רווחי הון בשיעור של 15% נומינלי, במקום שיעור של 25% ריאלי, כמקובל בשוק. עם זאת, יהיה עליכם לעמוד במספר תנאים: עליכם לקבל קצבה חודשית העולה על סכום הקצבה המזערית (4,850 נכון לשנת 2023), הכסף הופקד לחשבן לאחר שנת 2012 ולהצהיר שלא הפקדתם מעל התקרה המותקת להפקדה לתשלומים פטורים, וכל זאת רק לאחר שמלאו לכם 60.

מה קורה במקרה של משיכת כספים בטרם המועד המתאים?

במקרה של משיכת החיסכון מקופת הגמל לפני המועד הקבוע בחוק, תצטרכו לשלם מס בשווי של 35% על היתרה שצברתם. עם זאת, חשוב לציין כי במקרים מסוימים ניתן למשוך את החיסכון שלכם לפני הזמן וזאת בתנאי שאתם עומדים באחד הקריטריונים הבאים:

משיכת כספים מקופת גמל ללא מס ולפני גיל 67

תוכלו למשוך כספים מקופת הגמל ללא מס, אם אתם עומדים באחד הקריטריונים הבאים:

 • ביצעתם הפקדות במעמד עצמאי עד דצמבר 2005 וחסכתם במשך 15 שנים לפחות.
 • ביצעתם הפקדות במעמד שכיר עד דצמבר 2004 לאחר שחלפו 6 חודשים מסיום עבודתכם ולא עבדתם במקום אחר
 • ביצעתם הפקדות במעמד שכיר עד דצמבר 2007 והגעתם לגיל 60.
 • סכום הכספים בחיסכון הפנסיוני שלכם נמוך מ- 94,033 ₪ והגעתם לגיל פרישת חובה.
 • סכום הכספים בקופה הגמל שלכם נמוך מ- 8,000 ₪.

משיכת כסף מקופת הגמל במצבי קיצון

כמו כן מס הכנסה הגדיר 4 מצבי מסכנות שבהם ניתן למשוך את כספי התגמולים באופן הוני מבלי לשלם 35% מס:

 • מקרה של מוות של החוסך, מוטבים יוכלו למשוך את הכספים כסכום הוני פטור ממס ובפטור על הרווחים.
 • במידה ונקבעה לכם או לאחד מבני/בנות ביתכם נכות קבועה של לפחות 75%.
 • אם אין לכם ולבן/בת הזוג הכנסה חודשית העולה על שכר המינימום. במידה ויש לכם ילדים מתחת לגיל 18 ניתן להגיע להכנסה חודשית של פעמיים שכר המינימום.
 • במידה וההוצאות הרפואיות שלכם או של משפחתכם מגיעות למחצית מהכנסתו השנתית (טיפולי שיניים לא נכללים במסגרת ההוצאות הרפואיות)

אז מתי אפשר למשוך קופת גמל?

ראינו כי קיימים מספר סוגים של קופת גמל ולכן כדי לתת תשובה לשאלה מתי אפשר למשוך קופת גמל צריך לדעת קודם כל איזו קופה יש לכם. המומחים של פתרונות עדיפים עומדים לשירותכם על מנת להנגיש לכם מידע ולמצוא עבורכם את הפתרון האידיאלי למשיכת כספים תוך מיצוי הטבות המס שמתאימות לכם. צרו קשר לקבלת פרטים נוספים.

מתי אפשר למשוך קופת גמל
תרצו לחזור לנושא מסוים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
העברת קופת גמל
העברת קרן פנסיה לקופת גמל – צעד מבורך או שעדיף שיישכח?

העברת קרן פנסיה לקופת גמל היא רעיון שמדי פעם מתגנב לראשכם? חשוב לדעת שלא מדובר בשאלה של נכון או לא נכון, אלא להתייחס באופן פרטני ולבחון אותה לפי צורכיו ומטרותיו של החוסך. במאמר זה נדבר על היתרונות והחסרונות של מהלך זה.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.