איזו קרן השתלמות הכי טובה?

תוכן עניינים

בין אם אתה עצמאי שהחליט לנצל את האפשרות לפתוח קרן השתלמות ובין אם את שכירה שהוצעה לה קרן השתלמות במקום העבודה, ודאי השאלה הראשונה שעולה לכם לראש היא "איזו קרן השתלמות הכי טובה" ואתם מתלבטים לאן להצטרף. כך תעשו את הבחירה הנכונה

לפני הכול – מהי קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא מוצר פיננסי שיכול להינתן לשכיר כהטבה מהמעסיק וכן אפיק חיסכון שכל עצמאי יכול לפתוח לעצמו. כשמדובר על שכיר, הרי שגם הוא וגם המעסיק שלו מפקידים לקרן, ביחס של 3 ל- 1 לפחות. לרוב העובד מפקיד עד 2.5% משכרו לטובת החיסכון ואילו המעסיק משלים עד 7.5% משכרו.

את הכסף תוכלו למשוך במקרים מסוימים כבר לאחר 3 שנים (למשל לצורך השתלמות מקצועית), אבל בדרך כלל רב האנשים פודים אותו לאחר שהוא זמין לכולם, כלומר כעבור 6 שנים. עם זאת, לא חייבים לפדות את הכסף, ואפשר להניח לו להמשיך לצבור תשואה. לאחר 6 שנים ניתן לפדות את מלוא הסכום בפטור ממס, בתנאי שעמדתם בתקרת ההפקדה – כ – 15,000 ₪ לשכיר וכ- 18,000 ש:ח לעצמאי (נכון לשנת 2022).

איזו קרן השתלמות הכי טובה – השאלה הבסיסית שכל אדם חייב לשאול

למרות שתחום החיסכון הוא עניינם של אנשים רבים, לא מעט מהם בוחרים להתעלם ממנו. כשניתנת להם האפשרות לבחור קרן השתלמות, רבים מהם נשענים על המלצות של מכרים. אלא שלא כל קרן מתאימה לצורכיו של כל אחד. מעבר לכך, ישנם פרמטרים רבים שצריך לקחת בחשבון על מנת לדעת איזו קרן השתלמות הכי טובה ומה כדאי לכל אדם לבחור בנקודת זמן מסוימת. התשובה לשאלה זו תמיד תהיה מורכבת בהתאם לנסיבות החיים, ולכן אי אפשר לצפות לשם של בית השקעות כזה או חברת ביטוח אחרת. ובכל זאת, על מנת לענות על השאלה, נתייחס במאמר זה לפרמטרים העיקריים שיש להניח עליהם את הדעת.

כדי לענות על השאלה איזו קרן השתלמות הכי טובה, יש להתייחס לפרמטרים הבאים:

  • השוואת תשואות – בחנו איזו תשואה השיגה הקרן שבידכם או זו שאתם שוקלים להצטרף אליה. מנהלי הקרן משקיעים את כספי ההפקדה של קרן ההשתלמות בשוק ההון לפי מסלולי ההשקעה המבוקשים, וכל אחד מהם מניב תשואה כלשהי (שיכולה להיות גם שלילית, אגב). את ביצועי קרן ההשתלמות ניתן להשוות באמצעות האתר גמל נט, לאורך פרק זמן ממושך (מינימום 3-5 שנים). המטרה היא שהקרן תשיג תשואה גבוהה ככל הניתן, בסיכון נמוך (מדד שארפ קרוב ככל הניתן ל- 1) ובדמי ניהול אטרקטיביים. חשוב לזכור שבחירת מסלול ההשקעה הנכון יש משמעות רבה – מסלול מנייתי יכול להניב תשואה גבוה יותר, אך התנודתיות שלו חריפה ולכן כדי לבדוק אם יש מסלול אחר עם תשואות נאות שהוא פחות תנודתי. כמו כן חשוב לזכור שביצועי העבר אינם מנבאים את העתיד, ויש כאן רק הנחה על מגמה כלשהי, לטוב ולרע.
  • השוואת דמי ניהול – כמשקיעים תמיד נשאף להשיג תשואה גבוהה ככל הניתן ולצד זה לשלם כמה שפחות דמי ניהול. בקרנות השתלמות גובים רק דמי ניהול מהצבירה, 0.8%, בממוצע. עם זאת, יש פרמטרים רבים שיכולים להשפיע על גובה דמי הניהול ולייקר או להוזיל אותם.

הדרך הקלה לבדוק איזו קרן השתלמות הכי טובה

מעבר לשני הפרמטרים המרכזיים שהזכרנו חשוב לציין שישנם עוד פרמטרים שכדאי לקחת בחשבון בעת בחירת קרן השתלמות. ללא ספק מדובר פה במידע רב שצריך להכיר, ללמוד, לעבד ולהפנים. לכן, הפתרון הפשוט הקל, הפשוט, הנגיש והנוח מכולם הוא לדבר עם סוכן פנסיוני.

בפתרונות עדיפים מתמחים בעולם החיסכון כבר למעלה מ- 20 שנה ועובדים עם מיטב בתי ההשקעות וחברות הביטוח בארץ. אנו נעזור לכם להכיר את צורכיכם, להשוות מחירים ותשואות קרנות השתלמות, ולהתאים לכם את מסלול ההשקעות כדי שתוכלו למקסם את ההנאה מכספכם. פנו אלינו עוד היום ותיהנו משירות מקצועי, ייעוץ בגובה העיניים ויחס אישי וחם.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קרן השתלמות הפניקס
קרן השתלמות הפניקס

קרן השתלמות הפניקס היא אחת הקרנות הגדולות והמבוקשות בענף הפנסיוני. אילו מסלולים היא מציעה, מי עומד מאחוריה, מהם יתרונותיה ומה חייבים לשקול לפני שמחליטים להצטרף אליה

קראו עוד »
הצטרפות לקרן השתלמות
הצטרפות לקרן השתלמות – הדרך הנכונה

הצטרפות לקרן השתלמות היא צעד פשוט לכאורה, אבל על מנת למקסם את התשואות שלה, חשוב מאוד להיפגש עם סוכן פנסיוני ולהתייעץ איתו, כדי לעשות את הבחירה המתאימה ביותר לצורכיכם. איזה מידע חשוב תקבלו במסגרת הייעוץ? על כך במאמר שלפניכם.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.