מה זה ביטוח אחריות מקצועית ואיך הוא מציל בעלי מקצועות חופשיים?

מה זה ביטוח אחריות מקצועית זו שאלה שכל בעל מקצוע חופשי חייב לשאול את עצמו, כי במקרים רבים מדובר ברשת ביטחון של ממש שיכולה להציל אותו מפני קריסה כלכלית. אז מה זה בדיוק, כיצד זה עובד ולמה כדאי לשים לב?

מה זה ביטוח אחריות מקצועית למי זה מתאים?

ביטוח אחריות מקצועית הוא כיום הביטוח היחידי שמאפשר לכם להתגונן מפני תביעות של לקוחות בלתי מרוצים בעקבות מוצרים, שירותים או ייעוץ מקצועי שקיבלו במסגרת עבודתכם. במילים אחרות, זהו ביטוח חיוני ביותר לכל בעל מקצוע חופשי מי שחשוף לתביעות עקב התנהלותו המקצועית.

כל תביעה שמוגשת נגדכם עלולה לגרום לכם להוצאות כלכליות משמעותיות, שלא לדבר על האפשרות שבית המשפט יקבע שאתם חייבים לשלם את הוצאות המשפט ופיצויים לתובע. ביטוח אחריות מקצועית מכסה את הוצאותיכם המשפטיות, לרבות את סכום הפיצויים שיתכן ותאלצו לשלם, אפילו שהנזק שנגרם נעשה בתום לב.

מהם היתרונות של ביטוח חבות מקצועית?

אי אפשר לדבר על מה זה ביטוח אחריות מקצועית מבלי לסקור כמה מיתרונותיו המרכזיים:

  • רשת ביטחון כלכלית – חברות הביטוח מכסות את כל ההוצאות המשפטיות שלכם ואת ההוצאות הנוספות שנגרמו עקב רשלנות או טעות בתום לב. גם אם תצליחו להגיע להסדר מחוץ לכותלי תצטרכו עורך דין ולשלם לו שכר טרחה, ואולי תאלצו עדיין לשלם סכום מסוים לטובת פיצויים.
  • אפשרות לספק מענה למכרזים ולעבודות מורכבות – במקרים רבים נדרשים בעלי מקצוע לביטוח מקצועי על מנת שלקוחות ישקלו לשכור את שירותיהם. ביטוח מקצועי מאפשר לענות על תנאים אלה.
  • כיסוי רחב יותר – כיסוי לנזקים שנגרמו עקב רשלנות ו/או בתום לב, שאינם נכללים במסגרת ביטוח עסקים סטנדרטי. מדובר למעשה במעין סוג של ביטוח צד שלישי, אלא שבביטוח זה קיימת החרגה לפיה אם נתבעתם על ידי גורם צד ג' על נזק שגרמת עקב עיסוקכם, חברת הביטוח לא תשלם את התביעה.

באילו מקרים משתמשים בזה?

כדי להסביר מה זה ביטוח אחריות מקצועית חשוב לציין באילו מקרים הוא יכול לעזור לכם. למעשה, כל אדם יכול לתבוע אתכם בגין התנהלות עסקית לקויה – בין אם הוא לקוח ובין אם הוא ספק או אדם אחר שעובד אתכם או מקבל מכם שירות. חשוב לציין שהביטוח אינו מכסה תביעות פליליות או כל עניין הנוגע לתביעות אזרחיות, אלא רק את המקרים המפורטים בפוליסה.

הנה כמה דוגמאות לאנשים שהגישו תביעות נגד בעלי עסקים עקב חוסר שביעות רצון:

  • אנשים שנפגעו עקב תקשורת שגויה, חוזה עם טעויות, מצג שווא, מייל פוגעני או טופס הזמנה שנוסח בצורה לקויה.
  • אנשים שנגרם להם נזק כלכלי עקב ייעוץ בלתי מדויק, הוראות או עצות שגויות שקיבלו מבעלי עסקים שאמורים להיות מומחים בתחומם.
  • אנשים שלא קיבלו את העבודה שהזמינו בזמן.
  • אנשים שנפגעו עקב הפרת חובה מקצועית, רשלנות, מחדל או השמטה שנעשו בתום לב
  • ועוד

איך זה עובד?

כדי להבין מה זה ביטוח אחריות מקצועית כעת נסביר כיצד הביטוח עובד בעצם. לפני הכול חשוב לומר שלכל בעל מקצוע יש את הצרכים הייחודיים שמאפיינים את העסק ואת התחום שלו, ולכן הצעד הראשון הוא לפנות לסוכן ביטוח אחריות מקצועית שמתמחה בתחום, לצורך התאמת הביטוח לעסק.

יש לציין כי הביטוח מכסה אתכם מפני כל הוצאות שנובעות עקב תביעות שהוגשו נגדכם במהלך תקופת הפוליסה, בגין טעות, מחדל או מעשה רשלנות שביצעתם בתום לב, כלומר הביטוח מבוסס על עקרון "יום הגשת התביעה" ולא דווקא מעניק לכם כיסוי רטרואקטיבי. כלומר – במידה והגישו נגדכם תביעה על אירוע שהתרחש לפני הצטרפותכם לפוליסה, עלולים להיות לא מכוסים. רק בפוליסות מסוימות יש כיסוי גם לאירועים שקרו טרם הצטרפותכם.

מהרגע שהגישו נגדכם תביעה, אתם פונים לסוכן הביטוח שמטפל עבורכם בכל הבירוקרטיה הנדרשת לצורך הטיפול בתביעה, ומזרז את חברת הביטוח על מנת שתקבלו את הכיסוי המגיע לכם בהקדם האפשרי.

