השוואת תשואות קרנות השתלמות 2023 – תמונת מצב

אחרי שנה מלאה בטלטלות, ודאי גם אתם תוהים מה קורה עם קרנות ההשתלמות. מי נמצאת בראש הטבלה החודש? ומי תפסה את המקום הראשון בתשואות ל- 5 שנים? השוואת תשואות קרנות השתלמות 2023

אז מה היה לנו עד כה ב- 2023?

אחרי שנתוני האינפלציה הפתיעו לרעה בפברואר, במרץ שוק ההון ידע טלטלות, אך הסתיים עם כיוון אופטימי וחיובי. השוק התחיל לתקן את עצמו והתחיל להראות התמתנות של האינפלציה. המשקיעים התחילו לנשום לרווחה, ונדמה כי הם מעריכים שמחזור העלאת הריביות מגיע לקיצו. כעת השאלות שמעסיקות את המשקיעים הן כמה זמן הפד ישאיר את הריבית גבוהה ומה תהיה ההשפעה של הריבית הגבוהה על הכלכלה.

בפברואר היה חשש של ממש מפני קריסת המערכת הבנקאית בעקבות מה שקרה לסיליקון ואלי בנק, אבל במרץ נראה שחשש זה נרגע, ואפשר לחזור לדאוג בגלל המיתון הצפוי. זוהי תקופה מאתגרת למשקיעים שנעים בין התקווה שהעלאת הריבית תיבלם לבין החשש שהמיתון נמצא ממש מעבר לפינה. לכן כל נתון שמרמז על כיון כזה או אחר יוצר תנודתיות בשוק ההון. החודש, לאחר טלטלה, קיבלנו חודש חיובי בסופו של דבר. לכן נקווה שגם בהמשך השנה, גם אם תהיה תנודתית, המגמה תהיה חיובית. 

נראה כי המפסידים הגדולים הם אלו שהחליטו לפדות את קרנות ההשתלמות בתחילת 2023, כי הם פספסו את העליות הנאות שהיו במהלך המחצית הראשונה של השנה.

חודש אפריל היה חודש טוב למשקיעים בקרנות ההשתלמות כאשר שוקי המניות בחו"ל סיימו את החודש במגמה חיובית סולידית כאשר מדד ה S&P500 עלה בשיעור של  1.5%ואילו שוק המניות הישראלי סיים חודש טוב הרבה יותר מהחודשים הקודמים.

מאי היה חודש עם כיוון מעורב, והטכנולוגיה תפסה כיוון משמעותי קדימה, על חשבון הסקטורים המסורתיים. עיקר העליות הגיעו מתחום הטכנולוגיה והתקשורת, בעיקר על רקע הזינוק במניות שעוסקות ב-AI.

ביוני, למרות המשך עלייה של הריבית השווקים, הוול סטריט זינק כפי שלא שלא נראה במשך שנים רבות, מה שמוכיח שהבלתי צפוי הוא הצפוי בשוק ההון. אותו זינוק הצליח להציל את הגופים המוסדיים מלשקוע "בברבור השחור" שנחת בבורסה בת"א.

מה שנראה היה זה שהבורסה בישראל מפתיעה עם ביצועים מרשימים שניתן לכנות "שורט סקוויז" וזאת למרות המחאות סביב הרפורמה המשפטית. המדדים מגיעים לשיאים חדשים ומפגינים עליות חדות.

היום, כחודשיים לאחר הטלטל שכולנו חווינו בעקבות מתקפת הפתע של חמאס ב- 7.10 ותחילת מלחמת חרבות ברזל, אפשר לומר כי שוק ההון אופטימי. הירידות של אוקטובר התחלפו בעליות גדלות בחודש נובמבר.

העלייה הממוצע כרגע עומדת על 3.15% ואילו התרסקות הדולר, התשואה היתה יכולה להגיע גם ל- 5%. חלק מהגופים הכפילו את התשואה שלהם מתחילת השנה בזכות התשואה של נובמבר בלבד, וזו תזכורת חשובה עבורנו שכמה חשוב להשקיע לטווח הארוך ולא לנסות לתזמן את השוק.

מי שעבר ממסלול מנוהל למסלול פסיבי הרוויח פחות, ובדגש על מי שעבר למסלול ה S&P500 שהרוויחו רק כ- 1% לעומת ממוצע של כ- 3% במסלול הכללי, שנחשב ליחסית סולידי, וזאת למרות עליה של קרוב ל 9% במדד. כל זאת בגלל שהדולר נפל.  ניין נוסף שראוי לציון הוא ההאטה בההעברות בין הקופות, מאז פרוץ המלחמה.

