מה עושה החשיפה לחו"ל של קרנות הפנסיה לחשבונות הפנסיה שלכם

לאחרונה ערכנו בדיקה במערכת פנסיה נט של משרד האוצר, בית ההשקעות אלטשולר שחם הגדיל משמעותית את ההשקעות שלו בשוק המניות האמריקאי, בהשוואה למתחרות. למה זה עניין חשוב שצריך לשים לב אליו וכיצד מהלך כזה משפיע על הפנסיה שלכם?

הגורמים העיקריים לפערים העמוקים בין קרנות הפנסיה בתקופה האחרונה

מאז תחילת השנה השוק האמריקאי הראה ירידות שערים משמעותיות, עניין שמתבטא בתקופה האחרונה ביתר שאת בפערים בין התשואות שמשיגים הגופים שמנהלים את קרנות הפנסיה של כולנו, ובדגש על המסלול לבני 50 ומטה.

בדיקת נתונים מעמיקה שערכנו באתר של פנסיה נט איששה את ההשערה שלנו: קיימים הבדלים מהותיים בין הגופים המנהלים בשיעור האחזקה במניות בחו"ל. כלומר, מי שהשקיע אחוז ניכר מהשקעותיו בחו"ל, קרי ארצות הברית, נפגע משמעותית, בכל חתכי הזמן. אלטשולר שחם מהווה דוגמה קלאסית לגוף מוסדי כזה, ואחרי שנים שכיכב בראש טבלת התשואות, חווה בשנה האחרונה משבר, בעקבות השקעות אלה.

מעבר לכך, אנחנו יודעים שבחודשים האחרונים השקל התחזק והדולר נחלש מולו בצורה משמעותית, מה שמוריד את שווי ההשקעות בחסכונות הפנסיוניים. זה עוד נקודה חשובה שדורשת התייחסות, כי מי שמשקיע בחו"ל חשוף גם לשינויים במטבעות החוץ, ואם השקל מתחזק, המשקיע נפגע מכך.

אז אילו גופים מוטים יותר לישראל ומי מוטה יותר לחו"ל?

מצאנו לנכון לבדוק איך החברות משקיעות את הכספים שלהן, בשביל להבין מי יותר מוטה לישראל ומי יותר מוטה לחו"ל. גילינו שהחברות שמוטות פחות לחו"ל הן מנורה (42%), הפניקס (43%), כלל (47%) ומגדל (45%). 

חברת הראל שגם היא נמצאת בטבלה מראה קצת משהו אחר: אם אמרנו שלהשקיע בתקופה הזו במניות ובחו"ל גורם לתשואה נמוכה, איך זה שהראל התברגה במקום השני בטבלת התשואות? התשובה לכך פשוטה: יכול מאוד להיות שבתחילת השנה ההשקעות שלה היו בישראל ורק לאחרונה, לאחר הירידות החזקות שהיו בחו"ל, ההשקעות הופנו לחו"ל והחברה הצליחה לתפוס את "חלון ההזדמנויות" של מחירי המניות הנמוכות. מעבר לכך, חשוב לזכור כי מנהל השקעות טוב יידע לבחור ניירות ערך טובים, למרות שהם מוטים לחו"ל. 

מסלול לבני 50 ומטה אחוז חשיפה לחו"ל אחוז המניות תשואות מתחילת השנה
מנורה 42% 47%  4.02%
הפניקס 43% 48% 4.97%
מגדל 45% 53% 3.2%
כלל 47% 51% 4.76%
הראל 55% 55% 4.86%
אלטשולר שחם 61% 63% 3.29%-

צריך לקחת גם את הנושא הזה בחשבון כשבוחרים קרן פנסיה

בדיקה זו מוכיחה כי בחירת קרן פנסיה היא עניין מורכב, ולא תמיד מספיק להסתכל על התשואות או על דמי הניהול כדי לבחור היכן לחסוך לקראת גיל פרישה, אלא לערוך השוואת קרנות פנסיה מדוקדקת. כחוסכים חשוב להתייחס לאופן חלוקת הנכסים של הגוף המוסדי בארץ ובחו"ל ואת אופן החשיפה למט"ח, כדי לנסות ולמקסם את הרווח הפוטנציאלי שלכם.

המומחים שלנו בפתרונות עדיפים מתייחסים לכל הפרמטרים החשובים בעת התאמת קרן פנסיה לצורכיכם, באמצעות טכנולוגיה מתקדמת. אנו עובדים עם כל בתי ההשקעות וחברות הביטוח המובילות בישראל כבר עשרות שנים ויש לנו את כל הכלים על מנת לעזור לכם לבצע את הבחירה הנכונה. פנו אלינו עוד היום ונדאג לעתידכם ולשקט הנפשי שלכם.

מה החשיפה לשוק ההון עושה לקרן הפנסיה (1)
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
הפקדה לפנסיה לעצמאים  – כל מה שצריך לדעת

הפקדה לפנסיה לעצמאים היא עניין שעד לפני כמה שנים היה נתון לשיקול דעתם. אך מאחר ורוב העצמאים לא היו מפקידים כסף לטובת חיסכון פנסיוני, היו הופכים לנטל על המדינה. כל זה השתנה עם חוק חובת הפקדה לפנסיה לעצמאים שנכנס לתוקפו ב- 2017.

קראו עוד »
קרן פנסיה ותיקה
מה זה קרן פנסיה ותיקה?

הרבה אנשים רוצים לדעת מה זה קרן פנסיה ותיקה, במה היא שונה מקרן פנסיה חדשה, מהם יתרונותיה ומגבלותיה ואיך היא עובדת. אנחנו כאן כדי לענות לכם על כל השאלות.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.