האם ניתן להמשיך להפקיד באותה קרן השתלמות כאשר מחליפים מקום עבודה?

אחת השאלות שמטרידה עובדים לקראת מעבר למקום עבודה חדש או מעבר לחיי עצמאי, היא מה קורה לקרן ההשתלמות כתוצאה ממהלך זה. התשובה לכך מעט מורכבת, ולכן אנחנו כאן כדי להסביר אודות נושא חשוב זה.

סיימתם לעבוד במקום מסוים – מה יעלה בגורל קרן ההשתלמות?

אם יש לכם קרן פנסיה, הרי ששינוי מקום עבודה או שינוי סטטוס משכיר לעצמאי (ולהפך) אינו משפיע בשום דרך על הקרן שלכם. המעבר מתבצע בצורה יחסית חלקה וזכויותיכם נשמרות כאילו לא קרה שום אירוע משמעותי בחייכם.

לעומת זאת, בקרן השתלמות הסיפור הוא קצת אחר: בכל פעם שאתם עוברים מעסיק, יש לכך מספר השלכות שצריך לקחת בחשבון:

ראשית, המעסיק החדש אינו מחויב להעניק לכם בכלל קרן השתלמות, אלא אם כן סיכמתם על כך מראש במסגרת ראיון העבודה ותנאי השכר שלכם או שיש במקום העבודה חוזה קיבוצי שמחייב אותו לפתוח עבורכם קרן השתלמות.

שנית, אם אכן אתם זכאים לקבל קרן השתלמות – שימו לב שנפתחת על שמכם קרן חדשה. כלומר, לא ניתן להעביר את קרן ההשתלמות שיש ברשותכם על שמו של המעסיק החדש, או על חשבון עצמאי, אלא נפתחת לעובד קרן חדשה על שם המעסיק החדש או שאם אתם עצמאים תפתחו לעצמכם קרן השתלמות חדשה במעמד עצמאי. משמעות הדבר שההפקדות החדשות שלכם שוב יינעלו בקרן ההשתלמות למשך 6 שנים (או 3 במצבים מסוימים) ולא תוכלו למשוך אותם בפטור ממס, אלא אם כן תעשו תהליך שנקרא החלת ותק.

למה זה בעצם קורה? הסיבה לכך היא טכנית ומקורה לפני שנים רבות, שבהם קרנות ההשתלמות נוהלו ע"י בנקים ולא ע"י חברות ביטוח או בתי השקעות.

מהו תהליך החלת ותק?

אם יש לכם קרן השתלמות נזילה במעמד שכר וקרן השתלמות נוספת שאינה נזילה, ואתם מעוניניים למשוך את הכסף משתי הקרנות, תוכלו לבצעת זאת באמצעות תהליך החלת ותק או השלכת ותק. כלומר, הקן הלא נזילה תהנה מהוותק של הקרן הנזילה ויחולו עליה כל הטבות המס שחלות על הקרן הוותיקה. שימו לב כי לצורך החלת ותק על קרן השתלמות יש לעמוד במספר תנאים, אשר פירטנו עליהם בעבר במאמר בנושא זה.

ומה לגבי קרנות ההשתלמות הקיימות?

אף על פי שלא תוכלו יותר להפקיד כספים לקרן ההשתלמות שכבר יש ברשותכם, אל דאגה. היא תמשיך לצבור תשואות והוותק שלהן ימשיך להיצבר, גם אם לא בוצעו בכלל הפקדות. בתום 6 שנים ממועד הצטרפותכם (או 3 שנים אם תחליטו למשוך את החיסכון לטובת לימודים, השתלמות והשכלה), תוכלו למשוך את הקרן בפטור ממס.

יש לכם שאלות נוספות או מתלבטים מה לעשות?

המומחים שלנו בפתרונות עדיפים עומדים לשירותכם בכל עניין, שאלה ובקשה. בין אם מדובר על קרן השתלמות או כל מוצר פנסיוני אחר, כדאי להתייעץ עם סוכן פנסיוני שיוכל להסביר לכם על הנושא לעומק, לבחון עבורכם את הביצועים של הקרן תוך התחשבות בפרמטרים רבים ולהמליץ לכם על הצעד הנכון ביותר עבורכם.

אנו עובדים עם כל חברות הביטוח ובתי ההשקעות המובילים ועם טכנולוגיה מקדמת להשוואה ולכן אנו מציעים לכם שירות אמין, מקצועי ואובייקטיבי. רוצים לחסוך בדאגות? לקבל מענה לכל שאלה? פנו אלינו עוד היום.

מה קורה לקרן השתלמות
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קרן השתלמות אקסלנס
קרן השתלמות אקסלנס

קרן השתלמות אקסלנס היא אחת מקרנות ההשתלמות הגדולות בישראל, המנוהלת על ידי חברת הפניקס אקסלנס פנסיה וגמל בע"מ. במאמר זה נסביר אילו מסלולי השקעה היא מציעה, אילו יתרונות יש לה ולמה לשים לב לפני שבוחרים בה

קראו עוד »
קרן השתלמות הראל
קרן השתלמות הראל

שוקלים להצטרף לקרן ההשתלמות הראל? בואו להכיר את אחת הקרנות הפופלריות בארץ – מהם יתרונותיה, אילו מסלולי השקעה היא מציעה ועוד.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.