השוואה בין אפיקים מחקי מדד 500 S&P: למה לשים לב?

השוואה בין קרנות מחקות מדד S&P500 מגלה כי הפניקס הצליחה לכבוש את ראש טבלת התשואות במגוון רחב של מסלולי השקעה. מדוע יש פערים משמעותיים בין הגופים המחקים, ומה לעשות כדי לבחור את המסלול הנכון ביותר עבורכם?

מהי קרן מחקה מדד SP500?

אחת האפשרויות להשקעה במסגרת שלל מוצרי חיסכון היא האפשרות להשקיע במדד S&P500, שהוא למעשה מאגד את המניות של 500 חברות מובילות אמריקאיות, בדגש בתחום הטכנולוגיה וההייטק. הוא הפך להיות אחד המדדים האהובים על הישראלים בשנים האחרונות, וזאת מאחר והוא הצליח להוכיח כי פיזור הסיכונים הנרחב מביא עמו תשואות יפות לאורך השנים, והוא שובר את השיאים של עצמו בכל פעם מחדש.

למה יש פערים בין התשואות של גופים שונים במסלולים חוקים?

הרבה אנשים חושבים שאם הם ישקיעו במוצרי חיסכון מחקי מדד SP500 הם בוודאות יקבלו את תשואת המדד. האמת היא שזה לא בדיוק נכון, וניתן לראות כי קיימים פערים מסוימים בין חברות ההשקעות וחברות הביטוח המציעות מסלולים שאמורים לחקות את המדד הזה הן בקופות גמל להשקעה, הן בקרנות השתלמות, הן בקרנות פנסיה, הן בפוליסות חיסכון והן בקופות גמל. אם כך, מדוע קיים פער?

ראשית, כל חברה בוחרת איך לחקות את המדד באמצעות מניות שונות, ואף גוף מנהל השקעות לא מבטיח להשיג בדיוק את אותה התשואה, אלא מדובר ב"שאיפה" בלבד. אותם פערים בין ביצועים בתי ההשקעות יכולים להגיע עד 1% ולפעמים אפילו יותר, ולכן קיימת חשיבות רבה לבחירה הנכונה. אולי זה נראה פער קטן, אך ככל שהסכום המושקע גדול יותר, כך המשמעות של פער זה גדלה.

אז למה כדאי לשים לב כשבוחרים בית השקעות עם אפיק חיסכון מחקה מדד?

כאמור, בניגוד לציפיות, קיים צורך להשוואה מעמיקה יותר, מעבר לדמי הניהול שבית ההשקעות גובה מכם. כיוון שלמרות שכל בית השקעות שואף ומשתדל לעמוד ביעד שהציב לעצמו ולייצר תשואה דומה למדד, הרי שהמציאות לעתים טופחת על הפנים, ונוצרים פערים משמעותיים בין המתחרים.

פערים אלה מכונים "פערי עקיבה" ((Tracking Error – כלומר, הפער בין תשואות המדד לבין התשואות של המוצר המחקה שלו. לפעמים פער העקיבה הוא חיובי והתשואה של אפיק החיסכון השיג תשואה עודפת בהשוואה למדד עצמו ולפעמים פער העקיבה הוא שלילי, כלומר כשאפיק החיסכון השיג תשואה נמוכה יותר בהשוואה למדד.

כמו כן קיימת חשיבות רבה לניסיון של מנהלי ההשקעות וליכולתם להיצמד למדד SP500 בצורה מדויקת, כיוון שככל שהם מנוסים יותר, כך היכולת המקצועית שלהם להתקרב לתשואת המדד עצמו עולה. כדי להבין את הניסיון של גופי הניהול, יש לערוך השוואת ביצועים בחתכי זמן שונים, גדולים ככל הניתן, של 5 שנים או לפחות של 3 שנים. בנוסף, חשוב להשוות בין דמי הניהול שגופי הניהול גובים מכם, כיוון שגם הם משפיעים בסופו של דבר על הרווח שתניבו מההשקעה שלכם.

דוגמה:

שני משקיעים בחרו בקופת גמל להשקעה מחקה מדד SP500 בסכום של 100,000 ₪ לתקופה של שנה, וכל אחד מהם בחר בגוף ניהול אחר. אחד קנה קרן מחקה של חברה X שגובה 0.2% דמי ניהול והשני קנה קרן של חברה Y שגובה 0.1% דמי ניהול, והיה בטוח שעשה נכון ושהיה לגמרי שווה לערוך סקר שוק ולהיות בחברה שמציעה את דמי הניהול הנמוכים ביותר.

נניח שהמדד עלה ב- 10% באותה השנה, ושני המשקיעים רוצים לממש את הרווח שלהם שעומד על 10,000 ₪ לפני מס. מהמשקיע הראשון יגרעו דמי ניהול של 200 ₪ ומהמשקיע השני יגרעו דמי ניהול של 100 ₪ בלבד. אלא שיש עוד גורם שצריך לקחת בחשבון והוא פערי העקיבה: הקופה היקרה יותר השיגה תשואה בפער של 0.1% בעוד הקופה הזולה יותר רשמה תשואה של 9% בלבד לעומת המדד, מה שיעלה למשקיע השני 1000 ₪. כלומר יש פער של 900 ₪ בינו לבין חברו. לכן חשוב לבדוק את פערי העקיבה בתשואות העבר של אפיקי ההשקעה הרלבנטיים למדד.

הסתבכתם? אנחנו כאן בשבילכם!

למומחים של פתרונות עדיפים יש את כל הכלים על מנת לעזור לכם להחליט איפה כדאי להשקיע את כספכם. הסוכנים המקצועיים שלנו מתמחים בתחום כבר עשרות שנים ועובדים עם כל חברות הביטוח ובתי ההשקעות המובילים בישראל. נשמח לעמוד לשירותכם ולספק לכם מענה איכותי ומקצועי שייתן לכם שקט נפשי.

מחקה מדד S&P500
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
מתי המעסיק מתחיל לשלם פנסיה?
מתי המעסיק מתחיל לשלם פנסיה?

מתי המעסיק מתחיל לשלם פנסיה היא אחת השאלות שמטרידה עובדים רבים. במאמר זה נסביר מה קורה לאדם שיש לו כבר חיסכון פנסיוני והוא מתחיל לעבוד במקום חדש, מה קורה לאדם שאין בידיו חיסכון כזה ועוד.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.