דירוג קופות גמל – כל מה שצריך לקחת בחשבון

כשמדברים על דירוג קופות גמל אפשר בעצם לבחון כמה וכמה משתנים, החל מהתשואות במסלולים השונים, דרך דמי הניהול, ועד להיקף הנכסים שכל גוף מנהל. אז איך לבדוק איזה גופים מובילים בכל היבט שהזכרנו? קבלו את המדריך שלנו.

דירוג קופות גמל בתשואות

לפני הכול נציין שמדברים על דירוג קופות גמל, חשוב לשים לב לתאריכים שאליהם מתייחס הדירוג, ולכן כשאתם משווים בין קופות גמל מבחינת התשואות שהצליחו להשיג, חשוב לשים לב גם לחתכי הזמן.

ההמלצה הגורפת היא להשוות בין התשואות לטווח זמן ממושך, לפחות ל- 3 שנים ועדיף אפילו לטווח של 5 שנים. הרעיון העומד מאחורי זה הוא פשוט: לנטרל את התנודתיות של שוק ההון, שעלולה להיות מושפעת עקב משבר כלשהו (למשל הקורונה) או עקב פריחה נקודתית שנובעת מאופטימיות של המשקיעים.

זכרו שהכסף המושקע בקופות גמל הוא כסף שמשקיעים לטווח הארוך, ותוכלו ליהנות ממנו רק בפנסיה שלכם. לכן, המשמעות של השוואת תשואות קופות גמל לאורך זמן ממושך ככל הניתן היא הרבה יותר גבוהה.

שימו לב שרק בשנה האחרונה למשל ראינו שמצבה של אלטשולר שחם אינו מזהיר בהשוואה למתחרות שלה. אך עם זאת ההיסטוריה מדברת בעד עצמה וכיום אלטשולר שחם נמצאת בפער לא רע מול חברות אחרות ומובילה את הטבלה בחיסכון בטווחי זמן של 3 ו- 5 שנים במסלול הכללי.

עוד עניין ששווה להזכיר בעניין של דירוג קופות גמל בהקשר של התשואות הוא כמובן המסלולים. קיים מגוון רחב של מסלולי השקעה וחשוב להשוות את התשואות באותם מסלולים. לדוגמה: מסלול כללי מול מסלול כללי, מנייתי מול מנייתי וכו'.

דירוג קופות גמל בדמי הניהול

התחום הפנסיוני הוא אחד התחומים התחרותיים ביותר, ולא בכדי. חברות הביטוח ובתי ההשקעות מעוניינים שיהיו להם כמה שיותר לקוחות ולכן בין היתר מנסים לפתות אותם עם דמי ניהול אטרקטיביים. מאחר ודמי הניהול מכרסמים בחיסכון שלכם בטווח הארוך, הרי שכל עשירית אחוז שניתן לחסוך, יכולה לחסוך לכם מדי שנה אלפי שקלים.

עם זאת, גם פה לצורך דירוג קופות גמל צריך לשים לב לשני נתונים חשובים: הנתון הראשון הוא שבטבלאות שמתפרסמות באתרים כדוגמת גמלנט של משרד האוצר, דמי הניהול המצוינים שם הם דמי הניהול הממוצעים. וזה מתקשר לנתון השני שרצינו להזכיר והוא ההון שיש בידכם או בקופת הגמל שברשותכם. ככל שאתם מגיעים עם סכום גבוה יותר, הרי שכוח המיקוח שלכם גדל ולהפך.

לכן לא ניתן להגיד באופן חד משמעי באיזו קופת גמל תשלמו פחות ובאיזה יותר, אך בהתאם לנתונים שמתפרסמים, ניתן להבין פחות או יותר היכן יש סיכוי גדול יותר שתצליחו להוזיל את דמי הניהול.

