סעיף 125 ד ותיקון 190 – גימלאים נהנים יותר!

אנחנו עובדים קשה כל חיינו על מנת להגיע לגיל הזהב בראש שקט ועם קצבה מכובדת לפנסיה וגב כלכלי חזק, על כל צרה שלא תהיה. בגלל חשיבותו ורגישותו של נושא זה, משרד האוצר החליט לקבוע תיקונים מיוחדים המיועדים לגיל השלישי – סעיף 125 ד ותיקון 190. אז מה ההבדל ביניהם?

אילו הטבות כלולות בתיקון 190?

החל משנת 2012 נכנס לתוקפו תיקון 190 לפקודת מס הכנסה. לפי תיקון זה, כל מי שפרש החל משנה זו ואילך, רשאי לבצע הפקדה חד פעמית או שוטפת בקופת גמל, ולבצע ממנה משיכת כספים בכל עת, באופן חד פעמי או כקצבה. לחיסכון בקופת גמל לפי תיקון 190, יש יתרונות רבים, כגון:

 • מס מופחת בעת משיכה הונית – תשלמו רק 15% מס רווח נומינלי במקום 25% רווח ריאלי.
 • מעבר חופשי בין מסלולי השקעה – מבלי שיווצר לכם "אירוע מס" הכרוך בתשלום
 • פיזור השקעות רחב היקף שמגדיל את פוטנציאל התשואה ומפחית את רמת הסיכון – תוכלו להרכיב תמהיל מגוון של נכסים סחירים כגון מניות, אג"ח ומט"ח תוך שילוב נכסים בלתי סחירים (למשל נדל"ן מניב, קרנות גידור, תשתיות ועוד).
 • אפשרות לקבל הלוואה בתנאים מועדפים – תוכלו לקבל הלוואה בתנאים מעולים על חשבון קופת הגמל – בלי שתצטרכו "לשבור" אותה בפועל.
 • אפשרות להגדיר מוטבים לצורך ירושה עתידית – תוכלו להגדיר בעצמכם מוטבים אשר יירשו את כספי קופת הגמל במקרה של פטירה, והם יוכלו למשוך את הכספים בבוא העת, מבלי שיצטרכו להציג צוואה/ירושה. כמו כן, חשוב לדעת שעם חוסך נפטר לפני גיל 75 המוטבים שמינה יקבל את יתרת הכספים בפטור ממס, אך לאחר מכן, המוטבים יוכלו לקבל את הרווחים במיסוי מופחת ואטרקטיבי של 15% נומינלי.

חשוב לציין שכדי ליהנות משלל ההטבות של תיקון 190, עליכם לעמוד בקריטריונים הבאים:

 • להיות בני 60 ומעלה
 • לקבל קצבה מינימלית של כ- 4,500 ₪ (נכון לשנת 2020)
 • להפקיד כספים לקופת גמל
 • לחתום על הצהרה שמאשרת שביצעתם הפקדות לקופת הגמל ושאלו עומדות בתקרה ההפקדות הקבועה בחוק (התקרה משתנה ותלויה בגיל החוסכים).

מהו סעיף 125 ד' לפקודת מס הכנסה?

סעיף 125 ד' הוא תיקון שנועד על מנת להקל על מי שהגיע לגיל פרישה, ובעיקר לפנסיונרים שנולדו לפני 1.1.49. מי שעומד בתנאי זה, יכול ליהנות מפטור ממס על רווחי הון בגין רווחים שצבר באמצעות חסכונות או פיקדונות בנקאים ופוליסות חיסכון, במקום לשלם 25% מס רווח. כל זאת, בהתאם לתקרות שנקבעו בחוק.

תקרות ההפקדה המקסימליות הן:

 • הפקדה של 13,560 ₪ ליחיד שמעניקה החזר מס שנתי של 3,390 ₪
 • הפקדה של 16,680 ₪ לזוג שמעניקה החזר מס שנתי של 4,170 ₪

מימוש ההטבות אפשרי רק באמצעות מכירה רעיונית במסגרת סעיף 125 ד ותיקון 190

חשוב לדעת שכדי ליהנות מהטבות המס של סעיף 125 ד', יהיה עליכם לבצע תהליך שנקרא "מכירה רעיונות" (שנקרא לפעמים גם "פדיון רעיוני"). מה זה אומר? החזר מס ניתן לקבל רק לאחר מכירת הפוליסה הקיימת. כלומר, אתם צריכים למשוך ולהפקיד מחדש את כספי החיסכון, כדי שייווצר "אירוע מס", שבגינו תוכלו ליהנות מההטבה.

לשם ביצוע התהליך יהיה עליכם לפנות לגוף המנהל. במכירה הרעיונית הגוף המנהל את כספכם יממש את השקעתכם ויבצע התחשבנות מס, אך שלא כמו במכירה רגילה, שיתרת הכספים מועברת לחשבון הבנק שלכם, כאן הכספים חוזים באופן מיידי לפוליסה שלכם. הגוף המנהל יעביר אליכם אישור על המכירה וגובה המס שנוכה מחשבון ההשקעה, ולאחר שתגישו אותו למס הכנסה במסגרת דוח שנתי, תקבלו החזר מס לחשבונכם.

חשוב לדעת: הטבת המס אינה מצטברת, ולכן מדי שנה יש לבצע תהליך זה. אם אתם עומדים בקריטריונים שהזכרנו, שימו לעצמכם תזכורת ביומן ואל תוותרו על הזכות ליהנות מההטבה הזו, ששווה לכם אלפי שקלים.

הגעתם לגיל פרישה ואתם מתלבטים איפה להשקיע את הכסף?

אם פרשתם בעשור האחרון ואתם רוצים גם כן ליהנות מההטבות המגיעות לכן, זה הזמן הנכון להשתמש בסעיף 125 ד ותיקון 190! המומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח עומדים לשירותכם. לאורך השנים ליווינו אינספור גימלאים שחיפשו את הדרך הטובה ביותר כדי לשמור על הכסף שצברו במשך כל השנים. נשמח לעזור גם לכם וללוות אתכם במקצועיות, באדיבות ובסבלנות בבחירתכם. השאירו פרטים ונחזור אליכם במהרה.

/ 5.

לקבלת הצעה לביטוח או לחיסכון עוד היום
במחיר המשתלם ביותר מכל חברות הביטוח בישראל
השאירו פרטים, ונציג יחזור אליכם מיד לשיחת ייעוץ