למה חשוב שתהיה לכם לפחות קרן השתלמות אחת?

תוכן עניינים

קרן השתלמות נחשבת לאחד ממוצרי החיסכון הפיננסיים המשתלמים, אם לא האטרקטיבי ביותר שבהם. מה הופך את ההשקעה בה לכל כך כדאית ולמה אם עדיין אין לכם אחת כזו, זה הזמן לבדוק כיצד אתם יכולים להשיג אותה?

ריבית נמוכה, השקעה שווה

בכל העולם המערבי סביבת הריבית היתה נמוכה מאוד בשנים האחרונות. גם בישראל ריבית בנק ישראל עמדה במשך שנים על פחות מ- 1%. נכון למאי 2022, למרות כל העלאות הריבית שעליהן שומעים לאחרונה בחדשות, עדיין מדובר בריבית יחסית נמוכה – 0.35%. באופן כללי כשהריבית נמוכה, בעצם מעודדים את המשקיעים לבצע השקעות בשוק ההון במקום בפקדונות ותוכניות בבנק, ששואפות לאפס אחוזי תשואה.

חוסכים רבים מעבירים את חסכונותיהם למוצרי חיסכון פיננסיים במגוון מסלולי השקעה ורמת סיכון משתנות, בתנאים אטרקטיביים ולטווחי זמן שונים. שוק ההון הישראל הולך ומשתכלל עם השנים וכיום יש שפע של מוצרי חיסכון שלכל אחד מהם יש את היתרונות והחסרונות שלו. בגלל סיבה זו ישנה חשיבות רבה להתאמה בין החוסך לבין מכשיר החיסכון. עם זאת, קרן השתלמות היא ללא ספק אחד ממכשירי החיסכון הבולטים באטרקטיביות שלהם, בין היתר מאחר והיא מאפשר חיסכון בטווח הבינוני (3 – 6 שנים) לצד הטבות מס מהותיות.

היתרונות של קרנות ההשתלמות

במקור קרנות ההשתלמות נועד על מנת לאפשר לעובדים שכירים ליצור חיסכון לצורך לימודי השתלמות. עם זאת, בפועל רוב קרנות ההשתלמות אינן משמשות למטרות שלשמן נוצרו, וכיום אפשר למשוך את כספי החיסכון של הקרן ולהשתמש בהם לכל צורך ומטרה, בתנאי שעומדים בקריטריונים מסוימים: ניתן למשוך את הכסף לאחר 3 שנים במידה ומשתמשים בו לצורך השתלמות והכשרה (או לכל מטרה החל מגיל 60). כמו כן הכסף הופך לזמין אחרי 6 שנות ותק בקרן, לכל מטרה שהיא אבל כל מי שרוצה להשתמש בכסף למטרות אחרות.

שכירים מפרישים את הכסף לקרן ההשתלמות שלהם ישירות משכרם שלהם: העובד מפריש עד 2.5% משכרו ואילו המעסיק מפריש 7.5% על חשבונו לקרן. גם עצמאים יכולים לחסוך באמצעות קרנות השתלמות: עד 7% משכרם ועד 4.5% מההפקדה היא בבחינת הוצאה מוכרת.

יש לציין כי החוק אינו מחייב את המעסיק להפקיד לעובד קרן השתלמות, וזה תלוי בעיקר ברצונו, בטוב ליבו ובנדיבותו. לכן כדאי לעובד לבקש מהמעסיק לחסוך באמצעות הקרן במעמד חתימת החוזה או בהמשך הדרך, אם אין חוזה קיבוצי המחייב את המעסיק להפקיד כסף עבור העובד. אם אתם עצמאים – העניין נתון לשיקול דעתכם ומומלץ בחום.

היתרון הגדול של קרן השתלמות

מעבר להפקדות שמתבצעות על ידי המעסיק עבור העובד השכיר שמהווה בפני עצמו יתרון משמעותי, קיים יתרון עצום נוסף להפקדה בקרן השתלמות: הטבת מס כפולה הן ממס הכנסה והן ממס רווחי הון. כלומר, מהכספים שהמעסיק מפקיד עבורכם לקרן המעסיק לא מנוכה מס הכנסה, עד לתקרה המזכה. גם מהכספים שעצמאי מפקיד לעצמו לקרן ההשתלמות לא מנוכה מס הכנסה עד לתקרה.

מעבר לכך מקבלים גם פטור ממס רווחי הון עד גובה התקרה המזכה. כלומר, בזמן שתמשכו את החיסכון שלכם לאחר 3 שנים לצורך השתלמות או לאחר 6 שנים לצורך כל מטרה אחרת – לא תצטרכו לשלם מס רווחי הון בשיעור 25%.

זה גם המקום לציין שאם החלטתם להפקיד כספים בסכום מעל לתקרה המזכה, הם כן יחויבו במס רווחי הון, אבל רק במועד הפדיון של הקרן, כלומר, תוכלו ליהנות מדחיית מס לאורך תקופת ההשקעה שלכם.

בשורה התחתונה, אם עדיין אין לכם קרן השתלמות – כדאי לכם!

לקרנות השתלמות יתרונות רבים הן לשכירים והן לעצמאים, והן מציעות מכשיר חיסכון מעולה לטווח הבינוני המספק לכם הטבת מיסוי כפולר. זהו מוצר משתלם מאוד, מאחר והטבות מס דומות יש רק במוצרי חיסכון ארוכי טווח. אז אם אתם מתלבטים בין קרן השתלמות לבין מוצרים אחרים כגון גמל להשקעה או פוליסת חיסכון, דעו שמדובר במוצר בעל יתרון משמעותי על פני אלה. כמו כן במידה ואתם גם שכירים וגם עצמאים, שימו לב שיש לכם אפשרות לפתוח יותר מקרן השתלמות אחת, וביכולתכם ליהנות מכל העולמות.

המומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח ישמחו לערוך עבורכם השוואה בין קרנות ההשתלמות של חברות הביטוח ובתי ההשקעות המובילים, תוך שימוש בטכנולוגיה מתקדמת המאפשרת להשוות בין התנאים ופרמטרים נוספים כדי להתאים לכם את הקרן המשתלמת ביותר.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קרן השתלמות הראל
קרן השתלמות הראל

שוקלים להצטרף לקרן ההשתלמות הראל? בואו להכיר את אחת הקרנות הפופלריות בארץ – מהם יתרונותיה, אילו מסלולי השקעה היא מציעה ועוד.

קראו עוד »
קרן השתלמות אינפיניטי
קרן השתלמות אינפיניטי

קרן השתלמות אינפיניטי מאפשרת לכם ליהנות מניהול מקצועי של חיסכון בשוק ההון, ממש כאילו היה מדובר בתיק השקעות לכל דבר ועניין. מהם היתרונות של קרן זו, אילו מסלולי השקעה קיימים ואיך לבחור את מה שהכי מתאים לכם?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.