דירוג קופות גמל בהיקף הנכסים

סביר להניח שלא תתנו לכל אחד לנהל את כספי החיסכון שלכם, בטח את אלה שאמורים לשמש אתכם לאחר פרישה. אם נערוך דירוג קופות גמל בהתאם להיקף הנכסים שלכם, נוכל לקבל רמז המבוסס על חוכמת ההמונים בנוגע לגוף מסוים. נוכל להסיק שאם כל כך הרבה אנשים משקיעים את כספם במקום מסוים, כנראה שיש לכך סיבה מוצדקת.

ואכן, היכולת של גוף מנהל להחזיק היקף נכסים מכובד ולהשיג תוצאות טובות הוא פרמטר חשוב שיש לשקול, במיוחד כששוק קופות הגמל מנהל למעלה מ- 270 מיליארד שקל. קופות רבות מדווחות על ביצועים טובים, אך כשבוחנים את היקף הנכסים שלהם, ורואים שהן מחזיקות כמה מליונים בודדים, הרי שהיא צריכה להוכיח את עצמה ולהשיג תשואות גם עם היקף נכסים גדול יותר.

למרות שדירוג קופות גמל בהיקף נכסים נראה כמו עניין שקל לבחון, הרי שלא כך הדברים במציאות. לכל קופה, בכל מסלול, יש היקף נכסים ספציפי. חשוב לבחון נתונים אלה לחוד כדי לקבל את התמונה המלאה והמדויקת לכל מי שמתעניין בנתון זה.

דירוג קופות גמל במדד השירות

אחת לשנה מפרסמת רשות שוק ההון הביטוח והחיסכון את דוח דירוג קופות גמל בחיסכון הפנסיוני. המסמך מבוסס על שלושה היבטים: שביעות רצונם והמלצת הלקוחות, מספר התלונות שהוגשו נגד אותה חברה וזמני מענה טלפוני, וכל אחד מהם מקבל ציון מאפס ועד מאה, כשלבסוף מקבלים ציון משוקלל.

למי מדד השירות האחרון שפורסם בספטמבר 2020, הציון הממוצע הכללי הוא 79 (לאחר שהיה 75 בשנה שעברה). מי שמובילה את טבלת דירוג קופות הגמל במדד השירות היא ילין לפידות עם ציון 91, את המקום השני חולקות אינפיניטי ואנליסט עם הציון 86 ובמקום השלישי אלטשולר שחם עם הציון 82.

שוקלים לפתוח קופת גמל או לנייד אותה לחברה אחרת?

כפי שקראתם במאמר, השוואת קופות גמל הוא עניין מורכב, אך עם זאת הוא בהחלט נחוץ על מנת שתוכלו בעתיד ליהנות מחיסכון משמעותי שיאפשר לכם להזדקן בכבוד ולשמור על רמת חייכם. אנחנו מזמינים אתכם לדבר עם המומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח. אנו עובדים עם החברות המובילות בארץ בתחום קופות הגמל ומשתמשים במערכת חכמה המאפשרת לנו לדרג את קופות הגמל תוך התחשבות בפרמטרים רבים. יחד נמצא עבורכם את הקופה המתאימה ביותר לצורכיכם. השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