הביטוח מכסה את ההוצאות הנוגעות לתביעה שהוגשה נגדכם, ובזכותו אתם לא תצטרכו להוציא כספים מכיסכם ומצבכם הכלכלי לא ייפגע. שימו לב שהכיסוי הביטוחי ניתן עד לגובה האחריות שחברת הביטוח נקבה בפוליסה שלכם.

לסיכום – מה זה ביטוח אחריות מקצועית ואיך מצטרפים?

אם אתם יועצים או נותני שירותים, חשוב שתהיו מוגנים מפני תביעות, כיוון שכל אחד, גם מי שמומחה בתחומו, עלול לטעות וטעויות עולות ביוקר ולפגוע במצבכם הכלכלי באופן דרסטי.

על מנת ליהנות משקט נפשי כל מה שעליכם לעשות הוא לפנות עוד היום למומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח שכבר עוסקים בתחום למעלה מ- 20 שנה ובידם ניסיון עשיר בהתאמה אישית של פוליסות לעסקים. השאירו פרטים ונדאג לחזור אליכם בהקדם.

מוצרים נוספים

ביטוח אחריות מקצועית לחשמלאים וטכנאים
בין אם אתה חשמלאי, טכנאי מיזוג אויר או טכנאי מכשירי חשמל מוטלת עלייך אחריות רבה. גם לחשמלאים ולטכנאים המנוסים ביותר עלולות לקרות תקלות כתוצאה מרשלנות מקצועית. תקלות במהלך עבודתם של חשמלאים וטכנאים עלולות לסכן את לקוחותיהם הן מבחינת נזקים לגוף והן מבחינת נזקים לרכוש. …
ביטוח אחריות מקצועית למהנדסים
מדוע כל כך חשוב שיהיה לכם ביטוח אחריות מקצועית למהנדסים ומה הוא בדיוק מכסה? כל הפרטים במאמר שלפניכם. ביטוח אחריות מקצועית למהנדסים נועד כדי להעניק לכם כיסוי מפני תביעת נזיקין משמעותית. בדומה לאדריכלים, ובעצם לכל מי שעוסק במקצוע חופשי, גם אתם מספקים שירות, ייע…
ביטוח אחריות מקצועית להנדסאים
ביטוח אחריות מקצועית להנדסאים הוא הביטוח החשוב ביותר שאתם צריכים שיהיה לכם כהנדסאים. על כל הנדסאי בניין, הנדסאי אדריכלות או כל הנדסאי בתחום אחר מוטלת אחריות רבה. במקרה של רשלנות מקצועית, גם אם קרתה בתום לב, אתם חשופים לתביעה מצד לקוחותיכם, שעלולים לדרוש פיצוי משמעותי בגין…
ביטוח אחריות מקצועית הייטק משולב ביטוח חבות המוצר
ביטוח אחריות מקצועית משולב ביטוח אחריות (חבות) מוצר מורכב מ-2 חלקים עיקריים: ביטוח אחריות מקצועית וביטוח אחריות (חבות)המוצר. הביטוח מתייחס לחברה המפתחת תוכנה באופן ייעודי למזמין עבודה וגם לזו שפיתחה תוכנות מדף.  ביטוח אחריות מקצועית משולב ביטוח אחריות (חבות) מוצ…
ביטוח אחריות מקצועית לרופאים
רופאים עושים עבודה מצוינת ברוב המקרים, אך לעתים, בתום לב נגרמים לפציינטים נזקים כתוצאה מעבודה רשלנית של רופא. הרופא ידרש בפיצוי כספי משמעותי ולכן, ביטוח אחריות מקצועית לרופאים הוא הכרחי להגנה מפני תביעות ודרישות הלקוחות לפיצוי כספי.   מהו ביטוח אחריות …
ביטוח אחריות מקצועית לאדריכלים
אדריכלים רבים עובדים על פרויקטים גדולים ומורכבים בהם מוטלת עליהם אחריות גדולה ביותר להצלחת הפרויקט וסיומו בזמן בהתאם לסיכום שנערך עם מזמין העבודה. עם זאת, ייתכנו מקרים בהם לא הכול עובד לפי התכנית והאדריכל מבצע טעות בתכנון - דבר שעלול לסכן אותו בהגשת תביעה מצד הלקוח. לכן…
ביטוח אחריות מקצועית למטפלים ברפואה המשלימה
מטפלים במקצועות הרפואה המשלימה (אלטרנטיבית) חשופים, בדומה לרופאים מטפלים, ולבעלי מקצועות חופשיים שונים לתביעות בגין רשלנות רפואית מקצועית – הגשת תביעה יכולה להתרחש גם זמן רב לאחר הטיפול עצמו. אילו יתרונות מעניק להם ביטוח אחריות מקצועית למטפלים ברפואה המשלימה? …
ביטוח אחריות מקצועית למהנדסים ואדריכלים שפי
אחריות מקצועית בתנאי שפי מה זה אומר? בסוף שנת 2005 התקשרה סוכנות הביטוח שפי למקצועות ההנדסה והאדריכלות בע'מ בבעלות של ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים בע'מעם חברת הביטוח איילון לצורך בנייתה של פוליסת ביטוח אחריות מקצועית משופרת עבור חברי הארגון.הפוליסה שנבנתה על ידי האר…

מאמרים נוספים בנושא זה

חסכו אלפי שקלים על ביטוח אחריות מקצועית
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.

לקבלת הצעה לביטוח או לחיסכון עוד היום
במחיר המשתלם ביותר מכל חברות הביטוח בישראל
השאירו פרטים, ונציג יחזור אליכם מיד לשיחת ייעוץ