טבלת השוואת תשואות קרנות השתלמות 2023 במסלול הכללי – תחזית לנובמבר 2023

 

קרן השתלמות כללית

תחזית

לנובמבר 2023

תחזית

לתשואה מתחילת 2023

אנליסט

3.68%

9.08%

מיטב

3.45%

7.77%

ילין לפידות

3.35%

9.39%

כלל

3.20%

4.57%

מור

3.10%

7.25%

הפניקס

2.99%

5.46%

מגדל

2.92%

6.48%

הראל

2.85%

6.13%

מנורה מבטחים

2.80%

6.07%

אלטשולר שחם

2.75%

6.77%

ממוצע קרנות גדולות

3.11%

6.90%

איך לבחור קרן השתלמות?

אפשר להיעזר בטבלאות תשואות קרנות השתלמות 2022 כדי לבחור קרן השתלמות, אך זהו לא המדד היחידי שלפיו בוחרים את הקרן. ככל שהתשואות טובות לאורך זמן (=לטווח רחוק יותר) זה מחזק את ההנחה שמדובר בגוף אמין, מקצועי, שיודע מה הוא עושה עם הכסף.

אפשר כמובן להניח שגופים מנהלים טובים, יהיו טובים גם בעתיד, אך איש לא יודע לחזות את העתיד. עם זאת, יש גם חשיבות לטווח הקצר, כי תשואה טובה בחודש מסוים, ובמיוחד במשך כמה חודשים, יכולה ללמד על שינוי כיוון של הגוף המנהל, על גמישות ויצירתיות.

תוכלו לקבל טיפים איך לבחור קרן השתלמות במאמר שכתבנו, אך בהחלט מומלץ לפנות למומחים שלנוכדי לקבל את התמונה המלאה.

ניוד קרנות השתלמות – חשוב לדעת

תחום קרנות ההשתלמות מהווה כבר יותר ממחצית משוק הגמל, ובדגש על תעשיית החיסכון-השקעות. כיום הוא מנהל כ- 340 מיליארד שקלים. המשקיעים וחוסכים באפיק זה נהנים מהקלות מיסוי רבות, אך לצערנו לרוב העובדים כיום עדיין אין קרן השתלמות.

דמי הניהול יחסית גבוהים עדיין, למרות שקיימת אפשרות לניודים (מה שנועד כדי להוזיל את דמי הניהול). רוב ציבור החוסכים אינו מודע לאפשרות או שחושש לממש אותה. לכן חשוב שתדעו שאם אתם לא מרוצים מהתשואה של הקרן, ניתן לעבור בקלות לקרן אחרת, ללא עלות. נשמח לעזור לכם בתהליך.

לא חייבים למשוך אחרי 6 שנים – יש הטבות ששווה לשמור

חשוב להבין שמדובר במכשיר חיסכון לטווח בינוני ושהכסף נעול ל- 6 שנים, אך לא חייבים לפדות אותו מיד בתום התקופה. יש לו יתרונות רבים ואפשר בהחלט להאריך את החיסכון ולהגיע איתו עד לפנסיה. הטבה משמעותית ניתנת כבר במועד הפקדה של העובד וגם יש פטור על הרווחים בעת משיכת הכסף לאחר 6 שנים.

מתלבטים אם לעבור לגוף ניהול או למסלול אחר? אנחנו כאן בשבילכם!

המומחים שלנו בפתרונות עדיפים עומדים לשירותכם כדי לעזור לכם להשוות בין כל האפשרויות, ולהתאים לכם קרן השתלמות משתלמת במיוחד. דברו איתנו, ותקבלו מענה אדיב ומקצועי על כל שאלה שיש לכם.

 

השוואת תשואות קרנות השתלמות 2023
תרצו לחזור לנושא מסוים?
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
למי מגיע קרן השתלמות
למי מגיע קרן השתלמות?

למי מגיע קרן השתלמות היא שאלה נפוצה למדי, אך בניגוד למה שנהוג לחשוב – התשובה מעט מורכבת, ובעיקר לגבי עובדים שכירים. שווה לקרוא את המאמר כדי להבין את הנושא יותר לעומק.

קראו עוד »
קרן השתלמות לעובדים
קרן השתלמות לעובדים – אפיק החיסכון הכדאי והמשתלם ביותר!

קרן השתלמות לעובדים שכירים היא מוצר חיסכון רווחי ופופולרי, הודות ליתרונותיו הרבים. למה כדאי לחסוך בקרן השתלמות, איך להשוות ולבחור קרן איכותית ומה כדאי עוד לדעת על הקרן? ריכזנו בשבילכם את כל הפרטים החשובים במאמר.

קראו עוד »
קרן השתלמות הראל
קרן השתלמות הראל

שוקלים להצטרף לקרן ההשתלמות הראל? בואו להכיר את אחת הקרנות הפופלריות בארץ – מהם יתרונותיה, אילו מסלולי השקעה היא מציעה ועוד.

קראו עוד »
קרן השתלמות מור
קרן השתלמות מור

קרן השתלמות מור הפכה להיות אחת הקרנות המבוקשות בשנים האחרונות. מה הפך אותה לכזו? אילו יתרונות היא מציעה ומה חשוב לדעת עליה?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.