מוצרים נוספים

קרן פנסיה כללית
שכירים ועצמאים המעוניינים לחסוך ולצבור כמה שיותר כספים לפנסיה, יכולים לעשות זאת באמצעות קרנות הפנסיה השונות, לרבות אמצעות קרן פנסיה כללית. מה ההבדל בינה לבין הקרן המקיפה? על כך במאמר שלפניכם. ההבדלים בין קרן פנסיה מקיפה לקרן פנסיה כללית בקרן פנסיה כללית החוסכים יכולים …
ביטוח מנהלים
ביטוח מנהלים הוא אפיק חיסכון פנסיוני בעל יתרונות רבים. גם אם אתם צעירים ונראה לכם שהפנסיה עוד רחוקה מכם שנות אור, חשוב להתחיל לחסוך כמה שיותר מוקדם, באמצעות מוצרי חיסכון ארוכי טווח. מה זה ביטוח מנהלים בכלל? גם אם אתם צעירים ונראה לכם שהפנסיה עוד רחוקה מכם שנות אור, חש…
קרן פנסיה מקיפה
החוסכים באמצעות קרן הפנסיה המקיפה נהנים גם מחיסכון פנסיוני וגם ממרכיב ביטוחי המגן עליהם במקרה של נכות ואובדן כושר עבודה. מה עוד כדאי לדעת על מוצר אטרקטיבי זה? קרן פנסיה מקיפה – מהי? בשוק הפנסיוני היום ניתן למצוא מוצרים אטרקטיביים לחיסכון, ביניהם קרן הפנסיה המ…
מטריה ביטוחית לקרן הפנסיה – השלמת חובה לחוסכים
גם אם אתם חוסכים את כספכם בחיסכון פנסיוני, מומלץ מאוד שתהיה לכם גם מטריה ביטוחית, כדי שבעת הצורך תהיו באמת מכוסים. במאמר זה נסביר מדוע היא כל כך חשובה, מהן יתרונותיה במקרה של אובדן כושר עבודה, ואילו הרחבות ניתן להוסיף לפרקי היסוד של הפוליסה. מהי מטריה ביטוחית ולמי היא …
פוליסה מאחדת צבירות חיסכון
מרבית חברות הביטוח העמידו בשנים האחרונות לרשות הלקוחות את האפשרות לרכז צבירות חיסכון פנסיוני בפוליסה אחת. מהי פוליסה מאחדת צבירות חיסכון? מדובר בפוליסת ביטוח במעמד קופת גמל המאפשרת איחוד של צבירות חיסכון ממוצרים פנסיוניים שונים.הפוליסה הינה במעמד קופת גמל המשלמת ל…
ייעוץ פרישה
כיצד ניתן להבין אם הסכום שצברתם לפנסיה מספיק? אם לא, מה ניתן לעשות בנושא? ובעצם, מה זה בכלל "מספיק"? על שאלות אלו, בגדול, מנסים לענות בשירות ייעוץ פרישה. עם חובת ההפרשה לפנסיה לשכירים ולעצמאים, יחד עם העלייה בפופולריות של אמצעי חסכון נוספים – המונח "ייעוץ פרישה" נהיה רלוו…
קופת גמל
המונח קופת גמל כולל בתוכו מגוון אפיקי חיסכון והשקעה לטווח קצר, בינוני וארוך. יתרונות המיסוי הופכות אותם לאטרקטיביים במיוחד, הן לשכירים והן לעצמאים. חיסכון לפנסיה באופן פרטי לא נחשבת כיום להמלצה אלא לחיסכון חיוני לכל אדם – ויפה שעה אחת קודם. האפשרויות לחיסכון פנס…
הכנסה חודשית קבועה
פרשתם מעבודה ויש ברשותכם סכום כסף גדול ? אפשרות מעניינת תהיה להמיר את הסכום הגדול שקיבלת להכנסה חודשית קבועה לכל החיים ו/או לתקופת זמן לפי בחירתכם. כל מה שעליכם לעשות הוא להפקיד את הסכום באופן  חד פעמי ולמשוך הכנסה חודשית לאורך זמן. הכנסה חודשית/משיכה לשיעורין&nbs…
קרן פנסיה – הביטוח הפנסיוני הזול והנפוץ ביותר
קרן פנסיה היא אחד המוצרים הפופולריים ביותר בתחום החיסכון הפנסיוני, ולא בכדי. במאמר זה נסביר מה זה בכלל קרן פנסיה, מהם היתרונות והחסרונות שלה, איך היא עובדת, במה היא שונה ממוצרים פנסיוניים אחרים ובקיצור – את כל מה שרציתם לדעת על קרן פנסיה והתביישתם לשאול. אז מהי קרן פנסיה בעצ…

מאמרים נוספים בנושא זה

קופת גמל פותחים רק עם המומחים!
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.

לקבלת הצעה לביטוח או לחיסכון עוד היום
במחיר המשתלם ביותר מכל חברות הביטוח בישראל
השאירו פרטים, ונציג יחזור אליכם מיד לשיחת ייעוץ