חוק פנסיה חובה – כל מה שרציתם לדעת והתביישתם לשאול

חוק פנסיה חובה נכנס לתוקפו בשנת 2008, ביוזמתה של המדינה על מנת לעודד את אזרחיה לחסוך כסף לשנות הפנסיה, ושלא יהוו נטל על המדינה. מהם בעצם החובות המוטלות על שכירים, עצמאים ומעסיקים ומהם זכויותיהם? ליקטנו עבורכם את כל המידע החשוב שאתם חייבים להכיר.

על מי חל חוק פנסיה חובה?

מדינת ישראל קבעה חוקים המחייבים שכירים ועצמאים כאחד להפקיד כסף לטובת שנות הפרישה במוצר פנסיוני לבחירתם מבין השלושה: קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קופת גמל. חובת הפנסיה מוטלת על כל עובד שמלאו לו 21 ועובדת שמלאו לה 20.

מעבר לכך, צו ההרחבה מחייב כל מעסיק מחויבים להפקיד גם כן כספים לטובת עובדיהם לביטוח הפנסיוני, בהתאם לשכרם, כדי שלאחר פרישתם מהעבודה תהיה להם קצבה חודשית קבועה (מעבר לקצבת הזקנה), שתאפשר להם להזדקן בכבוד.

כמה כסף צריך להפקיד?

החל משנת 2017 עודכן חוק פנסיה חובה, והוחלט כי גם עצמאים נדרשים להפקיד לעצמם כספים לטובת שנות הפרישה.

עבור שכירים

אופן ההפקדה נקבע השכר בפועל של העובד ועד תקרת השכר הממוצע במשק (10,551 ש"ח נכון לשנת 2022).   

אופן ההפקדות יתבצע באופן הבא:

הפרשות מעסיק לפיצויים הפרשות מעסיק לתגמולים הפרשות עובד לתגמולים סה"כ הפרשות
6.5% 6% 6% 18.5%

עבור עצמאים

אופן החישוב ומועד הפרשות הכספים שונים בהשוואה לשכירים. במידה ותחליטו לא להפקיד כספים אתם חשופים לקנס בגובה של 500 ₪ מהמדינה. שווה להפקיד ולא לשלם קנס, כיוון שבמסגרת של המוצרים הפנסיוניים אתם מקבלים גם כיסוי ביטוחי במחיר אטרקטיבי ביותר, וכן אתם נהנים מהטבות מס משמעותיות שלא תוכלו לקבל בדרך אחרת.

אופן החישוב מתבצע באופן הבא: 

עד מחצית השכר הממוצע במשק (עד 5,275 ₪ לחודש) על הכנסה בין מחצית השכר ועד מלוא השכר הממוצע במשק (5,276 ועד 10,551 ₪ לחודש) על הכנסה גבוהה יותר (10,552 ₪ ומעלה)
יש להפקיד 4.45% מהכנסתם החייבת ועד מחצית השכר הממוצע במשק בחיסכון פנסיוני כלשהו. הכנסה שבין מחצית השכר הממוצע במשק ועד מלוא השכר הממוצע במשק, עליה יפקיד העצמאי 12.55% מההכנסה. אין חובה להפקיד לפנסיה

החובה מוטלת רק על עצמאים שנולדו החל מ – 1.1.1962 ועד גיל 60, שיש להם הכנסות מעסק שקיים לפחות חצי שנה.

הבדל נוסף שבא לידי ביטוי בחוק פנסיה חובה שמבדיל בין עצמאים לשכירים מתייחס לנושא של מועד ההפקדה:

שכירים עצמאים
החוק דורש ממעסיקים ומשכירים לבצע הפקדות פנסיוניות לעובדיהם מדי חודש.   אך אם רצף ההפקדות של שכיר הופסק כתוצאה ממעבר בין מקומות עבודה או אי רצף תעסוקתי, וגם הריסק (הכיסוי הביטוחי בחיסכון הפנסיוני) לא נשמר, הוא ייאלץ להמתין 6 חודשים עד שהמעביד החדש יתחיל להפריש כספים עבורו.   יכולים להפקיד את הסכום באופן גמיש למדי – מדי חודש, רבעון, או באופן חד פעמי בסוף השנה.

