האם מעסיק חייב לשלם פנסיה?

האם מעסיק חייב לשלם פנסיה היא אחת השאלות הנפוצות בעיקר בקרב חוסכים צעירים. בגדול התשובה היא כן, אך בתנאים מסוימים. אנחנו כאן כדי להסביר לכם על הנושא.

האם מעסיק חייב לשלם פנסיה לפי חוק?

בשנת 2008 חלה בישראל רפורמה בתחום הפנסיוני, הבאה לידי ביטוי בראש ובראשונה באמצעות צו הרחבה חוק פנסיה חובה. הרפורמה נועד לספק מענה לבעיות הבאות בתחום הפנסיה בישראל:

  • רק כ-30% מהעובדים בישראל היו מבוטחים בביטוח פנסיוני וצברו חיסכון פנסיוני
  • שיעור ההפרשות לפנסיה היה נמוך, ורבים מהעובדים לא הצליחו לחסוך מספיק כסף לפנסיה ולכן הפכו לנטל כלכלי על המדינה שהיתה צריכה לתמוך בהם
  • בעבר המידע לא היה נגיש כפי שהוא כיום. עובדים רבים לא ידעו על זכויותיהם הפנסיוניות, ולא ידעו איך לבחור את תוכנית הפנסיה המתאימה להם  או נמנעו מכך.

צו הרחבה חוק פנסיה חובה נועד לפתור את בעיות אלו, ולתת מענה לכל העובדים בישראל. הצו חייב את המעסיקים להפריש כספים לפנסיה לעובדיהם.

מהו צו הרחבה חוק פנסיה חובה במשק?

מדובר בצו המחייב מעסיקים להפריש כספים לטובת ביטוח פנסיוני לעובדיהם. הצו חל על כלל העובדים בישראל, ללא קשר לתפקידם, היקף משרתם או עיסוקם. הצו נכנס לתוקף כאמור בינואר 2008, והוא מהווה אחת הרפורמות החשובות ביותר בתחום הביטוח הפנסיוני בישראל.

לפי הצו, שיעור ההפרשה לביטוח פנסיוני הוא 6% משכר העובד, כאשר 4.5% מופרשים על ידי המעסיק ו-1.5% מופרשים על ידי העובד. ההפרשה מתבצעת בכל חודש, והיא מועברת לקרן פנסיה או לחברת ביטוח.

הצו נועד להבטיח שעובדי ישראל יהיו מוגנים פיננסית לאחר הפרישה ולסייע לעובדים שפרשו לשמור על רמת החיים שלהם, ולקבל הכנסה חודשית קבועה שתעניק להם רווחה כלכלית.

האם מעסיק חייב לשלם פנסיה לעובד חדש?

לא סתם מדי פעם עולה השאלה האם מעסיק חייב לשלם פנסיה ובדגש בקרב עובדים חדשים. כאן, התשובה יותר מורכבת, כי במקרים מסוימים אין חובת הפקדה לפנסיה, כמפורט להלן:

  • אם לעובד אין קרן פנסיה פעילה (או שהיא היתה לא פעילה במשך יותר מ- 5 חדשים) המעסיק מחויב לבצע הפקדות לטובת הפנסיה רק החל מחודש העבודה השישי של העובד.
  • אם לעובד יש קרן פנסיה פעילה, המעסיק החדש מחויב להפקיד לו רק לאחר 3 חודשי עבודה (ואז יופקד כסף רטרואקטיבית החל מיומו הראשון)

לסיכום – המעסיק חייב לשלם פנסיה, אבל רק בתנאים מסוימים

כפי שזה עתה קראתם, כדי להבין האם מעסיק חייב לשלם פנסיה, יש להכיר את התנאים לכך. כמו כן כדאי לדעת שאם מעסיק לא מפרש פנסיה כנדרש, הוא צפוי לקנס. הקנס הוא בגובה 200% מההפרשה שלא בוצעה, ויכול להגיע לסכומים גבוהים מאוד. כמו כן חשוב לציין שהפרשת פנסיה היא זכות חשובה של העובדים, וחשוב מאוד לא לוותר עליה ולעמוד על שלכם.

על מנת למקסם את החיסכון הפנסיוני שלכם חשוב מאוד לערוך השוואת קרנות פנסיה וקופות גמל. השוואה נכונה דורשת השוואה של פרמטרים רבים, ולא רק תשואות או דמי ניהול, ולכן מומלץ מאוד להיפגש עם סוכן פנסיוני אובייקטיבי ומורשה מטעם משרד האוצר שיוכל לעזור לכם לקבל את התמונה המלאה כדי שתוכלו לעשות את הבחירה האידיאלית עבורכם. פנו אל סוכנות פתרונות עדיפים עוד היום לתיאום פגישה ולפרטים נוספים ותיהנו משירות אמין ומקצועי שיעניק לכם שקט נפשי.

האם מעסיק חייב לשלם פנסיה
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
כיצד חשיפה לחול תעזור לכם לשמור על הפנסיה
כיצד חשיפה לחו"ל יכולה לעזור לכם לשמור על הפנסיה שלכם בעידן הנוכחי?

לאחרונה לקוחות רבים פונים אלינו על מנת לבצע שינויים במסלולי ההשקעה בקופות הגמל, בקרנות הפנסיה ובקרנות ההשתלמות שברשותם על מנת לנייד אותם. העניין הוא שלא בכל בתי ההשקעות יש פתרונות טובים לכך. אז מה כדאי לעשות?

קראו עוד »
ביטוח פנסיה לעובד חדש
ביטוח פנסיה לעובד חדש – כל מה שחשוב לדעת

ביטוח פנסיה לעובד חדש הוא אינו דבר מובן מאליו, וזאת למרות שבמדינת ישראל קיים חוק שלפיו כל מעסיק חייב לשלם פנסיה לעובדים שלו. במאמר זה, נדון על ההיבטים השונים של הפקדה לפנסיה לעובד חדש, ונציע לך כמה טיפים שיעזרו לך להתחיל לחסוך לפנסיה כבר היום.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.