מה זה ביטוח אחריות מקצועית ואיך הוא מציל בעלי מקצועות חופשיים?

מה זה ביטוח אחריות מקצועית זו שאלה שכל בעל מקצוע חופשי חייב לשאול את עצמו, כי במקרים רבים מדובר ברשת ביטחון של ממש שיכולה להציל אותו מפני קריסה כלכלית. אז מה זה בדיוק, כיצד זה עובד ולמה כדאי לשים לב?

מה זה ביטוח אחריות מקצועית למי זה מתאים?

ביטוח אחריות מקצועית הוא כיום הביטוח היחידי שמאפשר לכם להתגונן מפני תביעות של לקוחות בלתי מרוצים בעקבות מוצרים, שירותים או ייעוץ מקצועי שקיבלו במסגרת עבודתכם. במילים אחרות, זהו ביטוח חיוני ביותר לכל בעל מקצוע חופשי מי שחשוף לתביעות עקב התנהלותו המקצועית.

כל תביעה שמוגשת נגדכם עלולה לגרום לכם להוצאות כלכליות משמעותיות, שלא לדבר על האפשרות שבית המשפט יקבע שאתם חייבים לשלם את הוצאות המשפט ופיצויים לתובע. ביטוח אחריות מקצועית מכסה את הוצאותיכם המשפטיות, לרבות את סכום הפיצויים שיתכן ותאלצו לשלם, אפילו שהנזק שנגרם נעשה בתום לב.

מהם היתרונות של ביטוח חבות מקצועית?

אי אפשר לדבר על מה זה ביטוח אחריות מקצועית מבלי לסקור כמה מיתרונותיו המרכזיים:

  • רשת ביטחון כלכלית – חברות הביטוח מכסות את כל ההוצאות המשפטיות שלכם ואת ההוצאות הנוספות שנגרמו עקב רשלנות או טעות בתום לב. גם אם תצליחו להגיע להסדר מחוץ לכותלי תצטרכו עורך דין ולשלם לו שכר טרחה, ואולי תאלצו עדיין לשלם סכום מסוים לטובת פיצויים.
  • אפשרות לספק מענה למכרזים ולעבודות מורכבות – במקרים רבים נדרשים בעלי מקצוע לביטוח מקצועי על מנת שלקוחות ישקלו לשכור את שירותיהם. ביטוח מקצועי מאפשר לענות על תנאים אלה.
  • כיסוי רחב יותר – כיסוי לנזקים שנגרמו עקב רשלנות ו/או בתום לב, שאינם נכללים במסגרת ביטוח עסקים סטנדרטי. מדובר למעשה במעין סוג של ביטוח צד שלישי, אלא שבביטוח זה קיימת החרגה לפיה אם נתבעתם על ידי גורם צד ג' על נזק שגרמת עקב עיסוקכם, חברת הביטוח לא תשלם את התביעה.

באילו מקרים משתמשים בזה?

כדי להסביר מה זה ביטוח אחריות מקצועית חשוב לציין באילו מקרים הוא יכול לעזור לכם. למעשה, כל אדם יכול לתבוע אתכם בגין התנהלות עסקית לקויה – בין אם הוא לקוח ובין אם הוא ספק או אדם אחר שעובד אתכם או מקבל מכם שירות. חשוב לציין שהביטוח אינו מכסה תביעות פליליות או כל עניין הנוגע לתביעות אזרחיות, אלא רק את המקרים המפורטים בפוליסה.

הנה כמה דוגמאות לאנשים שהגישו תביעות נגד בעלי עסקים עקב חוסר שביעות רצון:

  • אנשים שנפגעו עקב תקשורת שגויה, חוזה עם טעויות, מצג שווא, מייל פוגעני או טופס הזמנה שנוסח בצורה לקויה.
  • אנשים שנגרם להם נזק כלכלי עקב ייעוץ בלתי מדויק, הוראות או עצות שגויות שקיבלו מבעלי עסקים שאמורים להיות מומחים בתחומם.
  • אנשים שלא קיבלו את העבודה שהזמינו בזמן.
  • אנשים שנפגעו עקב הפרת חובה מקצועית, רשלנות, מחדל או השמטה שנעשו בתום לב
  • ועוד

איך זה עובד?

כדי להבין מה זה ביטוח אחריות מקצועית כעת נסביר כיצד הביטוח עובד בעצם. לפני הכול חשוב לומר שלכל בעל מקצוע יש את הצרכים הייחודיים שמאפיינים את העסק ואת התחום שלו, ולכן הצעד הראשון הוא לפנות לסוכן ביטוח אחריות מקצועית שמתמחה בתחום, לצורך התאמת הביטוח לעסק.

יש לציין כי הביטוח מכסה אתכם מפני כל הוצאות שנובעות עקב תביעות שהוגשו נגדכם במהלך תקופת הפוליסה, בגין טעות, מחדל או מעשה רשלנות שביצעתם בתום לב, כלומר הביטוח מבוסס על עקרון "יום הגשת התביעה" ולא דווקא מעניק לכם כיסוי רטרואקטיבי. כלומר – במידה והגישו נגדכם תביעה על אירוע שהתרחש לפני הצטרפותכם לפוליסה, עלולים להיות לא מכוסים. רק בפוליסות מסוימות יש כיסוי גם לאירועים שקרו טרם הצטרפותכם.

מהרגע שהגישו נגדכם תביעה, אתם פונים לסוכן הביטוח שמטפל עבורכם בכל הבירוקרטיה הנדרשת לצורך הטיפול בתביעה, ומזרז את חברת הביטוח על מנת שתקבלו את הכיסוי המגיע לכם בהקדם האפשרי.

הביטוח מכסה את ההוצאות הנוגעות לתביעה שהוגשה נגדכם, ובזכותו אתם לא תצטרכו להוציא כספים מכיסכם ומצבכם הכלכלי לא ייפגע. שימו לב שהכיסוי הביטוחי ניתן עד לגובה האחריות שחברת הביטוח נקבה בפוליסה שלכם.

לסיכום – מה זה ביטוח אחריות מקצועית ואיך מצטרפים?

אם אתם יועצים או נותני שירותים, חשוב שתהיו מוגנים מפני תביעות, כיוון שכל אחד, גם מי שמומחה בתחומו, עלול לטעות וטעויות עולות ביוקר ולפגוע במצבכם הכלכלי באופן דרסטי.

על מנת ליהנות משקט נפשי כל מה שעליכם לעשות הוא לפנות עוד היום למומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח שכבר עוסקים בתחום למעלה מ- 20 שנה ובידם ניסיון עשיר בהתאמה אישית של פוליסות לעסקים. השאירו פרטים ונדאג לחזור אליכם בהקדם.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
חסכו אלפי שקלים על ביטוח אחריות מקצועית
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.