הבדל נוסף הוא הטבות המס שמגיעות לשכירים ולעצמאים:

הטבות מס לשכירים הטבות מס לעצמאים
שכירים מקבלים זיכוי ממס הכנסה על ההפרשות לפנסיה שנוכו מהשכר שלהם, עד 7% מהשכר ועד תקרת שכר חודשית של 8,800 שקל. הזיכוי מסתכם ב-35% מכלל ההפרשות.   כמו כן שכירים פטורים מתשלום מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות על הפרשות תגמולי המעסיק לפנסיה – עד 7.5% משכר העובד ועד לתקרת שכר חודשי של פעמיים וחצי השכר הממוצע במשק. עצמאים יכולים ליהנות מהטבות מס עד מגבלת הכנסה שנתית של 211,200 שקל. לצורך קבלת הטבת המס יש להגיש דוח שנתי למס הכנסה ולצרף את אישור ההפקדות המצורף לדוח השנתי של המוצר הפנסיוני שאליו אתם מפקידים.  

מי בוחר לאן להפקיד את הכספים?

  • כל אדם רשאי להחליט בעצמו את המוצר הפנסיוני שאליו הוא ומעסיקו יפקידו את כספי הביטוח הפנסיוני.
  • כל אדם יכול להחליט איזו חברת ביטוח או בית השקעות ינהלו עבורו את כספיו
  • כל אדם זכאי להחליט באיזה מסלול השקעות ינוהלו כספיו
  • מעסיק יכול להפקיד את כספיו באחת מבין 4 קרנות פנסיה ברירת מחדל במסלול הכללי אם העובד/ת לא יידע אותו באיזו חברה ו/או חברה פיננסית הוא מעוניין שתנהל עבור את כספיו

מה עוד חשוב לדעת על חוק פנסיה חובה?

  • קיימת תקופת המתנה של חצי שנת עבודה (6 חודשים) לפני שהמעסיק מחויב להפקיד כספים לטובת העניין.
  • אדם שהתחיל עבודה חדשה והיה לו הסדר פנסיוני במקם העבודה הקודם שלו, יהיה זכאי להיות מבוטח מהיום הראשון, אך ההפרשות יבוצעו רטרואקטיבית בתום תקופה של 3 חודשי עבודה.
  • בענפים מסוימים, ישנם מקומות עבודה שבהם המעסיק מחויב להפקדות פנסיוניות מהיום הראשון, ללא תקופת המתנה, מאחר והוא כפוף להסכמים קיבוציים.
  • את כל החוק המלא תוכלו למצוא פה >>>

מתלבטים באיזה מוצר פנסיוני לחסוך?

מוטלת עליכם אחריות כבד לבחור במוצר החיסכון פנסיוני האידיאלי, על מנת למקסם את הכסף שאתם חוסכים בעבודה קשה. לכן חשוב מאוד להיעזר בייעוץ של סוכן פנסיוני שיכול לענות לכם על כל שאלה ולקבל את ההחלטה הנכונה. אם אתם מתלבטים כיצד לבחור מוצר פנסיוני איכותי וראוי, אנחנו כאן בשביל להדריך אתכם בכל צעד. פנו אל המומחים שלנו בפתרונות עדיפים, ותיהנו משירות מקצועי ואובייקטיבי, הנשען על שנים רבות של ניסיון, עבודה צמודה עם כל הגופים הפנסיונים המובילים ומערכת מתקדמת המאפשרת השוואה יסודית ומקיפה בין כל האפשרויות שעשויות להתאים לכם. נשמח לעמוד לשירותכם ולהעניק לכם שירות מקצועי, יחס אישי ושקט נפשי!

תוכן עניינים
חוק פנסיה חובה
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
מחשבון קופת גמל
מחשבון קופת גמל – כלי חיוני לתכנון החיסכון הפנסיוני

מחשבון קופת גמל הוא כלי חיוני לתכנון החיסכון הפנסיוני, מכיוון שהוא מאפשר להעריך את סכום הצבירה הצפוי בהתאם להפקדות החודשיות של, גיל הפרישה המתוכנן והתשואה הצפויה של הקופה. איך הוא עובד, מהם יתרונותיו, איך לבחור והאם ניתן לסמוך עליו?

קראו עוד »
העברת קופת גמל
העברת קרן פנסיה לקופת גמל – צעד מבורך או שעדיף שיישכח?

העברת קרן פנסיה לקופת גמל היא רעיון שמדי פעם מתגנב לראשכם? חשוב לדעת שלא מדובר בשאלה של נכון או לא נכון, אלא להתייחס באופן פרטני ולבחון אותה לפי צורכיו ומטרותיו של החוסך. במאמר זה נדבר על היתרונות והחסרונות של מהלך זה.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.